Kolovská koule stála vítěze dva sudy piva

Kolovská koule stála vítěze dva sudy piva

Kolová – Jindřich Kauca je jako čerstvý otec malého Jindry v jednom kole, času na tréninky se mu nedostává. Vítězství na turnaji v Kolové si tedy pojistil tím, že pozval všechny soupeře na pivo. A vyplatilo se mu to! Postup do šestnáctky byl sice těsný, ve vyřazovací části však již matador českého pétanque, hrající s neméně zkušeným Janem Valenzem, ani jednou nezaváhal a 21. ročník turnaje vyhrál.

Zatímco roku 863 přišli na naše území jen dvě význačné postavy dějin, do Kolové na státní svátek Cyrila a Metoděje dorazilo 58 dubletů, které přivítalo zcela netypicky slunce. “Kdo by to byl řekl, že v Kolové může být i slunečno?”, kroutili hlavami hráči. Neobvyklý meteorologický jev vzápětí vysvětlil prezident pořádajícího klubu Ivoš Kacerovský během zahajovacího projevu: “Objednali jsme si původně počasí pod mrakem a o několik stupňů chladněji, ale Tomáš Piller ze Sahary si stěžoval, že mu bude zima. Takže pokud vám bude vedro, může za to Piller!”

Jsme tam?

Pětikolový švýcar přinesl vzhledem k těžkému kolovskému terénu hned několik překvapení. Když se v pátém kole objevili na zadních hřištích za toaletami čtvrtí nasazení Vladimír Brázda s Viktorem Šebkem a tázali se hráčů, kde najdou hřiště číslo dvacet čtyři, domnívali se mnozí přítomní mylně, že si z nich vrchlabští borci dělají legraci.

Do vyřazovací části postupovalo šestnáct nejúspěšnějších dvojic. Týmy s pěti a čtyřmi výhrami mohly být klidné, postup měly jistý. Ti, kterým se povedlo vybojovat jen tři vítězství, však čekali na výsledky švýcara s napětím. Když  loděnická hráčka Kateřina Vedralová zvolala své radostné “Jsmeeeeeeee taaaaaaaaaaam!!!!”, Jiří Bartoška prý v nedalekých Karlových Varech na filmovém festivalu v úleku upustil cigaretu do sklenky se šampaňským (tuto informaci se redakci nepodařilo potvrdit, ani vyvrátit).

Nepopulární sedmnácté místo naopak nepotěšilo Rubiho Gorroňo-Lópeze, do šestnáctky nejlepších se neprobojovali ani šestí nasazení Vojtěch Lukáš s Markétou Palicovou či nasazená “osmička” Jana Radoušová s Michalem Preussem.

Umístění na šestnácté příčce zaskočilo nejvíce domácí hráčku Tatianu Dvořákovou. Její spoluhráč totiž s postupem vůbec nepočítal a odjel ještě před zveřejněním výsledků. Dvořáková tak musela absolvovat zápas proti vítězům švýcara Kateřině Froňkové a Petru Varvovičovi mladšímu sama. Neúspěšně.

Mladí lipničtí sokolové pak ve čtvrtfinále hladce přehráli domácí tým Ivoše Kacerovského a jejich suverénní vítězné tažení turnajem dokázalo zastavit až rodinné duo Jiří Koreš starší a mladší, jimž podlehli v semifinále v poměru 13:6. Ve druhém semifinále mezitím dvojice Kauca-Valenz vyřadila manžele Krejčínovy a finále vzhledem k obsazení slibovalo zajímavou podívanou.

Souboj titánů

V rozhodujícím zápase se dublet Kauca-Valenz ujal poměrně rychle vedení. Otec a syn Korešovi ovšem v souboji plném nečekaných zvratů zachovávali chladnou hlavu a záhy začali náskok soupeřů stahovat. Kaucův tým dokázal mistrně využít terénu a na střele téměř nechyboval, Korešovi se však nehodlali vzdát bez boje. Závěrečné skóre hovoří za vše. Kauca s Valenzem ve finále zvítězili nejtěsnějším rozdílem 13:12.

Dohrávka o třetí místo mezi manžely Krejčínovými a dvojicí Froňková-Vavrovič si získala značnou diváckou pozornost. Duo mladých hráčů z Lipníku, které již druhým rokem patří mezi absolutní špičku českého pétanque, přitom nezačalo zápas nejlépe. Vavrovič několikrát zaváhal na střele, zatímco Lenka Krejčínová svými neomylnými vymetáky soupeře doslova ničila.

V průběhu zápasu se ale Petr Vavrovič vzpamatoval a začal opět střílet svůj standard, díky čemuž si lipničtí zajistili náskok. Závěr zápasu pak Froňková nechtíc zdramatizovala, když ke svému dvanáctému bodu na zemi dohazovala kýžený třináctý. První koule přejela, druhou se jí povedlo vystřelit vlastní bod a přidat jeden soupeři. V následujícím náhozu však svou chybu napravila a lipnická dvojice se mohla radovat z již druhého společného medailového umístění na turnaji prestige.

Výsledky:

1.
Jan Valenz (PK Osika Plzeň)
Jindřich Kauca (PC Kolová)

2.
Jiří Koreš starší (Havaj CB)
Jiří Koreš mladší (Havaj CB)

3.
Petr Vavrovič mladší (PC Sokol Lipník)
Kateřina Froňková (PC Sokol Lipník)

Žádné komentáře

Přidej komentář