Koulové hody v Gentu dokoná první MS v extrémním pétanque

Koulové hody v Gentu dokoná první MS v extrémním pétanque

Gent (Belgie) – Skoro se zdá, že Gent pohltil všechny pétanquery světa. Míří tam totiž nejen hráči klasické varianty, aby soutěžili hned v pěti kategoriích, ale na „Marseillské pláži“ bude o víkendu probíhat také historicky první mistrovství světa v extrémním pétanque a Česká republika bude mít hned dvojí zastoupení. Do hry vstoupí triplety M.Preuss-Klír-Srnský a Balík-Zálešák-Hladký.

Že nevíte, co to extrémní pétanque je? Jde o federaci, která pojímá tradiční pétanque v poněkud bohémském stylu a razí motto „no rules, only balls“ (žádná pravidla, pouze koule). Na počátku stála partička Belgičanů, která začala brát koule na neobvyklá místa a začala mydlit pétanque skála neskála. Košonky i koule lítají na metry daleko, mezi kroužkem a cílem bývá často i několikametrové převýšení – zkrátka tady precizně nalajnovaná hřiště a udusaný terén nehledejte.

Ze zábavy a místní záležitosti se postupně stává něco víc. Extrémní pétanque už zasáhl hráče po celém světě, a proto se tvůrci rozhodli uspořádat ve své domovině historicky první mistrovství světa. Ale nečekejte žádné oficiality a naškrobené límečky, šampionát si zachovává svého ducha. Proti sobě se utká osm národů, kteří budou při hře usrkávat pastisu a piva z místního pivovaru, který je hlavním sponzorem celé akce. Kromě extrémního pétanque bude k vidění i indoor pétanque a nemůže chybět chill-out zóna s gurmánskými pochutinami a hudbou. V neděli se poté aréna pro extrémní pétanque otevře i veřejnosti, která si tuto mutaci koulového sportu může vyzkoušet na vlastní kůži.

 

Barvy České republiky bude hájit mimo jiné i Michal Preuss, který nám přiblížil pozadí celé této akce:

Kdy a jak jste se o extrémním mistrovství světa v pétanque dozvěděli?

Na facebooku někdy během roku 2015.

Jak vznikal první český (neoficiální) tým na tuto akci?

Tomáš Klír se díky vlastnímu videu s náhozem extremního pétanque přidal k mezinárodní komunitě sdílející podobné zážitky z extrémního pétanque. Když se pak mezinárodní organizace rozhodla pořádat mistrovství, dostal Tomáš pozvánku a následně mě oslovil, jestli bych se nepřidal do reprezentačního výběru.

Co od celé akce čekáte?

Bude to velmi zajímavá akce, protože belgičtí hráči extrémního pétanque vypadají na skvělé organizátory. Nikdy jsem nezažil u normálního pétanque takový marketing propagující mistrovství, ať už světa nebo Evropy.

Vzhledem k tomu, že extrémní pétanque se hraje na extrémní vzdálenosti, které jsou v normálním pétanque vzácné nebo nemožné, bude to příjemná změna. Myslím si, že hraní hodů na velké vzdálenosti také prospívá v klasickém pétanque, takže zkušenosti z extrémního pétanque nebudou k zahození ani na normálních turnajích.

Jaké si kladete cíle?

Nedokážu si představit, jak velké výkonnostní rozdíly mohou v extrémním pétanque být. Jisté omezení může být při hře na vzdálenosti, kam někdo z hráčů prostě nedohodí. Ale oproti klasickému pétanque se v extrémním prakticky nestřílí nebo je to daleko těžší. Z tohoto hlediska může být umístění na mistrovství dost otevřené, protože je to právě střelba, která většinou české reprezentanty na mistrovstvích limituje. Naším cílem je každopádně předvést solidní výkon, ať už to nakonec bude znamenat medailové nebo jakékoli jiné umístění.

Na co se nejvíce těšíte?

Na atmosféru soutěže, kde se bez přehánění sjedou prakticky všichni fanoušci extrémního pétanque z celého světa.

Znáte některé ze soupeřů?

Sleduji stránky extrémního pétanque už skoro dva roky, ale osobně neznám nikoho z hráčů.

Myslíte, že bude více diváků na extrémním, nebo tom oficiálním šampionátu, který se v Gentu hraje ve stejný termín?

Vzhledem k tomu, že propagaci mají extrémní pétanqueři dobře propracovanou, aréna budovaná pro extrémní pétanque bude otevřená zadarmo pro veřejnost (na rozdíl od klasického mistrovství, kde se platí každý den vstupné) a vzhledem k tomu, že v neděli bude možnost pro kohokoli si extrémní pétanque vyzkoušet na vlastní kůži, vidím možnou šanci na vyrovnané počty diváků. Záležet asi také bude na tom, jak se bude dařit belgické reprezentaci v klasickém pétanque.

Jak vnímáte celou federaci Extreme Pétanque a její aktivity?

Velice pozitivně, jsou pro pétanque (ať už extrémní, nebo normální) velice zapálení.

Není extrémní pétanque cesta, jak k pétanque všeobecně přitáhnout pozornost mladé generace? Stereotyp důchodcovského sportu to přeci jen trochu bortí.

Řekl bych, že spíš ne. Extrémní pétanque mi přijde pro začátečníka daleko náročnější než pétanque klasický. Speciálně házení koulí na velké vzdálenosti v členitém terénu vyžaduje jistou fyzickou i technickou připravenost. Lákavé to může být divácky na pohled, ale herně asi ne. Spíš než pro začínající juniory by extrémní pétanque mohl být osvěžením pro zkušené hráče. Jak už jsem psal výše, určitě hraní extrémního pétanque prospěje výkonnosti v tom normálním.