Gent nabídne světový šampionát o pěti chodech

Gent nabídne světový šampionát o pěti chodech

Gent (Belgie) – V metropoli vlámské provincie Východní Flandry se nadcházející víkend uskuteční nefalšovaný pétanque maraton. Odehraje se zde totiž nejen druhý ročník mistrovství světa jednotlivců mužů a žen, ale i premiéra světového šampionátu dvojic mužů, žen a smíšených týmů. Na čtyřčlenné reprezentační týmy z celého světa tak čeká pořádná porce vyšponovaných zápasů, neboť každý z hráčů bude hrát souběžně dvě mistrovství. A Česká republika u toho samozřejmě nebude chybět – reprezentovat ji bude Lucie Venclová, Sylva Mrázková, Jiří Koreš mladší a Tomáš Michálek.

Možnost reprezentovat si v loňské kvalifikaci vybojovali kromě Sylvy Mrázkové a Jiřího Koreše ml. i Hana Šrubařová s Michalem Habáskem. Ti ale nakonec z osobních důvodů museli svoji účast zrušit a za své náhradníky si zvolili Lucii Venclovou a Tomáše Michálka. Rošády ve složení reprezentace by však neměly přinést žádné komplikace. „Myslím si, že lidsky i herně jsme skloubení dobře – i proto si nás původní hráči vybrali jako své náhradníky. Vztahy máme skvělé, se všemi spoluhráči už jsme na mistrovství byli, takže vím, že spolu takovou akci zvládneme výborně,“ řekl Tomáš Michálek. „Lucka s Tomášem patří mezi nejlepší hráče v ČR, známe se již dlouho a i když s Tomem nejsem tolik sehraný jako s Michalem, pár turnajů jsme spolu už odehráli a krom dobrých výsledků jsme se i dobře bavili, takže v tom nevidím žádný problém,“ dodal Jiří Koreš.

Od začátku bylo jasné, že klasické dvojice bude hrát Mrázková s Venclovou a Koreš s Michálkem, ale kdo se vrhne mezi jednotlivce a který muž s ženou vytvoří smíšenou dvojici, to už bylo ve hvězdách. Jak probíhalo rozhodování? „Tahle domluva vznikala tak nějak průběžně a když mě Habi donominoval místo sebe, tak i díky naší sehranosti jsme měli hrát s Hankou mix. Nakonec sice jede Lucka, ale rozložení již měnit nešlo. Stejně bychom ho však asi neměnili – podle mě je to takhle ideální,“ přiblížil proces dělení Michálek. „O tom, kdo bude hrát jednotlivce v ženách, bylo rozhodnuto velmi rychle. Hanka nijak netoužila po sólo vystoupení, byť by k němu byla v nejhorším případě – kdybych si postavila hlavu – svolná, takže los padl na mě,“ popsala Mrázková, jak se dostala ke své roli.

Žádné mazlení, postupuje jen osm nejlepších

Na šampionátu v přístavním městě se budou jednotlivé kategorie prolínat, takže hráči budou skákat z jednotlivců do dvojic nebo z nesmíšených dvojic do dvojic smíšených několikrát během dne. Aby se navíc všechna mistrovství stihla odehrát během prodlouženého týdne, bude se postupovat přímo do čtvrtfinále – ze švýcara tedy postoupí pouze osm nejlepších hráčů/týmů. To je při 47 zemích hodně přísné a každá prohra bude velmi bolet. „Koncept se mi líbí, jestli se osvědčí, to uvidíme. Čekal jsem spíše, že napřed odehrajeme jedničky a mixy, potom teprve začnou dvojice – na to prolínání jsem zvědavý. Moc se mi nelíbí, že v takovém počtu postoupí jen osmička, ale časové důvody chápu,“ sdělil své pocity Michálek.

Zatímco mistrovství světa jednotlivců si zažije svůj třetí ročník a diváci budou moci napjatě sledovat, zda domácí Belgičan Claudy Weibel obhájí svů titul, v kategoriích dvojic půjde o světovou premiéru. „Jedná se o vítané obohacení tradičních kategorií a z mého pohledu hráčky je určitě velmi atraktivní,“ hodnotila nápad Mrázková. „Tento koncept má určitě budoucnost. Je to zase něco jiného a může to být atraktivnější i pro diváky, protože se odehrají tři turnaje za  jeden prodloužený víkend,“ přitakal Koreš. České kvarteto se však shodlo, že prim bude i nadále hrát hlavně klasický šampionát trojic. „Toto bude spíše příjemné doplnění a zpestření začátku sezóny,“ řekl Koreš, zatímco Venclová hodnotila odvahu pořadatelů: „Obdivuji je, že se do tak velké akce pustili.“

