Drama až do konce, extraligový titul slaví Lipník

Drama až do konce, extraligový titul slaví Lipník

Lipník – Celou sezónu Extraligy se v čele drželo Hrode Krumsín, před finálovým kolem ale šanci na zisk titulu živili i Carreau Brno a nováček ze Sokola Lipník. Právě ten využil domácího prostředí a v přímém souboji proti Krumsínu si vybojoval právo reprezentovat Česko na EuroCupu. Brňany v pozici supů nespasily ani dvě závěrečné výhry 6:0. Z Extraligy sestupují Valšovice a Kolová, naopak postup vybojovaly Vědomice a PCP Lipník.

Extraliga

Letošní Extraliga byla dosud nejnabitější, což potvrdila tabulka vyrovnaná až do posledního zápasu. Hrode Krumsín, PC Sokol Lipník a teoreticky i Carreau Brno měly stále šanci zvednout nad své hlavy putovní pohár – teda pokud by ho obhájci z Vrchlabí nenechali v Podkrkonoší.

Hrode Krumsín – 1. KPK Vrchlabí 3:3

Nejblíže k vítězství měli Hanáci, kteří zaznamenali skvělý start do soutěže a před posledním dvojutkáním měli v tabulce náskok jednoho bodu. Čekali na ně ale ještě silní soupeři – obhájci z Vrchlabí a nováček z Lipníku, který Krumsín ohrožoval nejvíce.

Hrode bylo favoritem, Vrchlabí už totiž šanci na přidání druhého titulu ztratilo, jenže horalové chtěli sezónu zakončit se vztyčenou hlavou a za stavu 3:2 bojovali Vladimír Brázda s Vojtěchem Bílkem o výhru. František Kaplánek s Robertem Janečkem se ale vybičovali k závěrečnému tlaku a na limit nakonec zachránili alespoň důležitou remízu.

PC Sokol Lipník – Kulový blesk Olomouc 6:0

Klopýtnutí Krumsína hrálo do karet Lipníku, který měl do té doby shodný počet bodů s Carreau Brno, ale o tři více vyhraných dílčích zápasů. Své skóre ještě vylepšil proti olomouckým hráčům, které na domácí půdě přejel s naprostým přehledem. Kulový blesk, který již měl jistotu klidného středu v tabulce, nejevil v posledním kole velký zápal do hry a nepodal takové výkony jako v předchozích utkáních.

Carreau Brno – PEK Stolín 6:0

Brňané měli ze všech tří týmů usilujících o titul nejhorší pozici. Úvodní prohra s Krumsínem je hned ze startu sezóny odsoudila k nepříjemné roli. Všechny zbylé zápasy už museli vyhrávat, navíc museli doufat v příznivé výsledky soupeřů.

Ve finálovém kole měli jasný cíl – porazit Stolín i Kulový blesk poměrem 6:0, to jediné je mohlo udržet ve hře. Proti Stolínu se jednoznačné vítězství zpočátku nerodilo lehce, ale nakonec Carreau svůj úkol splnilo a po očku mohlo sledovat své soupeře. „Ta role supů nás moc netěšila, navíc byla situace tak zamotaná, že jsme chvílemi ani nevěděli, komu vlastně máme fandit,“ přibližoval nekomfortní pozici Jan Michálek.

Stolín z prohry nemusel být příliš smutný, jelikož k jejich druhému utkání dne se nedostavily Valšovice, které tak Extraligu spolu s Kolovou opustily bez boje a Stolín se udržel i pro příští ročník.

Carreau Brno – Kulový blesk 6:0

Hráči Brna zvládli i své poslední utkání, kde Kulovému blesku nedopřáli radost ani z jednoho zápasu. K vidění byl mimo jiné i rodinný souboj tripletů Michálkových a Konečných. Carreau splnilo svůj stanovený úkol, víc už za dané situace pro čtvrtý triumf v Extralize udělat nemohlo. Teda mohlo, modlit se za remízu Lipníku a Krumsína, ta jediná mohla spasit jejich naděje.

PC Sokol Lipník – Hrode Krumsín 5:1

Remíza ale nenastala. Hrode Krumsín pozměnilo své tradiční sestavy a to se mu stalo osudným. Dvojice ani trojice nedokázaly navázat na své dosavadní výkony a v týmu byla patrnější čím dál větší nervozita a zoufalost. Aby ne, Hanáci si moc dobře uvědomovali, že jim právě mezi prsty prokluzuje obrovská příležitost.

