Sezóna 2017 v číslech

Sezóna 2017 v číslech

Redakce Pétanquera vám už přinesla osobní náhledy na uplynulou sezónou, tentokrát jsme pro vás udělali shrnutí značně objektivnější. Podívali jsme se na to, jak loňský rok vypadal v číslech a srovnali jsme ho i s výsledky ze sezóny 2016. Kdo se stal číselným superhrdinou? Jak by vypadala nejvyšší patra žebříčku podle síly? Kdo pořádal turnaje jako na běžícím páse a kdo naopak nejčastěji platil startovné? Jak dopadla mistrovství a jak si Češi vedli na turnajích Centrope? Ponořte se do čísel a objevte možná trochu skrytou tvář sezóny 2017.

TOP10 žebříčku podle síly

Žebříček, lákadlo českého pétanque, které nikdo a zároveň všichni sledují, se tradičně řadí podle bodů získaných na turnajích. Kdo by se ale dostal na deset nejvyšších příček, kdyby se žebříček řadil podle síly? Jiří Grepl, současná jednička, by se v tomto případě propadl až na šestou příčku. Naopak vítězství by v tomto případě připadlo Petru Vavrovičovi mladšímu, který by za svými zády nechal Jakuba Konšela a Františka Kaplánka. Z elitní desítky by pak zcela vypadli Veronika Slobodová a Vojtěch Lukáš. Mezi TOP10 by se místo nich dostali Daniel Bílek, kterému momentálně patří 12. příčka, třiadvacátá Kateřina Froňková a ještě o jedno místo hůře postavený Radek Skopal.

POŘADÍ JMÉNO SÍLA POŘADÍ PODLE BODŮ
1. Petr Vavrovič ml. 57 4.
2. Jakub Konšel 56,5 2.
3. František Kaplánek 55,3 6.
4. Jindřich Kauca 53,5 5.
5. Ivo Michálek 53,3 7.
6. Jiří Grepl 51,1 1.
7. Jiří Koreš st. 50 3.
8. Daniel Bílek 49,5 12.
9. Radek Skopal 48,5 24.
10. Kateřina Froňková 48,3 23.
10. Jan Michálek 48,3 9.

Král prvních míst

Loni stačilo na vítězství v této kategorii vyhrát sedm turnajů, což se shodně podařilo Jakubu Konšelovi a Petru Vavrovičovi mladšímu. Ten letos ještě zvedl laťku a osmi prvními místy na kontě se v čele osamostatnil. Konšel si naopak pohoršil, letos vyhrál „jen“ šest turnajů, což mu ale stačilo na druhé místo. Loni bylo na třetí místo potřeba vyhrát čtyři turnaje, letos to chtělo ještě jednu výhru přidat, což se podařilo Františku Kaplánkovi a Ivu Michálkovi. Zajímavostí je, že nejlepší hráč sezóny Jiří Grepl dosáhl na jediné vítězství.

8 vítězství
Petr Vavrovič mladší: MČR trojic mužů, O pohár CdP Loděnice, Hanácký Master Cup, GP Mariánských lázní, Košonek Zdenka Vavroviče, Jarní lipnické koule, Turnaj generací, Slunce-seno-pétanque

6 vítězství
Jakub Konšel: MČR trojic mužů, MČR ve střelbě, O pohár CdP Loděnice, Chateau Náměšť, GP Egrensis, Prvomájové koule Barona Prášila

5 vítězství
František Kaplánek: MČR dvojic, Velikonoční vejce, Mozartovy koule, Prvomájové koulení, Beraní koule
Ivo Michálek: MČR jednotlivců, Chateau Náměšť, VC pivovaru Litovel, Beraní koule, TOP Klip

Turnajový nezmar

Hrdiny českého pétanque nejsou jen hráči, kteří umí vyhrávat na českých i zahraničních turnajích, ale také ti, kteří nejsou tolik vidět. Teda vlastně jsou naopak pořád vidět, protože víkend co víkend tráví na nějakém turnaji a jen výjimečně si nějaký nechají proklouznout mezi prsty. Tyto nezmary možná neuvidíte tak často s medailí na krku, ale zcela jistě si s nimi ráno řeknete: „Ahoj!“. Minout je totiž na nějakém turnaji je totiž takřka nemožné!