Křest ohněm i spoluhráčská premiéra

Na kterou z disciplín se vlastně čeští hráči těší nejvíce? „Já se těším na každý zápas co mě bude čekat jak v jednotlivcích, tak ve dvojicích. Bude to zase další zkušenost a zároveň možnost porovnat se s hráči z celého světa,“ řekl Koreš. Nové věci zažije i Venclová, která jinak rozhodně není žádným reprezentačním zelenáčem: „Byla jsem již  na mnoha šampionátech, ale tento se bude lišit vším – složením týmu, velikou účastí jiných států a především organizací.Těším se na zápasy se Sylvou, se kterou jsme sehrané, i na mixy s Tomem, ve kterých to bude naše premiéra.“ 

Mrázková věří, že díky herní harmonii s Venclovou předvedou ve dvojicích svůj standardní výkon, mnohem pikantnější pro ni budou souboje v jednotlivcích. „Bude to křest ohněm. Jedničky prověřují nejen technickou připravenost, ale hlavně psychickou odolnost. Kromě sebe samé se nemáte na koho spolehnout a chyby nemůžete svést na druhého – zkrátka velká výzva, která vás někdy dokáže nakopnout a jindy zadupat do země,“ shrnula krásy i nástrahy této disciplíny.

Nastavovat si vysoké cíle v podobě postupu do osmičky se hráčům a hráčkám příliš nechtělo. „To je vždy ošemetné sdělovat, bude záležet na soupeřích. Systém je nemilosrdný, týmy kvalitní. Pro mě samotnou to bude překvapení,“ vysvětlovala Venclová. Podobně se vyjádřil i Michálek: „Mluvit o postupu, pokud postupuje osmička, je hodně troufalé. Jedno nepovedené mistrovství s Jirkou, kdy bylo očekávání velké, už máme za sebou, tak třeba se to tentokrát otočí. S Luckou budu hrát vůbec poprvé, ale myslím, že to nebude mít vliv. Celkově vidím šance v obou kategoriích stejně – tři výhry v základních kolech jsou dle mého názoru velmi solidním výsledkem.“

Hráči tak spíše kladou důraz na to, aby byli spokojení s vlastním výkonem. „Hrát zodpovědně, nepodléhat příliš nervozitě a podvědomému tlaku, snažit se každý zápas si na maximum užít a prožít,“ sdělila své priority Mrázková.

Žádné taktizování, Češi si chtějí zahrát s favority

Atmosféru v Belgii si určitě užijí. Bude se hrát ve velké a moderní hale, očekává se početná divácká kulisa. „V Belgii je velký zájem o pétanque. Můžeme tedy počítat s prvotřídní organizací a snad i plným stadionem,“ doufá Koreš. „Navíc, doufám, odpadnou překvapení spojená s exotičtějšími organizátory, u kterých nikdy nevíte, co vás vlastně čeká,“ dodala Mrázková. Co se ale týče destinace z hlediska turistického, to čeští reprezentanti příliš neřeší. „Mně  je takřka pokaždé jedno, kam jedeme. Moc toho z konkrétního města nevidíme, pouze halu, hotel a letiště. Po dojezdu na hotel vždy relaxujeme a nabíráme síly nebo jdeme okouknout halu,“ vysvětluje Venclová.

České kvarteto doufá, že se mu poštěstí zahrát si proti některému favoritovi. „Rád bych si zahrál proti Francouzům, Italům, Belgičanům, Thajcům a vůbec celé světové špičce. Bohužel tato šance se mi naskytne asi jen při losování prvního kola,“ smál se Koreš. Vítaní by byli exotičtí soupeři, které nikdo příliš nezná a neví, co od nich očekávat, naopak by se hráči rádi vyhnuli známým tvářím ze seriálu Centrope. Hlavně se ale těší na atmosféru šampionátu. „Ta se prostě s žádným českým turnajem nedá srovnat,“ míní Michálek.

Šampionát startuje ve čtvrtek ráno a na našem facebookovém profilu budete moci sledovat informační on-line přenos. Více informací naleznete také na oficiálních stránkách mistrovství světa.

Foto zdroj: goeuro.com, wikimedia.org

Žádné komentáře

Přidej komentář