První mistři světa v extrémním pétanque jsou z Česka!

První mistři světa v extrémním pétanque jsou z Česka!

Gent (Belgie) – Během uplynulého víkendu proběhly v belgickém Gentu hned dvě vrcholné akce pétanque. Kromě klasického šampionátu v několika kategoriích se jen několik kilometrů od haly uskutečnil historicky první šampionát v extrémním pétanque. A Česko v něm zabodovalo skvěle – Michal Preuss, Lubomír Srnský a Tomáš Klír se stali historicky prvními mistry světa v tomto specifickém odvětví.

Na rozloze přes 5000 metrů čtverečných čekal na hráče precizně připravený areál s řadou náročných překážek, které přinesly neopakovatelné herní situace. Součástí na zakázku postaveného bouledromu byly také kryté prostory s bary, písečnou pláží a koulovými atrakcemi pro diváky.

Po slavnostním zahájení, kde hráči dostali kromě základních instrukcí také hodnotné dárky od partnerů šampionátu firem Obut, RICARD a Vedett, se mohlo začít. Šampionátu se účastnilo šestnáct týmů z devíti zemí. Protože se jednalo o první mezinárodní měření sil v tomto mladém sportu, byla úroveň jednotlivých týmů před prvním kolem pro všechny velkou neznámou. Teprve po jeho ukončení se mohlo začít pomalu odhadovat, které týmy mají šanci přiblížit se získání titulu.

Česká Republika měla díky štědrosti sponzorů hned dvě želízka v ohni. Své vysoké ambice již v prvním kole potvrdil tým Czech Republic 1 ve složení Klír-Preuss-Srnský, který jednomu z polských výběrů nadělil nekompromisních 13:1 a rovnou se ujal vedení v průběžném pořadí. Ani tým Czech Republic 2 v sestavě Jaroslav Hladký (během šampionátu soupeři překřtěn na „Johny No Cash“), Martin Balík a Stanislav Zálešák v prvním kole nezaváhal a se švédským týmem si poradil hravě 13:3.

V následujících kolech oba české týmy nad svými soupeři jednoznačně dominovaly a postupně navyšovaly bodový náskok. Po čtyřech zápasech byly oba české výběry na špici tabulky, těsně následovány reprezentanty domácí Belgie. V pátém kole se poprvé během turnaje dostal tým Czech Republic 1 pod tlak, když narazil na belgické extremisty z týmu Black Pigeon. Hned v prvním náhozu Jimmy z Bruselu čistě vykároval slušně naplasovanou kouli Čechů na 18 metrů, což mu vyneslo nejen zasloužený obdiv a potlesk diváků, ale také čtyři body. V dalším náhozu byli zaskočení čeští reprezentanti rádi, že jim soupeř nadělil „pouhé“ dva body.

Bojovat o vítězství za stavu 0:6 není snadné, ovšem čeští borci se nevzdali. Bylo jasné, že v případě porážky by se museli vzdát šance na titul. Dokázali se opět zkoncentrovat, zpřesnit hru a postupně začali získávat navrch . Ve chvíli, kdy se Belgičané dostali na počitadle na stav 8:3 bylo o zápase téměř rozhodnuto. Osudová osmička zafungovala i zde a tým Czech Republic 1 zavřel ve třech náhozech, během kterých již soupeři nedovolil ani bod.

V souběžně hraném zápase si druhý český výběr hladce poradil s týmem Nizozemska a poprvé se ujal průběžného vedení, s dvoubodovým náskokem na Czech Republic 1, následovaný belgickými Extreme Karma. Když v posledním zápase nastoupil tým Czech Republic 1 proti papírově slabším Irům a precizní hrou zvítězil rychle 13:0, bylo jasné, že zlato je doma. Doposud vedoucí tým Czech Republic 2 bohužel neustál pomyslný žlutý trikot a zápas proti silnému Lucembursku prohrál v poměru 5:13, čímž se v celkovém pořadí propadl až na nepopulární bramborovou příčku.

I auto může být done

„Herně nejzajímavější prekážky pro mě byly vždy takové, kdy se muselo něco přehodit – s košonem hned za překážkou. Z těch, u kterých jsme hráli a které byly odlišné od různých kopečků a kanálů jak z paintballu, byla zajímavá prolézačka nebo vysoké dopravní značení,“ řekl k náročnosti šampionátu Michal Preuss.

„Za nejoriginálnější překážku jednoznačně volím auto v betonové drti. Paradoxně jsme ho v samotném turnaji ani jednou nevyužili, ale co jsem si měl v tréninku možnost vyzkoušet, tak tohle bylo určitě největší vzrůšo,“ doplnil ho Lubomír Srnský, kterého však po zisku titulu mistra světa nevítal s vervou celý národ, tak jako tomu tradičně bývá například v Kambodži.  „Co se týče nějakého poznávání na ulici, tak se překvapivě nic moc nezměnilo. Zájem jsem si užíval jen v prostorách samotného šampionátu a abych nezapomněl, po příjezdu do Vrchlabí na mě čekali dva fanoušci přímo na autobusovém nádraží. Shodou náhod moji dva kamarádi… každopádně je aspoň příjemné přijímat gratulace s titulkem „mistra světa“ bez ohledu na to, jestli je to v hokeji nebo v extreme pétanque!“ dodal s humorem Srnský.

Historicky první mistrovství světa v extrémním pétanque Gentu přineslo všem účastníkům i divákům nezapomenutelný zážitek a příjemné zjištění, že český extrémní pétanque je na té nejvyšší světové úrovni. Veliké poděkování patří partnerům české výpravy, Truhlářství Srnský, rekvizitní společnosti Requick a půjčovně aut RoyalCars.

A že pořád nevíte, co to extrémní pétanque vlastně je? Přečtěte si náš předchozí článek nebo se podívejte na krátké instruktážní video.

 

Žádné komentáře

Přidej komentář