Loni byli nejurputnějšími cestovateli po turnajích Petr Vavrovič mladší a Tomáš Klír, kteří za sezónu stihli téměř neuvěřitelných 40 turnajů. Letos na čtyřicítku nedosáhl nikdo, jen o jeden turnaj méně ovšem navštívili Jiřina Demčíková a Petr Morávek. V patách jim byli s 37 turnaji Yvetta Chmelařová a Milan Demčík, 36 turnajů pak nastřádali Jindřich Kauca, Jan Vorel a Jiří Froněk.

Pro porovnání, Jiřímu Greplovi k prvnímu místu stačilo odehrát 18 turnajů a v TOP10 jich má na svém kontě nejméně Jan Michálek. Ten se letos zúčastnil pouze šestnácti akcí.

1.
Jiřina Demčíková39
Petr Morávek39

2.
Yvetta Chmelařová37
Milan Demčík37

3.
Jindřich Kauca36
Jan Vorel36
Jiří Froněk36

Turnaje praskající ve švech

Pétanque v Česku zažívá v posledních letech co do počtu účastníků i organizovaných turnajů zlaté časy. Termínová listina nenechává skoro jediný víkend prázdný a některé soboty se hrají turnaje hned na čtyřech místech zároveň. Přesto je o turnaje zájem a především zkraje sezóny je problém se na turnaj vůbec dostat. Plný je totiž během jedné minuty. Takový problém však nehrozí u turnajů, které mají k dispozici rozsáhlý areál. Na jakých turnajích se tedy letos sešlo nejvíce týmů?

Stejně jako loni přijelo nejvíce trojic na české Centrope do Liblic. Zatímco loni se v zámeckém parku sešlo 119 týmů, letos přibyly ještě tři další. Druhou nejvyšší návštěvnost zažila VC Litovel, který těžil především z jarního hladu do pétanque. Do Brna se sjelo 67 tripletů. Velký zájem byl také o MČR trojic v Loděnici, kde bylo jen o dva týmy méně.

Nejvíce dvojic loni dorazilo do Ořecha na Prvomájové koule Barona Prášila. Letošní 21. ročník byl ovšem slabší, 60 dubletů stačilo až na třetí místo. Stříbrnou příčku bralo zablácené Velikonoční vejce, kam dorazilo 89 dvojic, a letošním vítězem se stalo MČR dvojic ve Vědomicích, kde se proti sobě utkalo 105 týmů.

Turnajů jednotlivců začíná rok od roku přibývat, a tak se zvedá i konkurence. Tak jako loni a kdykoliv předtím nejvíc hráčů přilákalo MČR jednotlivců. Do Vědomic letos dorazilo 161 hráčů, což bylo o čtyři méně než loni. Druhou nejvyšší účast zaznamenala Medlešická pecka, která uvítala 63 hráčů, a třetím nejpočetnějším turnajem jednotlivců byl ořešský Přístavní turnaj piráta Morgana, kam si našlo cestu 57 mořských vlků.

Trojice
1. Centrope Česko122
2. VC Litovel69
3. MČR trojic67

Dvojice
1. MČR dvojic105
2. Velikonoční vejce89
3. Prvomájové koule Barona Prášila60

Jednotlivci
1. MČR jednotlivců161
2. Medlešická pecka63
3. Přístavní turnaj piráta Morgana57

Továrna na turnaje

Jsou kluby, které neorganizují žádné turnaje. Pak jsou kluby, které mají svoji vlajkovou loď alias jeden tradiční turnaj, na který soustředí veškeré své síly. A nakonec zde máme kluby, které organizují turnaje jako na běžícím páse. Loni nejčilejší organizátoři z lipnického Sokolu, Loděnice a Vědomic uspořádali shodně po pěti turnajích. Letos se některé kluby činily ale ještě více. Hned osm turnajů za sezónu stihla uspořádat Loděnice. Jen o jeden turnaj méně stihli organizátoři z Aury Havlíčkův Brod, u kterých je toto číslo o to větší počin, že nemají vlastní areál a turnaje museli rozmístit různě po Pardubickém kraji. Po šesti turnajích pak uspořádali členi Sokolu Lipník a Sahary Vědomice.

