Právo reprezentovat na ME jednotlivců si vybojovali Mrázková s Michálkem

Právo reprezentovat na ME jednotlivců si vybojovali Mrázková s Michálkem

Kolová – Už to vypadalo, že Kolová bude jásat na dvou frontách. Do finále kvalifikace na evropské mistrovství jednotlivců se totiž mezi ženami probojovala Sylva Mrázková a mezi muži Jindřich Kauca. Mrázková, předvádějící celý den bezchybnou hru, nezaváhala ani v posledním zápase a po těsné výhře 13:11 nad Kateřinou Froňkovou se stala reprezentantkou pro příští rok. Na evropské scéně jí však nebude doprovázet její klubový kolega, Jindřich Kauca totiž ztratil ve finále dech a podlehl Janu Michálkovi 6:13.

Ženy

Celkem deset žen se rozhodlo bojovat o reprezentační dres. Na poslední chvíli odřekla jedna z případných favoritek Lucie Venclová a STK musela řešit, jaký optimální systém zvolit. Nakonec se rozhodla pro netradiční švýcar na dvě kola s postupem do čtvrtfinále. Díky tomu se povedla vskutku nevídaná věc Janě Konečné. Ta v prvním kole nestačila na budoucí finalistku Kateřinu Froňkovou a v druhém kole padla jakožto lichá na pozdější vítězku Sylvu Mrázkovou, která už měla výhru z prvního kola. Opět prohrála, ale díky výhodě jednoho buchholzového bodu navíc postoupila – byť bez výhry – mezi osm nejlepších.

Tam ale opět narazila na domácí hráčku, která lepila jednu kouli za druhou a která i podruhé potvrdila roli favoritky. Mezitím v rodinném dramatu zvítězila Kateřina Froňková nad svojí matkou Blankou a Šárka Moosová zdolala v napínavé koncovce Lenku Krejčínovou 13:12. Dlouho se zdálo, že čtvrtou semifinalistkou bude Dana Tomášková, která si v průběhu zápasu vytvořila velký náskok na nejvýše nasazenou Veronikou Slobodovou, jenže v závěru nedohodila jasný bod a zkušená soupeřka chytla příležitost za pačesy a zápas otočila. „Nejradši bych se teď oběsila. I když ne, to by byla škoda lana,“ komentovala nepodařený konec utkání Tomášková.

Semifinále mezi Froňkovou a Slobodovou bylo až nečekaně jednoznačné, a to ve prospěch mladší hráčky, která třinácti bodů dosáhla snad během dvaceti minut. V paralelně hraném utkání nezaváhala Sylva Mrázková, která zápas s Moosovou ukončila efektním carreau.

Ve finále se tak zaslouženě utkaly hráčky, které celý den předváděly výkon o úroveň výš než zbytek pole. Mrázková i Froňková plasovaly vysokými oblouky a jejich koule si často nacházely cesty přímo ke košonku. Za stavu 11:11 však lipnické hráčce nevyšel ani jeden z plasů, Mrázková dohodila chybějící bod a kolovské publikum propuklo v jásot. Jejich hráčka se totiž v tu chvíli stala reprezentantkou v jednotlivcích pro příští rok!

Výsledky:

1.
Sylva Mrázková (PC Kolová)

2.
Kateřina Froňková (PC Sokol Lipník)

3.
Veronika Slobodová (Carreau Brno)

Muži

Mužských účastníků bylo možná trochu nečekaně jen čtrnáct. Startovní pole ale bylo nabité hráči ze špičky tabulky, a tak se dala očekávat hodně vyrovnaná utkání. Namále však měl ještě před startem hry nejvýše nasazený Jakub Konšel, který byl hlavním rozhodčím napomenutý, že nemá kalhoty pod kolena. Nakonec však vzhledem k pernému počasí zvítězila benevolence a nikdo nemusel jet předem domů.

