Máme v pétanque spisovatele!

Máme v pétanque spisovatele!

Pavel Pažout, rodák z námi dobře známého Lipníka, se minulý týden zařadil mezi české spisovatele. V 72 letech vydal svou prvotinu s názvem Vzpomínání na terase.

Pažoutovy memoáry kombinují téměř deníkové zápisy z budování vlastního zimního sídla na Kanárských ostrovech se vzpomínkami na dětství a mládí, ale i na dobu již zralého života. Hlavní hrdina Alois Vrána je silně autobiografickou postavou a s autorem jej lze snadno ztotožnit. Přesto nelze vše, co je psáno, brát jako doslovný přepis.

„Původně jsem chtěl sepsat něco pro vnuky, aby věděli, jak jsem žil, co jsem cítil, nebo zakoušel. Nakonec jsem ale změnil názor a místo jakéhosi osobního vzkazu jsem se raději rozhodl pro publikování,“ objasnil Pavel Pažout na slavnostním uvedení knihy, která je nyní k mání v knižních e-shopech. Ilustracemi knihu vyzdobila Tia Sacherová.

Definice spisovatele prakticky neexistuje. Hlavním předpokladem pro to, aby se člověk spisovatelem stal, je talent a touha napsat něco, co by zaujalo čtenáře. Pažoutovo vzpomínání není pouhým návodem na to, jak si pořídit nemovitost v exotické destinaci. Pro místní rodáky může být i zaznamenáním kolektivní paměti prostřednictvím příběhů, jejichž ladění je místy pábitelské. A maličký Lipník může být pyšný, že v seznamu českých spisovatelů se objeví nové jméno.

Pavel Pažout, nám všem známý především jako hráč pétanque, prošel devaterem řemesel, ale také učňovským, středním i vysokým školstvím. V minulosti dělník, tiskař, technik, technolog, obchodník. Je soudním znalcem v oboru filatelie, rentiér a nyní i spisovatel. Otec dvou dospělých dcer, dědeček dvou vnuků a jedné vnučky.

Pokud máte o knihu zájem, lze ji třeba pod stromeček objednat zde: https://www.kosmas.cz/knihy/251564/vzpominani-na-terase/

*převzato z tiskové zprávy nakladatelství Burian a Tichák.

Žádné komentáře

Přidej komentář