Krakonošovy koule vyhráli skuteční Krakonoši

Krakonošovy koule vyhráli skuteční Krakonoši

Vrchlabí – Název tradičního krkonošského klání Krakonošovy koule je lehce zavádějící. Nebojuje se totiž pouze o koule, ale o celého Krakonoše. Největší figurku Pána hor za první místo letos vybojoval místní nejfousatější dublet Šebek-Trýzna. Druhé místo obsadili rovněž Vrchlabané, znatelně méně fousatí V. Bílek-Michalička. Na hosty zbyl z cenných kovů pouze bronz. Ten získala pražsko-krumsínská dvojice M.Preuss-Kaplánek, která porazila loděnického Froňka s lipnickým sokolem Zdobinským mladším.

Do boje o slávu, aplaus plných tribun, trofej a prize money ve výši deseti tisíc korun se letos pustilo sedmdesát čtyři dvojic. Čtrnáct z nich přijelo z Polska a dvě z Dánska. Loňský vítěz Dan Bílek kvůli obhajobě přerušil dovolenou, ale už v KO32 jej nemilosrdně vyřadili budoucí vítězové. Nejdelší a patrně i nejdobrodružnější cestu vážila do podkrkonošského města rodinná dvojice Jiřích Michovských z PPA Pozorka, která dorazila v pátek k večeru na motorce od italského Lago di Garda a měla tak v kolech přes tisíc kilometrů. Únava z dlouhého putování na nich znát nebyla. Jako šestačtyřicátí nasazení vytřeli zrak mnoha zkušenějším soupeřům, dokázali se probojovat až na celkové páté místo a stali se skokany turnaje!

Organizátoři  vzhledem ke stoupajícímu zájmu o turnaj uvažovali o změně propozic a kuloáry proběhly spekulace, že se letos možná budou hrát trojice. Nakonec ale zůstalo u dvojic a systému čtyř a pětičlenných skupin, kde hraje každý s každým a první dva týmy postupují do KO32. Nepostoupivší dublety pak mohou bojovat o svůj podíl z velkorysé prize money v turnajích “B” a “C”. Zvláštností turnaje je hra bez časového limitu. Ve skupinách se hraje pouze do jedenácti bodů, ale ve vyřazovací části klasicky do třinácti. Některé zápasy se tak protáhly až na devadesát minut a v závěru celého klání nastala kuriózní situace, kdy ředitel turnaje Vladimír Brázda vyhlašoval vítěze, zatímco na hřišti číslo čtyři stále  ještě probíhala dohrávka o deváté místo.

Kanár a drama

S budoucími vítězi Viktorem Šebkem a vrchlabskou legendou Petrem “Emilem” Trýznou se los nemazlil, svoji výhru si naopak museli tvrdě vybojovat. Ze skupiny postupovali z druhého místa a “s odřenýma ušima”, jak se vyjádřil Viktor Šebek. První zápas vyřazovací části je postavil proti loňským obhájcům, klubovým kolegům Danielu Bílkovi a Luboši Srnskému, a zvítězili v něm těsně 13:12. V šestnáctce si trochu oddechli, když s kanárem vyprovodili dvojici Ondryáš-Vignolo, ovšem následující duel s polským týmem Kowalski-Cilindž zabrnkal na nervy nejen hráčům, ale i divákům. Místní borci za hlasité podpory fanoušků stahovali ze stavu 9:2 a situace vypadala téměř beznadějně. Dvě neteře a synovec však neztráceli naději, že strýc Petr Trýzna nakonec zápas  otočí, a vytrvale fandili. Šebek s Trýznou projevili neobvyklou psychickou odolnost a zvítězili opět o kouli 13:12. Semifinále proti Michalu Preussovi s Fanou Kaplánkem se po tomto výkonu jevilo opět spíš jako oddechovka se skóre 13:7.

Na centrálním hřišti už na Šebka s Trýznou čekali fináloví soupeři a zároveň kluboví spoluhráči Vojta Bílek s Lukášem Michaličkou. Čistě vrchlabská účast ve finále se projevila znatelně uvolněnější atmosférou mezi diváky. Komu fandit, když 1. KPK už zvítězilo? “Vojta s Lukášem ještě vyhrají spoustu skvělých turnajů. Ale Viktor to už má za pár. Navíc má Emila. Emilovi nejde nefandit!” vyjádřil podporu budoucím vítězům jeden z fanoušků. Šebek s Trýznou měli od začátku jasnou převahu. Bílek s Michaličkou zaostávali zejména na střele, zatímco Trýzna minul málokdy. Viktor Šebek, donedávna známý odpůrce hraní ze dřepu, zhruba před týdnem změnil názor a i “z čupu” na plase exceloval. Vrchlabí porazilo Vrchlabí symbolicky 13:8.

O bronz se mezitím utkala loděnicko-lipnická dvojice Jiří Froněk-Michal Zdobinský ml. s Michalem Preussem a Fanou Kaplánkem. Froňka se Zdobinským, kteří se do nejlepší čtyřky museli probojovat mimo jiné přes favorizované Kateřinu Froňkovou a Petra Vavroviče ml., podle slov Michala Preusse “zlomila šestka, kterou v polovině zápasu vystřílel Fana”. Zápas skončil poměrem 13:9.

Výsledky

Viktor Šebek
(1. KPK Vrchlabí)

Petr Trýzna
(1. KPK Vrchlabí)

Vojtěch Bílek
(1. KPK Vrchlabí)

Lukáš Michalička
(1. KPK Vrchlabí)

František Kaplánek
(Hrode Krumsín)

Michal Preuss
(POP Praha)

 

 

Jak se vám turnaj líbil?

Organizace
13
Systém
13
Konkurence
10
Prostředí
10
Občerstvení
10
Ceny
10
Průměr
  Načítání, prosím počkejte yasr-loader

1 komentář

Přidej komentář