Oproti ženám se hrálo systémem čtyř skupin na dvě prohry s postupem do čtvrtfinále. Někteří hráči ještě před nástupem snažili prosadit přidání ještě jednoho kola skupin na dvě prohry, aby se hráči víc rozehráli a zahráli si víc zápasů, ale delegát a šéf STK v jedné osobě Vladimír Brázda si stál pevně za svým. „Na mistrovstvích Evropy a světa se taky musí hrát naplno od začátku, tak ať si na to zvykáme,“ vysvětloval své rozhodnutí.

Základní skupiny nepřinesly žádná velká překvapení. Jakub Konšel, Jan Michálek i Jindřich Kauca potvrdili své role favoritů a postoupili z prvního místa, ačkoli stačila jedna přesná střela Jiřího Grepla, která by Kaucu poslala do baráže. V té se tak ocitl právě Grepl a svedl druhý, nesmírně dlouhý a vyrovnaný souboj se Sinišou Radojčičem. Podruhé úspěšně. Pouze ve skupině „C“ nedostál svému nasazení Ivo Michálek, kterého předskočil jeho syn Tomáš. Ivo však zvítězil v baráži, z které kromě něj a Grepla postoupili ještě Jan Valenz a Hynek Vyoral.

Ve čtvrtfinále se Jakub Konšel i Jan Michálek na vítězství hodně nadřeli. Hynek Vyoral i Jan Valenz drželi krok a rozhodl až úplný závěr, ve kterém hrály roli zkušenosti. Zápas mezi Ivem Michálkem a Jindřichem Kaucou se odehrál přímo pod českou vlajkou na hřišti pět, které je pro Michálka prokleté. „Asi pošesté za sebou jsem tady prohrál. Prostě nevím, jak tady mám házet,“ kroutil hlavou a ani tentokrát své prokletí neprolomil. Posledním semifinalistou se stal Tomáš Michálek, který precizním výkonem nedal šanci Jiřímu Greplovi.

Semifinále se nehrála současně. Konšel s Kaucou začali dříve a skončili, ještě než se na hřišti objevili bratři Michálkovi. Konšelovi se v tomto utkání příliš nedařilo a byla na něm viditelná nervozita, zatímco Kauca hrál v mnohem větším klidu i díky podpoře od svých klubových kolegů. Současná česká jednička se sice ještě pokusila vývoj zápasu otočit, ale nakonec na domácího hráče nestačila a skončila před branami finále.

Druhé utkání svedlo proti sobě Jana a Tomáše Michálkovi. Mladší z nich vstoupil do zápasu koncentrovaněji, motivovaněji a celkově lépe, díky čemuž si rychle vytvořil vedení 7:1. Poté však Janovi vyšel jeden nához a obraz hry se radikálně změnil. Tomáš zčistajasna začal kazit a naopak Janovi se vrátila střelecká muška. Starší bratr nakonec obrat zápasu dokonal, z hořkosladkého vítězství se však příliš neradoval.

Před začátkem finále Jan Michálek věděl, že hraje i za svého bratra. Zatímco v bratrovražedném souboji hrál s čistou hlavou a výsledek mu byl v podstatě jedno, nyní se snažil pekelně soustředit a jít za vítězstvím. Věděl však, že proti Jindřichu Kaucovi to bude velmi těžké utkání. Důležité bylo chytit úvod zápasu, což se lépe povedlo Michálkovi. Přesnou hrou nepouštěl svého soupeře do hry a rychle navyšoval své vedení. Kauca se navíc příliš nedostával ke střele, své největší zbrani. I díky tomu Michálek nakonec dosáhl svým kolíčkem na třináct bodů a doplnil Sylvu Mrázkovou v reprezentační výpravě.

Výsledky:

1.
Jan Michálek (Carreau Brno)

2.
Jindřich Kauca (PC Kolová)

3.
Jakub Konšel (POP Praha)

Žádné komentáře

Přidej komentář