Korešovi zvládli koncovky a vyhráli MČR dvojic

Korešovi zvládli koncovky a vyhráli MČR dvojic

Vojnův Městec – Ve finále jim teklo do bot, vždyť soupeři už zpola slavili titul. Jenže otec a syn Korešovi opět předvedli, že jsou jednou z nejzkušenějších dvojicí v českém pétanque a nakonec zopakovali svůj triumf z roku 2011. V rozhodujícím zápase nakonec porazili 13:12 Jakuba Konšela s Janem Reslem, bronz vybojovali stejným výsledkem loňští vítězové Jiří Grepl s Františkem Kaplánkem.

Jestliže měl ten den někdo všechny trumfy v rukávu, byli to hráči Sahary Vědomice. Horní hřiště areálu ve Vojnově Městci, kde se letošní mistrovství České republiky dvojic konalo, totiž skutečně připomínaly rozpálenou Saharu. Sucho, které Česko sužuje, připravilo pro pétanquery prašné lázně, ve kterých se hned na úvod utopili obhájci Jiří Grepl s Františkem Kaplánkem.

„Hned z rána jsme si to udělali zajímavější, když nám úplně nevyšel první zápas. Od té doby jsme už hráli KO,“ bral zpětně Kaplánek s humorem úvodní prohru s manžely Pillerovými. Padli také Juráň s Janečkem, překvapivou prohru odvraceli až v samotném závěru i Kauca s Fuksou či Habásko s Netušilem.

Na pokraji senzace

Z 96 dvojic se po čtyřkolovém švýcaru vykrystalizovala 32KO, ve které nechyběl téměř žádný z favoritů. Do čtvrtfinále se pak mnoho z nich neprobojovalo, konkurence byla opravdu vysoká. Naopak prosadila se dvojice, která svými výkony překvapila. Blanka Froňková po celý den výborně plasovala a po boku měla mladého Michala Zdobinského, který pečlivě čistil hřiště od soupeřových koulí. Málem se dostali až do semifinále, když v napínavém zápase hodně potrápili budoucí vítěze. „Výkon Michala Zdobinského mě velice překvapil. Pokud ve svém odhodlání vytrvá, je dle mého názoru velkým příslibem do budoucna pro český pétanque,“ ocenil hru juniorského protihráče Jiří Koreš mladší.

Zajímavou podívanou sliboval především čtvrtfinálový zápas mezi Habáskem s Netušilem a Konšelem s Reslem. „Oba jsou to špičkoví střelci,“ pronesl na adresu protihráčů Konšel, „a tak si proti nim nemůžete dovolit moc chybovat, jinak vás vypráskají ze hřiště, že ani nevíte jak. V jednom z prvních náhozů se nám podařila důležitá pětka a v tu chvíli jsme s Honzou začali věřit, že bychom to mohli zvládnout. Kluky to trochu znejistilo a náskok jsme si pak už udrželi,“ popsal pražský střelec svůj postup.

Fantastická čtyřka

Do semifinále, které se hrálo ještě za slunného a teplého počasí, postoupila silná čtyřka. Již zmíněnou dvojici z POP Prahy doplnili obhájci Grepl s Kaplánkem, kteří i přes úvodní prohru nakonec postoupili, loňští finalisté Kauca s Fuksou a tituly ověnčení Korešovi.

Pražská dvojice se utkala s obhájci a k vidění byl vyrovnaný zápas, ve kterém chtěly obě strany hodně vyhrát. Z toho plynuly krásné hody i velké chyby. „Průběh byl vlastně dost podobný jako předchozí zápas. Fana i Jirka jsou také strašně silní na střele, ale i proti nim přišel nához, kdy jsme zapisovali pět bodů a pak už to nějak doházeli,“ popsal postup do finále Konšel.

Druhé semifinále bylo o poznání jednoznačnější ve prospěch Korešových. „Řekl bych, že jsme celý den hráli vcelku dobře, hlavně taťka parádně střílel, nejen plasoval. V semifinále jsme zahráli asi nejlépe a soupeři moc šancí nedali,“ řekl mladší z Korešů.

Když se vítězství slaví příliš brzy

Finále nabídlo vskutku napínavou podívanou, která každému rozhodujícímu utkání sluší. Výkony šly sice trochu dolů, velikost zápasu však vykompenzovalo jeho napětí. „Finále za umělého osvětlení už takovou herní úroveň nemělo a velkou roli v něm sehrálo i štěstí, když se už za stavu 10:7 pro Kubu s Honzou zdálo, že mají tři body na zemi a je dobojováno. Jenže nakonec to byly jen dva body,“ popisoval mladší z Korešů.

„Do finále jsme vstoupili výborně a po celou dobu jsme si udržovali několikabodový náskok. Za stavu 10:7 jsme už dokonce začali tak napůl slavit, jenže metr nebyl ve finálovém zápase na naší straně. Za stavu 12:7 jsme se v podstatě zasekli a tak nějak začali spoléhat na to, že ten poslední bod se asi udělá sám. Několikrát jsme ho sice měli na zemi, ale nikdy tam nevydržel,“ přidal svůj pohled na finále Konšel.