1.
CdP LoděniceNakashi Cup, Ostře sledované koule, Karlův jarní pohár, MČR trojic, Memoriál CdP Loděnice, Slunce-seno-pétanque, Gekon-O křišťálovou tašku, O pohár CdP Loděnice

2.
Aura Havlíčkův BrodO pohár města Slatiňan a cenu kladrubského vraníka, Pétanque na Výsluní, Velká cena Medlešického pivovaru o pétanque srdce, Pétanque na zámku, Medlešická pecka, Kapucínova koule, Starostovo posvícenské koulení

3.
SK Sahara VědomiceMČR dvojic, MČR jednotlivců, MČR ve střelbě, Turnaj 2×2, Podřipský pohár, MEVA Cup
PC Sokol LipníkJarní lipnické koule, Košonek Zdenka Vavroviče, Prvomájový lipnický turnaj, MČR mužů, Svatováclavské dukáty, Podzimní lipnické koule

MČR

V letošní sezóně se odehrálo dvanáct turnajů pod vlajkou České republiky, z nichž šest bylo kvalifikačních. Nebudeme-li počítat Extraligu klubů, tak se stejně jako loni podařilo pouze jednomu hráči získat více než jeden republikový titul. Zatímco loni se to podařilo Haně Šrubařové, letos takto zaúřadoval Jakub Konšel, který vyhrál MČR mužů a k tomu i přidal střelecký titul.

MČR mužů kromě Konšela vyhráli lipničtí hráči Vavrovič, Morávek a Fafek, kterým se se svými klubovými kolegy podařilo vyhrát i v Extralize klubů. PC Sokol Lipník tak bude poprvé v historii reprezentovat Českou republiku na EuroCupu. Mezi ženami se z druhého titulu po sobě mohly radovat Jany Krpcová a Radoušová a Lenka Svobodová, zatímco v individuální kvalifikaci žen na ME jednotlivců se radovala Sylva Mrázková. Tu v Itálii v mužské kategorii doplní Jan Michálek.

Na mistrovství trojic se nejvíce dařilo vrchlabské trojici Bílek-Mašek-Brázda a ve dvojicích se z titulu opět radoval mladý dublet, když zvítězili František Kaplánek a Jiří Grepl. Na mistrovství jednotlivců si pro svůj druhý titul v této kategorii došel Ivo Michálek a ve střelbě na přesnost si vítězství vystřílel už potřetí Jakub Konšel. Překvapivými smíšenými mistry se v Chebu stali Miluška Kutá s Petrem Tománkem, mezi veterány letos dominovali ostřílená trojice Řehoř-Ondryáš-Felčárek a juniorské tituly si na startu svých kariér připsali Robin Konšel, Martin Hájek a Jan Ježek.

NÁZEV MÍSTO POČET TÝMŮ VÍTĚZOVÉ
MČR trojic Loděnice 67 Daniel Bílek, Pavel Mašek, Vladimír Brázda
MČR mužů Lipník 16 Jakub Konšel, Petr Vavrovič, Petr Morávek, Petr Fafek
MČR žen Krumsín 10 Lenka Svobodová, Jana Krpcová, Jana Radoušová
MČR dvojic Vědomice 105 Jiří Grepl, František Kaplánek
MČR mixy Cheb 56 Miluše Kutá, Petr Tománek
MČR jednotlivci Vědomice 161 Ivo Michálek
MČR ve střelbě Vědomice 75 Jakub Konšel
MČR veteránů Stolín 22 Miroslav Řehoř, Jiří Ondryáš, Jaroslav Felčárek
MČR juniorů Rapotín 14 Robin Konšel, Martin Hájek, Jan Ježek
MČR klubů různě 8 PC Sokol Lipník
Kvalifikace 1×1 muži Kolová  14 Jan Michálek
Kvalifikace 1×1 ženy Kolová 10 Sylva Mrázková

Reprezentace

Česko se letos zapojilo do všech mistrovství světa i Evropy, které byly na programu. Celkově jsme sestavili sedm reprezentací pro různá mistrovství světa a pět reprezentací pro evropské šampionáty. Nejvytíženějšími reprezentanty byli Lucie Venclová, Sylva Mrázková, Jiří Koreš mladší, Tomáš Michálek, Vojtěch Bílek a Lubomír Srnský, kteří si shodně oblékli reprezentační dres pro dvě akce.

Celkově se letos v českém dresu objevilo 27 hráčů (nepočítaje hráče Vrchlabí na EuroCupu), což je o tři více než loni. Mnoho z nich si odbylo premiéru, celkově se ale českých reprezentacím příliš nedařilo. Těšit nás částečně mohou alespoň dvě bronzové medaile z Pohárů národů dívek do 23 let a veteránů. Na světové i evropské půdě se nejvíce dařilo Francii, která do své bohaté sbírky přidala dalších pět titulů, ale dařilo se i Kambodži, Thajsku, Tunisku, Madagaskaru, Nizozemí a Německu.

