Kauca s Fafkem vyhráli Kapucínovu kouli

Kauca s Fafkem vyhráli Kapucínovu kouli

Chrudim Chrudimskou Kapucínovu kouli ovládli favorité. Vítězi se stali první nasazení Kauca s Fafkem, kteří ve finále porazili Konšela s Reslem. V zápase o třetí místo otočila dvojice Svobodová-Jakeš nepříznivý vývoj a odsoudila ke čtvrtému místu Morávka s Fafkovou.

Slušných 62 dvojic přivítali organizátoři v Klášterních zahradách na „já už ani nevím kolikátém“ ročníku Kapucínových koulí. „Ještěže se turnaj koná dnes, zítra bude počasí o dost horší,“ pozdravil přítomné místostarosta Chrudimi JUDr. Miroslav Tejkl. Hlavní organizátoři Kristýna Krajánková a Vilém Meduna zvolili systém šestikolového švýcara s postupem do semifinále. Systém se osvědčil již na turnaji v Medlešicích, ze základní části se v podstatě stává hlavní část turnaje.

Boj o Hráče roku

Počet přihlášených týmů pár dní před turnajem sledovali bedlivě nejen pořadatelé, ale také Jakub Konšel, pro kterého to byla s největší pravděpodobností poslední šance, jak v žebříčku předehnat Jiřího Grepla. Potřeboval k tomu ale víc jak 64 týmů, čímž by se postupové body zvýšily na hodnotu 7 a vítěz by získal větší bodový příděl z turnaje. Těsně to nakonec nevyšlo i kvůli několika týmům, které nepřijely, přestože byly přihlášené.

Díky 50minutovému limitu turnaj svižně odsýpal a v pět odpoledne již viselo pořadí po švýcaru. Na nejvyšších příčkách se vesměs pohybovali favorité. Za zmínku stojí 11. místo dvojice Doubrava-Šupolíková z PCP Lipník. Ti dokázali, že postup do Extraligy nebyla žádná náhoda. S jednou prohrou postupovaly tři týmy ze šesti.

Jediná neporažená dvojice Konšel-Resl nastoupila v prvním semifinále proti valšovickému duu Svobodová-Jakeš. Moravané umisťovali a pálili téměř bez chyb a brzy se ujali vedení 5:0. Pražané to však nezabalili a na hraně rizika se pokoušeli s vývojem něco udělat. Kritickou fázi zápasu přežili, postupně začali zpřesňovat hru i na první kouli, a to dalo ráz zbytku zápasu. Jejich kolíček se dal do pohybu, a přestože bodový rozdíl na konci utkání byl relativně velký, jednalo se ve všech směrech o vyrovnaný boj. Po zápase Pražané ocenili především výkon Lenky Svobodové na střele. Ta po celý zápas dokazovala, že je na vrchol své dosavadní kariéry, tedy nadcházející mistrovství světa v Číně, připravena výborně.

V druhém semifinále nastoupila lipnická dvojice Fafková-Morávek proti Kaucovi s Fafkem. Až do stavu 6:5 pro čistě lipnické duo se soupeři přetlačovali o každý bod. Následně však Kauca s Fafkem zahráli pětku po chybě soupeře, který hru příliš otevřel a zkušená dvojice toho okamžitě využila. Než stihl soupeř zmobilizovat své síly, zavřela kolovsko-lipnická dvojice trojkou celé utkání a mohla se chystat na finále.

Zápas o třetí místo mezi valšovickou a lipnickou dvojicí začali lépe Morávek s Fafkovou, kteří si vypracovali slibný náskok 7:1. Zkušený tým z Moravy se ovšem s čtvrtým místem nechtěl smířit a následnou pětkou se vrátil do zápasu. Postupně Jakeš se Svobodovou převzali iniciativu v zápase a dovedli ho do vítězného konce.

Nasazení dodrženo

Finále přineslo souboj dvou nejvýše nasazených týmů v turnaji. Pražané se především chtěli vyhnout bídnému začátku, který je provázel v semifinále. Bohužel pro ně však předvedli začátek hororový. Fafkova první koule byla obvykle nepřekonatelný problém, a pakliže se Pražané přes ni dostali, Kauca tyto koule nekompromisně odstraňoval ze hřiště.

V dalším průběhu si lipnicko-kolovské duo bezpečně udržovalo náskok získaný v úvodních náhozech a na druhý obrat v řadě ve prospěch Pražanů to toho večera už nevypadalo. Za stavu 10:6 a s dvěma dalšími body na zemi měli Kauca s Fafkem tři koule na zavření. Nestalo se, ale nemuselo je to mrzet. Resl s Konšelem se v dalším náhozu sice zmohli na trojku, kterou snížili na 9:12, ale hned v dalším náhozu se opět vyházeli na Fafkově úvodní kouli a nejvýše nasazený tým v turnaji mohl začít slavit.

Výsledky:

1.
Jindřich Kauca (PC Kolová)
Petr Fafek (PC Sokol Lipník)

2.
Jakub Konšel (POP Praha)
Jan Resl (POP Praha)

3.
Lenka Svobodová  (SKP Hranice VI. – Valšovice)
Zbyněk Jakeš (SKP Hranice VI. – Valšovice)

Foto: Alena Vaníčková

Spoluautoři: Jakub Konšel, Petr Fafek

Žádné komentáře

Přidej komentář