„Nám se následně podařilo srovnat pětkou a pak zápas dovést do vítězného konce,“ dodal Koreš, který se svým otcem zopakoval titul mistrů dvojic z roku 2011. Pro Jiřího Koreše to byl dokonce již třetí titul v této kategorii, v roce 2015 ho získal s Michalem Habáskem.

„Jirkové se neskutečně zvedli, my jim darovali plasérskou pětku na stav 12:12 a i v tom posledním náhozu nás přehráli. Náš problém byl, že tři předchozí zápasy jsme měli velmi dlouhé a proti silným soupeřům. Myslím, že všechny jsme dohráli až jako poslední v dané fázi a tak na odpočinek opravdu nebylo moc času. V té druhé půlce finále už jsme pak mleli z posledního a to nestačilo. Jirkové ukázali svou třídu a také to, že žádný zápas není ztracený, takže nezbývá než poblahopřát k zaslouženému titulu,“ sklonil se před novými mistry poražený Konšel, který na titul v této kategorii zatím čeká.

Bramboroví smolaři

Výsledkem 13:12 neskončilo pouze finále, ale i zápas poražených. „Souboj o bronz pro nás nevypadal ze začátku vůbec dobře, hodně jsme prohrávali, ale za stavu 5:12 pro soupeře se něco zlomilo a nám se podařilo celý zápas otočit, což nám celý den o dost zpříjemnilo,“ komentoval zisk bronzových medailí Kaplánek.

Jestli je někdo dlouhodobým smolařem českých mistrovství dvojic, je jimi zcela bezkonkurenčně Jindřich Kauca s Petrem Fuksou, kteří si od roku 2013 došli už ke čtvrté bramborové medaili. „Nevím, jak to má Petr, ale já od svého dětství považoval čtyřku za své šťastné číslo. A to až do okamžiku, kdy se na mne přilepila při našich účastech na MČR dvojic,“ glosoval kolovský střelec.

„Opravdu to zní až neskutečně, ale během let 2013-2015 jsme zkompletovali bramborový hattrick! Pomalu jsme si začínal říkat, jestli to nelze považovat za diagnózu,“ vtípkoval. „Pak přišel rok 2016 v Kolové, kdy jsem se na turnaj hnal přes celou Evropu, abych ho stihl, a výsledkem bylo 38. místo, které jsem ovšem vzal s klidem, protože jsem ho přijal jako přetržení čtyřkové šňůry,“ vysvětloval s tím, že vždy je třeba najít něco pozitivního.

„Následně přišel můj šťastný rok 2017, kdy se mi den před MČR ve Vědomicích narodil syn a já mu mohl do kolébky položit stříbrnou placku a navrch prolomit čtyřkové prokletí. Jenže asi toho nebylo dost a na letošním mistrovství je tu čtvrté místo opět. Jestli někdo umí poskytnou radu, co s naší osudovou čtyřkou, sem s ní. Jsem ochoten ji patřičně ocenit!“ bral Kauca své konečné umístění s humorem.

My vám ty brambory přivezeme!

„Všechna naše čtvrtá místa a nakonec i to druhé měla vždy společného jmenovatele. Celou dobu jsme vedli a zpravidla chyběl bod, maximálně dva do vítězného konce. Výsledkem však vždy bylo to, že soupeř výsledek otočil. A to je jedna z věcí, která mne na pétanque baví. Ani stav 0:12 neznamená, že je nutné zápas vzdát a už jsem to zažil několikrát, ať z té či oné strany. Vždy si vzpomenu na motto Ivana Hlinky ‚Hlavně se z toho …….‘ a když to nevyjde, můžu se těšit na další kvalitní zápasy se silnými soupeři,“ přibližoval kolovský hráč své (ne)úspěchy.
„Věřím, že můžu mluvit i za Petra, když vám slíbíme, že pár čtvrtých míst ještě přidáme. Petr za to sice nemůže, ale čtyřka je zkrátka moje šťastné místo a kdo chce se mnou hrát, musí to respektovat,“ dodal nakonec s úsměvem na tváři.
Celý turnaj až na úvodní technické problémy s nalosováním prvního kola probíhal bez zádrhelů, na hráče čekaly živě zazpívaná hymna a kvalitní oběd a vítězné týmy si odnesly trofeje. Sympatické bylo také gesto orlovské dvojice Olšár-Ulmann, která každému soupeři darovala před zápasem tašku s drobnými věcnými cenami.

Výsledky

Jiří Koreš starší
(PC Havaj)

Jiří Koreš mladší
(PC Havaj)

Jakub Konšel
(POP Praha)

Jan Resl
(POP Praha)

Jiří Grepl
(Carreau Brno)

František Kaplánek
(Hrode Krumsín)

 

« 1 z 7 »

Jak se vám turnaj líbil?

Organizace
13
Systém
13
Konkurence
13
Prostředí
13
Občerstvení
13
Ceny
10
Průměr
  Načítání, prosím počkejte yasr-loader

2 komentáře

  1. Krásná reportáž 🙂 Díky! … Také jsem koukal, že medailové příčky přesně kopírují nasazení do turnaje a to se moc často nestává.

    Reply
  2. Jindro, čtyřka je prima, ale jsem rád, že jsme to občas proložili i lepším umístěním 🙂
    pf

    Reply

Přidej komentář