MISTROVSTVÍ REPREZENTACE UMÍSTĚNÍ VÍTĚZOVÉ
ME trojic muži Hašek, Hejl P., Stoklásek T., Hnilica 9. Pohár národů Francie
MS trojic ženy Krpcová, Svobodová, Radoušová, Slobodová 40. místo Francie
MS jednotlivci muži Jiří Koreš mladší 16. místo Francie
MS jednotlivci ženy Sylva Mrázková 16. místo Kambodža
MS dvojice muži Michálek T., Koreš J. ml. 32. místo Francie
MS dvojice ženy Mrázková, Venclová 16. místo Thajsko
MS smíšené dvojice Michálek T., Venclová 36. místo Tunisko
MS junioři Hájek M., Konšel R., Bílek V., Vedral 31. místo Madagaskar
ME espoirs muži Vavrovič, Charvát, Srnský, Skopal R.  5. Pohár národů Francie
ME espoirs ženy Hájková, Nacu, Froňková, Krajánková 3. Pohár národů Německo
ME veteráni Harašta, Šlapanský, Hvížď 3. Pohár národů Nizozemí
EuroCup 1. KPK Vrchlabí 3. základní skupina Draguignan

Centrope

I letos v českém kalendáři nechyběly turnaje seriálu Centrope, kde bojuje šest zemí ze střední Evropy v šesti turnajích o celkové vítězství. Nejvíce týmů bylo přítomno v Česku, kde v zahradách zámku Liblice bojovalo úctyhodných 122 týmů, čemuž mohlo konkurovat jen Centrope slovenské, kterého se zúčastnilo 106 tripletů. Naopak jen 42 trojic dorazilo na Centrope k Balatonu, jen o jeden tým víc se pak sešlo na slovinském Centrope.

Loni Střední Evropě dominovalo Polsko a letos svoji hegemonii ještě zdůraznilo. Poláci zvítězila na třech turnajích a v hodnocení národů zvítězili o více než 150 bodů nad druhými Čechy. Ty na stříbrnou příčku vynesly především výhry týmu Slobodová-Palicová-Lukáš v Polsku a tripletu Rozsypalová-Voňka-Skopal na Slovensku. Češi si tak oproti loňsku polepšili o jednu příčku, když přeskočili Slovince, kterým se letos vůbec nedařilo a skončili až šestí.

Čechů bylo letos nejvíce na domácím turnaji v Liblicích a poté na Slovensku. Hodně jich dorazilo také k Neziderskému jezeru do Rakouska, naopak výrazně méně jich tentokrát zavítalo do Polska. Do Slovinska se pak vydalo jen šest českých hráčů a k Balatonu ještě o jednoho méně.

CENTROPE MÍSTO POČET TÝMŮ ČECHŮ VÍTĚZOVÉ NEJ ČEŠI
CC Polsko Checiny 52 21 Slobodová-Palicová-Lukáš V. Slobodová-Palicová-Lukáš V. (1.)
CC Česko Liblice 122 214 Grzelczak-Sliź-Sliź Grepl-Ferlay-Juráň (3.)
CC Slovinsko Velenje 43 6 Lipczyński-Ladaczek-Teufel Kára-Vorel-Zikmunda V. (29.)
CC Maďarsko Balaton 42 5 Sliź-Ladaczek-Pieprzyk Ševčík-Vajčovec (16.)
CC Slovensko Kaskády 106 90 Rozsypalová-Voňka J.-Skopal R. Rozsypalová-Voňka J.-Skopal R. (1.)
CC Rakousko Illmitz 83 57 Lászlo-Benedek-István Slobodová (4.)

Celkové pořadí Centrope:

 1. Polsko365 bodů
 2. Česko194 bodů
 3. Maďarsko 123 bodů
 4. Slovensko 118 bodů
 5. Rakousko104 bodů
 6. Slovinsko78 bodů
 7. Francie21 bodů
 8. Německo 6 bodů
 9. Nizozemí6 bodů
 10. Ukrajina 3 body

4 Komentáře

 1. Velice pěkně napsané Honzo, ještě bych zmíníl Robina Konšela ,který taky dokázal vyhrát 2 MČR střelbu a hru na juniorech ,ale jinak super článek.

  Reply
 2. Ahoj, skvělá statistika. Nám nováčkům, kteří jsme do tohoto „cirkusu“ naskočili víceméně až minulý rok, to dává skvělý vhled do celkového dění. Díky Martin Mimo Done Nymburk.

  Reply
  • Martine, jsme rádi, že se ti článek líbí jen prosíme příště uveď celé jméno 😉
   Děkujeme 🙂

Přidej komentář