Sezóna 2016 v číslech

Sezóna 2016 v číslech

Sezóna 2016 přinesla opět mnoho pétanque turnajů, mistrovství a dalších akcí. Hráči stoupali a klesali žebříčkem, zvedali nad hlavu putovní poháry, kteří jiní se s slzou v oku odevzdávali, a jezdili křížem krážem Českou republikou i za její hranice. Podívejte, jak vypadal uplynulý rok v číslech.

Nejvíce vyhraných turnajů

peta-a-kuba

Oproti minulým sezonám se pořadí hráčů, kterým se podařilo vyhrát nejvíce „čapkovských“ turnajů, výrazně proměnilo. Může za to jednak menší turnajové vytížení některých hráčů z české špičky, ale také vzrůstající um mladých hráčů. To platí především o Petru Vavrovičovi mladším, který letos dokázal vyhrát hned sedm turnajů. To se podařilo už jen Jakubu Konšelovi. O jedno vítězství méně si připsal Vavrovičův častý spoluhráč a klubový kolega Petr Fafek. Pět turnajů se nepodařilo vyhrát nikomu, takže o třetí místo se se čtyřmi triumfy dělí Jindřich Kauca, Václav Valík a Ivo s Janem Michálkovými.

7 vítězství
Petr Vavrovič mladší: Velikonoční vejce, GP Mariánských Lázní Košonek Zdenka Vavroviče, Jarní Lipnické koule, Svatováclavské dukáty, Prvomájový Lipnický turnaj, TOP Klip
Jakub Konšel: MČR jednotlivců, VC pivovaru Litovel, Chateau Náměšť, GP Mariánských Lázní, 20. Prvomájové koule Barona Prášila, Krakonošovy koule, Koule z Příhrádku

6 vítězství
Petr Fafek: Jarní Lipnické koule, Svatováclavské dukáty, Prvomájový Lipnický turnaj, TOP Klip, MEVA Cup, Koule z Aurory

4 vítězství
Jindřich Kauca: MČR trojic, Vars Cup, TOP Klip, Přebor Karlovarského a Plzeňského kraje
Václav Valík: Mozartovy koule, Valšovický pohár, Svatováclavské koulení, Orlovský kahan
Ivo Michálek: Centrope Česko, VC pivovaru Litovel, Chateau Náměšť, Zlaté prasátko
Jan Michálek: Centrope Česko, VC pivovaru Litovel, Chateau Náměšť, Mozartovy koule

Nejvíce odehraných turnajů

peta-klir

Někteří hráči neslaví na každém turnaji stupně vítězů a nesbírají jednu trofej za druhou, přesto je zdobí zaujetí pro hru. Tyto pétanque nezmary můžete potkat pravidelně každý víkend na turnajích od Orlové po Cheb i za hranicemi Česka. Pétanque je pro ně prostě alfou i omegou. Oproti posledním sezónám mnoho stálic českého prostředí přestalo jezdit tak často a v čele je nahradila nová krev. Téměř neuvěřitelných čtyřicet turnajů stihli v loňském roce sehrát Petr Vavrovič mladší a Tomáš Klír. Jen o jeden turnaj méně stihli Jiří Froněk a Jiřina Demčíková, která se v počtu odehraných turnajů drží v popředí už několik let. Třicet osm turnajů pak dokázal sehrát Petr Morávek.

Pro porovnání, jednička žebříčku Jakub Konšel sehrál turnajů dvacet pět a do TOP 10 se dokázal prosadit i František Kaplánek, ačkoli se zúčastnil pouze osmnácti turnajů.

1.
Petr Vavrovič mladší – 40
Tomáš Klír – 40

2.
Jiřina Demčíková – 39
Jiří Froněk – 39

3.
Petr Morávek – 38

Turnaje s největší účastí

liblice

Pétanque v Česku zažívá v posledních letech co do počtu účastníků i organizovaných turnajů zlaté časy. Turnaje jsou často obsazené dlouho dopředu a kdo se nepřihlásí včas, už si dost možná v daný víkendový den nezahraje. V trojicích letos tradičně kralovalo české Centrope, kde se v zahradách zámku Liblice utkalo o vítězství 119 trojic! V závěsu zůstalo mistrovství České republiky trojic, kterého se zúčasnilo 89 týmů a třetí místo obsadil s plnou kapacitou brněnský Vars Cup s mezinárodní účastí.

Také v kategorii dvojic se na první příčce umístily tradičně Prvomájové koule Barona Prášila, na jejíž jubilejní dvacátý ročník dorazilo 91 dubletů z Čech i zahraničí. V patách jim zůstal Saharský pohár s 84 týmy a jen o jednu dvojici méně dorazilo na Velikonoční vejce.

Kategorie jednotlivců nemá v Česku kvůli nedostatečně velkým areálům velkou tradici, přesto turnajů tête-à-tête postupně přibývá. Letos se kromě střelby na přesnost uskutečnily čtyři a nejvíce účastníků samozřejmě přilákalo české mistrovství, kterého se zúčastnilo 165 hráčů. Na druhém místě se s 52 hráči umístil Karlův jarní pohár a 44 jednotlivců dorazilo na Valšovický pohár.

