Česká výprava se na MS v Gentu dostala do TOP10

Česká výprava se na MS v Gentu dostala do TOP10

Gent (Belgie) – Belgické mistrovství světa pojalo pět kategorií a zúčastnilo se ho celkem 46 zemí. Megalomanského projektu se zúčastnila i Česká republika, která v součtu výsledků z turnaje mužských i ženských jednotlivců, dvojic a smíšených dvojic obsadila desáté místo. Sylva Mrázková, Lucie Venclová i Jiří Koreš se alespoň v jedné kategorii dokázali probít až do čtvrtfinále. Dvě zlata putovala do Francie, po jednom pak získaly Tunisko, Thajsko a Kambodža.

Česká výprava ještě před odjezdem doznala dvou změn. Hana Šrubařová a Michal Habásko z osobních důvodů přenechali svá místa náhradníkům Lucii Venclové a Tomáši Michálkovi. Ty spolu se Sylvií Mrázkovou a Jiřím Korešem mladším čekal náročný program plný těžkých pétanque zápasů. V každé kategorii se hrálo systémem čtyřkolového švýcara, takže každého hráče čekalo minimálně osm utkání.

V nich čeští hráči předvedli dobré výkony, díky kterým skončili spolu s Poláky v rámci reprezentací Centrope Cupu nejúspěšněji – dokázali postoupit ve třech kategoriích, zatímco Rakousko zaznamenalo jen jeden postup a Slovinsko, Maďarsko a Slovensko ani jeden.

Dvojice ženy (9.-16. místo)

Velkou zásluhu na celkovém umístění měla ženská dvojice Venclová-Mrázková. Ta sice hned na úvod podlehla Španělkám, ale poté porazila Polky, Velšanky a Rakušanky a do vyřazovacích bojů postoupila ze sedmého místa. Tam však narazila na Kanaďanky v čele s výtečnou střelkyní Marysou Bergeron Albert, které zvítězily jednoznačně 13:1 a ukončily českou pouť.

Ve švýcaru se nejlépe umístily Němky, jenže finále si zahrály domácí Belgičanky, které v napínavém zápase nakonec podlehly Thajkám. (zde záznam finále)

Jednotlivci ženy (9.-16. místo)

Sylvě Mrázkové se dařilo i individuálně. Česká hráčka, která nepatří mezi rozené střelkyně, ale která skvěle plasuje, se s absencí střelby poprala rytířsky a svůj výkon korunovala postupem z devátého místa mezi šestnáct nejlepších žen. Nejprve porazila Lucemburčanku a poté Estonku. Dále sice nestačila na reprezentantku Čínské Taipee, ale v rozhodujícím zápase zdolala Švýcarsku. Ve vyřazovacích bojích však Mrázková záhy vypadla, když překvapivě nestačila na velšskou hráčku.

Ve švýcaru se také velmi dařilo rakouské hráčce, před kterou se dostala jen thajská reprezentantka, ale i ta dohrála v prvním vyřazovacím kole. Zlatou medaili nakonec získala Kambodžanka, která ve finále porazila Tunisanku. (zde záznam finále)

Jednotlivci muži  (9.-16. místo)

Třetí z českých postupů do osmifinále se podařil Jiřímu Korešovi, který v prvních třech utkáních porazil silné hráče z Kanady, Singapuru a Tuniska. Až ve čtvrtém kole jednoznačně nestačil na Nizozemce, ale i tak bez problémů postoupil ze sedmé příčky. Mezi šestnácti nejlepšími hráči se znovu utkal s Tunisanem, který tentokrát potvrdil roli favorita a českému hráči uštědřil kanára.

Ve finále se utkal mladý Ital Diego Rizzi proti Francouzovi Henrimu Lacroixovi. Diváci očekávali zajímavý a napínavý souboj, ten se ale nekonal. Zkušený a úspěchy ověnčený Francouz předvedl fenomenální výkon a na světovém trůně vystřídal dalšího velikána Belgičana Claudyho Weibela. (zde záznam finále)

Smíšené dvojice (36. místo)

Nevyzpytatelnou kategorií byly především smíšené dvojice, které na světové scéně není příliš vidět. Za Česko nastoupili Venclová s Michálkem, kteří jednoznačně zdolali Bulharsko a stejně tak jednoznačně podlehli Kambodži. O nepostupu rozhodly vyrovnané zápasy s Monakem a Norskem, které české duo nedokázalo dotáhnout do vítězného konce a nakonec z toho bylo až 36. místo.

Po švýcaru byla nejúspěšnější Francie, která však ve čtvrtfinále podlehla Malajsii. Historicky prvním mistrem světa smíšených dvojic se nakonec stalo Tunisko, které ve finále porazilo Kambodžu.

Dvojice muži (32. místo)

Jen o čtyři příčky lépe než v mixech se umístila mužská dvojice Koreš-Michálek. Ti sice na úvod porazili Rusy, jenže pak nestačili na Kanaďany. V následujícím zápase měli v hrsti Nizozemce, stačilo získat poslední dva body, jenže poté se holandský ostrostřelec Kees Koogje probudil a dovedl tulipány k obratu. Na Čechy tato prohra očividně dolehla, o čem svědčí poslední zápas s Maďary, kteří zvítězili jednoznačně 13:2. Nutno však dodat, že předvedli až nečekaně dobrý pétanque.

Po švýcaru na tom byli nejlépe Kambodžané, kteří se ale do finále nepodívali. Tam místo nich hráli Thajci proti Francouzům. A právě francouzská dvojice Lacroix-Suchaud nakonec slavila celkové vítězství. Henrimu Lacroixovi se tam po šampionátu houpaly na krku hned dvě zlaté medaile.

 

Výsledky:

Dvojice ženy:

1.
Thajsko

2.
Belgie 1

3.
Španělsko
Thajsko

Dvojice muži:

1.
Francie

2.
Thajsko

3.
Německo
Belgie 1

Jednotlivci ženy:

1.
Kambodža

2.
Tunisko

3.
Thajsko
Francie

Jednotlivci muži:

1.
Francie

2.
Itálie

3.
Belgie 1
Tunisko

Smíšené dvojice:

1.
Tunisko

2.
Kambodža

3.
Malajsie
Kanada

Foto: Willy Vancollen, Patrick Maton