Naopak Lipník už za stavu 4:0 na zápasy věděl, že je novým klubovým mistrem. Po konečné výhře se Lipníkem provalila vlna euforie. Domácí opět předvedli, že na své půdě umí a po kvalifikaci mužů zde dosáhli na další velký úspěch. „Když už nám asi nevyjde to mistrovství světa v Kanadě, tak se aspoň podíváme do Evropy,“ cítil safisfakci a velkou radost Petr Fafek. „Mladí toho vyhrají ještě hodně, ale já už tolik šancí nemám,“ dodával.

Premiérový titul pro Lipník

„Zdá se, že finálové turnaje budeme muset umisťovat jinam než do Lipníku, jinak už nikdo jiný nevyhraje,“ vtipkoval při slavnostním předávání pohárů a dárkových košů ředitel Extraligy Vladimír Brázda. „Loni jsme postoupili do Extraligy a naším cílem bylo se tam udržet, vůbec by mě nenapadlo, že můžeme vyhrát,“ komentoval první ligový titul pro Sokol Lipník Fafek.

Na druhém místě nakonec skončilo Carreau Brno, které sice mělo stejný počet bodů jako Lipník a vzájemný duel dokonce vyhrálo, ale rozhodovalo skóre dílčích zápasů, které měl Lipník o dva lepší. „Bylo to teda o fous, příští rok to bude zase boj,“ hecoval Tomáš Michálek. „Na druhou stranu je pravda, že jeden titul už jsme slavili po neuvěřitelné shodě náhod v zápasech ostatních. Vždy při nás štěstěna stát nemůže,“ dodal Jan Michálek.

Až třetí nakonec skončil Krumsín, který za sebou nechal obhájce z Vrchlabí. Páté místo připadlo Stolínu a na posledním záchranném místě se udržel Kulový blesk. S Extraligou se musí rozloučit diskvalifikovaná Kolová a Valšovice.

1. liga

Neméně zajímavý závěr měla 1. liga. Po odehraných základních skupinách se do semifinále, respektive do bojů o postup do Extraligy probojovaly týmy Osiky Plzeň, Sahary Vědomice, POP Praha a PCP Lipník. Čtyři týmy a přitom jen dvě postupová místa slibovaly zápasy plné emocí.

POP Praha – SK Sahara Vědomice 2:4

Největším favoritem na postup zpět do Extraligy byl pražský POP, který má ve své klubové historii jeden titul a v Extralize ještě v předloňské sezóně sahal téměř po vítězství. Proti Pražanům stála Sahara Vědomice, která si Extraligu naposledy zahrála v roce 2014. Jenže klub od Labe nabírá na síle a hráči okolo Milana Mikyšky se rozhodně nechtěli vzdávat předem.

A taky že ne. Když na druhou stranu areálu, kde se hrála Extraliga, doputovala zpráva, že POP prohrává 0:2 na zápasy, byli všichni hodně překvapení. Pražané měli stále vše ve svých rukou, jenže ani druhý dvojzápas jim vůbec nevyšel a Vědomice mohly začít oslavovat návrat do Extraligy. POP už pak jen snížil na konečných 2:4.

Osika Plzeň – PCP Lipník 3:3

Zatímco Osika svoji základní skupinu vyhrála, PCP Lipník se do semifinále dostal jen díky více vyhraným zápasům na úkor Carreau Brno B se stejným počtem bodů. Zápasy Plzeňanů s druhým z lipnických klubů byly velice vyrovnané.

První kolo skončilo 13:1 a 2:13. I druhé kolo skončilo shodně, skóre ale zatím přihrávalo postup Osice. „Ve třetím kole v jednom ze zápasů vysoce vedla Plzeň a tak se zdálo, že o postupujícím je rozhodnuto,“ popisoval průběh posledních zápasů Josef Čihák z Lipníku, jehož klub v dramatickém závěru stáhl ztrátu jen na 12:13 a ve zbývajím zápase zvítězil 13:6, díky čemuž postoupil do Extraligy o pouhopouhé tři body! Nová sezóna Extraligy tak odstartuje s oběma lipnickými kluby.

PCP Lipník – Sahara Vědomice 1:5

Finále 1. ligy už byla pouhá formalita, oba týmy již měly své cíle splněny. Více chuti i sil zbylo Sahaře, která celou sezónu dotáhla do úplného konce a došla si pro zlaté poháry. Na PCP Lipník zůstalo stříbro.

Osika Plzeň – POP Praha 2:4

Osika i POP si na návrat mez elitu budou muset počkat minimálně další rok. Souboj zklamaných semifinalistů o bronz nakonec vyhráli Pražané, ale bronzové poháry jejich zasmušilé obličeje rozveselit nedokázaly.