Trojice

1. Centrope Česko – 119
2. MČR trojic – 89
3. Vars Cup – 64

Dvojice

1. Prvomájové koule Barona Prášila – 91
2. Saharský pohár – 84
3. Velikonoční vejce – 83

Jednotlivci

1. MČR jednotlivců – 165
2. Karlův jarní pohár – 52
3. Valšovický pohár – 44

MČR

mcr

Českých mistrovství a kvalifikací se letos uskutečnilo bohatě. Bylo jich celkem dvanáct, z toho pět kvalifikačních. Nebudeme-li počítat MČR klubů, které je velmi specifické, letos se povedlo jen jednomu člověku vyhrát více než jedno mistrovství či kvalifikaci. Onou výjimkou byla Hana Šrubařová, která triumfovola po boku Petra Juráně na MČR v mixech a také v kvalifikaci na MS 2017 dvojic žen, ve kterém zvítězila spolu se Sylvou Mrázkovou.

Mistry dvojic se stala doposud nejmladší dvojice v historii. Vrchlabským vítězům Luboši Srnskému a Lukáši Michaličkovi totiž bylo dohromady jen 36 let. V jednotlivcích nezaváhal jeden z největších favoritů Jakub Konšel, zato ve střelbě na přesnost překvapil Tomáš Michálek, kterému se v této disciplíně obvykle příliš nedaří. Velké překvapení se zrodilo v obou kvalifikačních trojicích. Mezi muži nečekaně zvítězili Fighters, zatímco ve finále žen padly obhájkyně a zkušené reprezentantky a pohár zvedly nad hlavu místo nich Jany Krpcová a Radoušová s Lenkou Svobodovou.

V pražské Troji se v bouřce stali mistry trojic Alice Hančová s Petrem Fuksou a Jindřichem Kaucou a mezi veterány dominovali slatinští Hvížď-Harašta-Šlapanský. Hanu Šrubařovou se Sylvou Mrázkovou na letošním mistrovství světa jednotlivců a dvojic doplní Michal Habásko a Jiří Koreš mladší, kteří vyhráli kvalifikaci mezi muži. V juniorech se z titulu radovali Kateřina Froňková s Petrem Vavrovičem a v Extralize ukončilo vítěznou sérii brněnského Carreau Vrchlabí, které bude Česko na EuroCupu reprezentovat poprvé.

MČR juniorů – Zubří u Nového Města na Moravě: Kateřina Froňková, Petr Vavrovič mladší
MČR dvojic – Kolová: Luboš Srnský, Lukáš Michalička
MČR jednotlivců – Vědomice: Jakub Konšel
MČR ve střelbě na přesnost – Vědomice: Tomáš Michálek
MČR trojic mužů/ kvalifikace na ME 2017 – Brno: Pavel Hejl mladší, Tomáš Stoklásek, Milan Hašek, Pavel Hnilica
MČR trojic – Praha: Alice Hančová, Jindřich Kauca, Petr Fuksa
MČR trojic žen/ kvalifikace na MS 2017 – Stolín: Lenka Svobodová, Jana Radoušová, Jana Krpcová
MČR mixů – Vojnův Městec: Hana Šrubařová, Petr Juráň
MČR 55+ – Chrudim: Jaroslav Hvížď, František Harašta, Luboš Šlapanský starší
Kvalifikace MS 2017 dvojice muži – Brno: Michal Habásko, Jiří Koreš mladší
Kvalifikace MS 2017 dvojice ženy – Brno: Hana Šrubařová, Sylva Mrázková
MČR klubů/ Extraliga: 1. KPK Vrchlabí

Centrope

ccc

I letos v českém kalendáři nechyběly turnaje seriálu Centrope, kde bojuje šest zemí ze střední Evropy v šesti turnajích o celkové vítězství. Nejvíce týmů bylo přítomno v Česku, kde v zahradách zámku Liblice bojovalo úctyhodných 119 týmů. Právě na domácím turnaji získali Češi své jediné vítězství zásluhou tripletu Michálkových. V celkovém počtu účastníků mohlo konkurovat pouze Slovensko, kde se v Galantě sešlo jen o pět týmů méně. Naopak nejmenší účast zaznamenalo již tradičně Maďarsko, do Tatabánye si cestu našlo jen 47 tripletů.

Ještě před pár lety Češi slavili poměrně často celkový titul. Letos jim ale patřila až třetí příčka. Zdálo by se, že jasnými vítězi byli Slovinci, kteří v čele s Jožem Skrbinkem vyhráli hned tři Centrope. Jenže absence slovinských hráčů v Rakousku a Maďarsku a také jejich jediný tým v Česku znamenali velkou ztrátu, a tak se z prvenství radovalo Polsko, které v posledních letech zažívá velký boom a jehož řady se rozrostly o velmi kvalitní hráče.

