Statistiky Extraligy ovládl Hodboď

Statistiky Extraligy ovládl Hodboď

Klubovým mistrem se poprvé v historii stal PC Sokol Lipník, ale všechna prvenství na jeho vrub nejdou. Kdybychom hledali nejproduktivnějšího hráče Extraligy této sezóny, museli bychom zabrousit do vod Carreau Brno. Nejlepší procentuální úšpěšnost totiž nasbíral Pavel Hodboď, hráč, který jinak letos na turnajích nebyl příliš vidět. 1. lize pak vévodila Adéla Špiclová z Osiky Plzeň.

Dlouho se zdálo, že se nejproduktivnějším hráčem Extraligy stane zároveň ten nejmladší. Čtrnáctiletý Vojtěch Bílek roste herně před očima a zkušení harcovníci s ním začínají mít na hřišti čím dál větší potíže. Vrchlabí si je jeho stoupajících kvalit dobře vědomé a tak ho nominovala hned do čtyř utkání z šesti. Mladý střelec vloženou důvěru splatil vrchovatě, prohrál jen jeden zápas o jediný bod a s celkovým plusovým skóre 54 se stal nejlepším hráčem podkrkonošského klubu. Na celkové vítězství to však nakonec nestačilo, skončil až třetí.

Úplně stejného procentuálního výsledku 88,8 % dosáhl nečekaně Petr Vavrovič starší, kterého na druhou příčku vynesl větší počet odehraných zápasů a tedy i lepší skóre 73 bodů. Hráč Lipníku prohrál jen dva zápasy, v obou případech nestačil na hráče Carreau Brno. Vavrovič, který se na začátku Extraligy mohl jevit jako nejslabší stránka Lipníku,  byl nakonec svými bezchybnými výkony jedním ze strůjců nečekaného vítězství.

Na špici produktivity se ale umístil s 90 % Pavel Hodboď z Carreau Brno. Zkušený plasér, který v posledních sezónách sbírá místo turnajových trofejí přírůstky do rodiny, ze svého herního umu nic nezapomněl a svému klubu pomohl devíti výhrami z deseti zápasů. Nezvládl jen svůj úvodní zápas s Lipníkem a nakonec si připsal 68 plusových bodů.

Do nejproduktivnější desítky se dostalo všech pět hlavních hráčů Lipníka, čtyři hráči Carreau Brno a již zmíněný Bílek z Vrchlabí. Nejlepším hráčem Krumsína se stal jedenáctý František Kaplánek, z Valšovic se nejlépe umístil osmnáctý Jiří Grepl, o jednu příčku za ním zaostal stolínský Pavel Vejrek a nejlepším hráčem Kulovému blesku byl až šestadvacátý Radek Skopal. Hráči Kolové, která byla diskvalifikována, nebyli z důvodu nedostatečného počtu startů začleněni.

Dlouhodobé statistiky vede stále Konšel

I přes letošní absenci v Extralize (nebo možná díky ní) zůstává historicky nejúspěšnějším hráčem nejvyšší soutěže Jakub Konšel z POP Praha, který ze 74 odehraných zápasů vyhrál 56 a drží si 75,7% úspěšnost.  Následován je Ivem Michálkem z Carreau Brno, který ztrácí necelou desetinu procenta. Třetí až šesté místo patří také Brňanům Haně Šrubařové, Petru Juráňovi a bratrům Michálkům, kteří sesadili Vladimíra Brázdu a Daniela Bílka. TOP10 uzavírá Pavel Hodboď a Pavel Mašek.

Nejlepším hráčem Extraligy se dosud stal dvakrát Ivo Michálek (2014, 2015) a po jednom vítězství posbírali Vladimír Brázda (2013), Jindřich Kauca (2016) a nejnověji právě Pavel Hodboď.

V 1. lize dominovala žena

V 1. lize se nejproduktivnějším hráčem stala Adéla Špiclová z Osiky Plzeň, která letošními výsledky zastínila i dlouhodobého vedoucího Jakuba Konšela. Hráčka Osiky nastoupila k sedmi zápasům, šest z nich vyhrála a dosáhla na 85,7 %. Na druhém místě se za ní umístil Francouz Philippe Vignolo, který z šesti zápasů vyhrál pět. To je velmi dobrý výsledek, když vezmeme v potaz, že jeho Pétank Klub Praha skončil jen s jedním vítězstvím předposlední ve skupině A. Třetím nejproduktivnějším hráčem se stal Jan Marhoul z CdP Loděnice se stejnou bilancí jako Vignolo, ovšem s horším skóre plusových bodů.

V roce 2013 a 2015 se třem hráčům podařilo být stoprocentní. Touto statistikou se můžou chlubit Jarmila Růžičková, Martin Trudič a Milan Mikyška, z nichž všichni v dané sezóně odehráli pět zápasů. V roce 2014 pak statistiky ovládl Jan Marhoul, přičemž na jeho 88,8 % se dostali i Zdeněk Dujava a Miroslav Pešout, a loni byla s 83,3 % nejlepší Iva Ježková.

Podrobné statistiky naleznete v přiloženém souboru (doporučujeme stáhnout pro lepší přehlednost pomocí tlačítka pod excelovým náhledem).  

Autor statistik: Ivo Michálek

Žádné komentáře

Přidej komentář