Nizozemští veteráni obhájili titul, Čechům cinkla medaile

Nizozemští veteráni obhájili titul, Čechům cinkla medaile

Karlslunde, Dánsko – Veteráni ze Slope ve složení Harašta-Šlapanský-Hvížď vyrazili do Dánska bojovat o titul evropských mistrů. Především Luboši Šlapanskému sebevědomí nechybělo. „Se všema těma mistrama bych si vytřel p*del!“ holedbal se ještě dříve, než se dostal do reprezentace. Na šampionátu ale svá slova nepotvrdil, Češi však alespoň vybojovali bronz v Poháru národů. Nejlepší veterány v Evropě má i po roce Nizozemí.

Mistrovství Evropy veteránů je poměrně mladý šampionát, kde se letos bojovalo teprve o čtvrtý titul. Během té doby se mistry stali Španělé, Monačané a loni i Nizozemci, kteří do Dánska přijeli obhajovat titul. Největší český úspěch v této kategorii zaznamenala v roce 2012 reprezentace ve složení manželů Valenzových a Korešových, kteří zůstali těsně pod bednou na 5,-8. místě. O dva roky později pak stejná sestava vybojovala bronz v Poháru národů.

Letošní tým tvořili brněnští hráči ze Slope, kteří se za stodolou ve Slatině schází potrénovat takřka denně. Pod křídla si je vzal světem ošlehaný Jiří Šrubař, který českou delegaci vedl už loňský rok v Monaku. Reálné šance českého týmu byly těžko stanovitelné, vždyť střelec Šlapanský je neřízená střela, která umí míjet v rekordně rychlém čase, ale také sázet jeden kov za druhým – záleží, jaký má den.

Jen jedna kontumační výhra

V Dánsku ho bohužel i se zbytek týmu zřejmě neměl, ačkoliv pravda, že los jim zpočátku příliš nepřál. První kolo Čechy svedlo proti ex-mistrům z Monaka, kterým podlehli 8:13. Druhý zápas pak sehráli pro změnu s aktuálními mistry z Nizozemí, na které nestačili poměrem 5:13. Tím jejich první den po herní stránce skončil, stejně jako nedávno espoirs totiž ve zbylém kole dostali volný los.

Druhý den Češi doufali v trochu přívětivější los a jejich přání se vyplnilo. V cestě jim stáli Estonci. Žádná procházka růžovým sadem se ale nekonala, hráči z Pobaltí byli velmi houževnatí a v dramatickém zápase nakonec vybojovali tu nejtěsnější výhru 13:12. Češi tak ztratili šanci na postup, která byla korunována prohrou 11:13 proti Jersey. Jediná kontumační výhra na kontě nestačila na lepší než 22. místo z 25 týmů.

Výhra, co přinesla bronz

Slatinský triplet si chtěl spravit chuť alespoň v Poháru národů, což se povedlo, když ve čtvrtfinále porazil Švýcary 13:11 a probojoval se mezi čtyři nejlepší týmy. „Konečně jsme zahráli zápas, na který se dalo dívat,“ zhodnotil Jiří Šrubař. V semifinále ale euforie rychle splaskla, Češi dostali nekompromisního kanára od Němců a spolu se Slováky si tak na krky pověsili bronzové medaile. Celkově jim k tomu stačila paradoxně jen jedna výhra (či dvě, počítáme-li kontumaci). Zlato vybojovali Němci, stříbro putovalo překvapivě do Jersey.

V hlavním turnaji, kterého se doposud nikdy nezúčastnila Francie, se nejvíce dařilo Nizozemcům, kterým se podařilo obhájit titul. Ve finále porazili Španěly, bronz vybojovali Monačané a Švédi.

Výsledky:

1.
Nizozemí (Henri Calvetti, Rajen Koebeer, Martin Bakker, Bert van Dijk)

2.
Španělsko (Francisco Palazón Caballero, José Ramírez López, José Manuel Echaves Santamaría, Cesar García López)

3.
Monako (Daniel Merello, Roger Roux, Culbert Cimelli, Jean-Luc Fuentes)
Švédsko (Peter Bengtsson, Jona Näs, Ake Löwbeer, Leif Bäckström)

Foto: Dansk Pétanque Forbund 

Žádné komentáře

Přidej komentář