Nejméně jezdící zemí na okolní turnaje Centrope bylo Rakousko, které bodovalo jen na vlastním turnaji u Neziderského jezera. V celkovém hodnocení mu tak patřilo až 7. místo, dostalo se před něj dokonce i Monako, které vyslalo jen jeden neúplný tým do Polska, který zde však slavil spolu s prezidentem světové asociace Claudem Azemou vítězství. Čechy může hřát vědomí, že mělo zastoupení na každém z turnajů.

Centrope Slovinsko: počet týmů: 62/ počet Čechů: 15/ vítězové: Jože Skrbinek, Matevž Dovžan, Žan Rode (Slovinsko) / nejlepší Češi: Michal Habásko, Jiří Koreš starší, Jiří Mrňák – 4. místo
Centrope Česko: 119/ 217/ Ivo Michálek, Tomáš Michálek, Jan Michálek – 1. místo
Centrope Rakousko: 79/ 35/ Jože Skrbinek, Dragan Antonijevič, Klemen Podgoršek (Slovinsko) / Jindřich Kauca, František Kaplánek, Tomáš Michálek – 9.-16. místo
Centrope Polsko: 77/ 47/ Claude Azema, Franck Millo, Eric Motte/ Veronika Slobodová, Markéta Palicová, Vojtěch Lukáš – 3. místo
Centrope Slovensko: 114/ 92/ Matevž Dovžan, Kaja Jamnik, Jože Skrbinek/ Jana Fafková, Martin Pírek, Jindřich Kauca – 5.-8. místo
Centrope Maďarsko: 47/ 27/ Zsolt Borbényi, Guyla Kemény, Tamás Tóth/ Kateřina Froňková, Petr Vavrovič mladší, Petr Froněk – 5.-8. místo

Celkové pořadí Centrope:
1. Polsko – 303 bodů
2. Slovinsko – 255 bodů
3. Česko – 222 bodů
4. Maďarsko – 78 bodů
5. Slovensko – 70 bodů
6. Monako – 32 bodů
7. Rakousko – 21 bodů

Reprezentace

repre

České barvy bylo letos možné hájit hned na několika mistrovstvích. Nejexotičtější bylo bez pochyby jediné mistrovství světa, které se konalo na vzdáleném a od Afriky urvaném Madagaskaru. Evropani pak mezi sebou bojovali o tituly hned na osmi šampionátech a Češi ani na jednom nechyběli. Nejpilnějším reprezentantem se stal Tomáš Michálek, který hrál hned na třech frontách. Kromě mistrovství světa mužů stihl i evropský šampionát do 23 let a základní skupinu EuroCupu po boku spoluhráčů z Carreau Brno. Celkově se v národním dresu objevilo 24 hráčů (nepočítaje hráče Carreau Brno na EuroCupu).

MS mužů na Madagaskaře: Jakub Konšel, Pavel Hodboď, Tomáš Michálek, Jan Michálek – 39. místo
ME žen v Bratislavě: Romana Hodboďová, Lucie Venclová, Hana Šrubařová, Sylva Mrázková – 5.-8. místo
ME juniorů v Monaku: Vojtěch Bílek, Martin Hájek, Robin Konšel, Jan Vorel – 5. místo
ME veteránů v Monaku: Jan Bukovčík, Jaroslav Ševčík, Kamil Vajčovec, Jiří Šrubař – 9. místo v Poháru národů
ME mužských nadějí ve Španělsku: Tomáš Michálek, Luboš Srnský, Lukáš Michalička, Jan Charvát – 8. místo
ME ženských nadějí ve Španělsku: Jana Konečná, Dorota Hájková, Klára Nacu, Šárka Slavíčková – 10. místo
ME jednotlivců ve Švédsku – muži: Lukáš Valenz – 3. místo v Pohár národů
ME jednotlivců ve Švédsku – ženy: Hana Šrubařová – 5. místo
Základní kolo ME klubů ve Francii: Carreau Brno – 3. místo ve skupině

Nejaktivnější organizátoři

lodenice

Jsou kluby, které neorganizují žádné turnaje. Pak jsou kluby, které mají svoji vlajkovou loď alias jeden tradiční turnaj, na který soustředí veškeré své síly. A nakonec zde máme kluby, které organizují turnaje jako na běžícím páse. Nejčilejší byli tentokrát organizátoři z lipnického Sokolu, Vědomic a Loděnic, kteří za sezónu stihli uspořádat po pěti turnajích. Velký vliv na to samozřejmě měl i vlastní areál, který takové množství akcí umožnil.

PC Sokol Lipník: Jarní lipnické koule, Košonek Zdenka Vavroviče, Prvomájový lipnický turnaj, Svatováclavské dukáty, Podzimní lipnické koule
SK Sahara Vědomice: Saharský pohár, MČR jednotlivců, MČR ve střelbě na přesnost, Podřipský pohár, Meva Cup
CdP Loděnice: Nakashi Cup, Karlův jarní pohár, Memoriál CdP Loděnice, Gekon – O křišťálovou tašku, O pohár CdP Loděnice