Kdo je králem a královnou českých turnajů?

Kdo je králem a královnou českých turnajů?

Honza Kára z Nymburku letos sahal po premiérovém vítězství v žebříčkovém turnaji pro svůj klub PC Mimo Done. Zatím neúspěšně. Mezi námi však byli a jsou hráčky a hráči, kteří si své první velké vítězství odbyli již dávno a od té doby začali sbírat triumfy jako na jezdícím pásu. Medaili s vyrytou jedničkou si na krk pověsil nejvíckrát Milan Hašek, který doposud posbíral 85 vítězství a v čele statistik je s velkým náskokem. Mezi ženami se podobný kousek podařil Romaně Hodboďové. Prozkoumejte vítězné dějiny českého pétanque, které pro vás po večerech přichystal Ivo Michálek.

Milan Hašek byl ve své době takřka neporazitelný a snad každý začínající hráč chtěl umět střílet jako on. Hodiny a hodiny naházených koulí přinesly samozřejmě své ovoce. Hašek vyhrával jeden turnaj za druhým a celková cifra jeho vítězství se zatím ustálila na 85. Pár let poté, co hráč Slope marně hledal někoho opravdu konkurenceschopného, se na české scéně objevil klub Varan Karlovy Vary vedený Pavlem Valenzem. A právě nezdolný Valenz začal Haškovi šlapat na paty a síly se vyrovnaly. Přesto Hašek uhájil své prvenství, Valenz totiž dokázal ovládnout „pouze“ 67 turnajů.

Na celkovém třetím místě s 58 vítězstvími se umístila Romana Hodboďová, která suverénně vede ženské statistiky. Zatímco ona zvítězila téměř šedesátkrát, její nejbližší pronásledovatelky Iva Valenzová, Alice Hančová, Hana Šrubařová a Helena Valenzová se nedostaly přes čtyřicet vyhraných turnajů. Ve všem samozřejmě hraje i roli, kolika turnajů se kdo účastnil, proto je třeba na danou statistiku nahlížet předně jako na obohacující, nikoli determinující.

Mezi muži se přes padesát turnajů podařilo vyhrát ještě Ivu Michálkovi a Lukáši Valenzovi. Přes čtyřicet vítězství se pak podařilo nasbírat oběma Jiřím Korešovým, Tomáši Michálkovi a Jakubu Konšelovi.

Kompletní přehled vítězů českých turnajů
Kompletní přehled vítězek českých turnajů

Vítězství na MČR

Když se zaměříme jen na mistrovství republiky, do čela se s 23 tituly dostane Romana Hodboďová, kterou s 20 vítězstvími stíhá Hana Šrubařová. O jednu výhru má méně Alice Hančová a s 18 vítězstvími je nejlepším mužem Pavel Valenz. Milan Hašek má z mistrovství 13 zářezů na pažbě a patří mu až 8. místo, které sdílí s Tomášem Michálkem, Lukášem Valenzem a Lucií Venclovou. Před něj se dostal ještě Ivo Michálek (15) a Jiří Koreš mladší s Janem Michálkem (oba 14).

Kompletní seznam vítězů MČR

Jak si vedou kluby?

Zajímavou statistikou je, jak jsou úspěšní hráči jednotlivých klubů. Pokud se sečtou vítězství všech hráčů daného klubu, stává se nejúspěšnějším klubem Carreau Brno s 289 vítězstvími. V patách mu je POP Praha s 255 vyhranými turnaji a Varan Karlovy Vary s 244 triumfy. Za touto trojicí následuje citelná mezera, nad sto vítězství se podařilo nastřádat ještě Slope Brno (178), 1. KPK Vrchlabí (168), Hrode Krumsín (110) a PC Kolová (108).

Zároveň zjišťujeme, že 75 vítězství zaznamenali Poláci, kteří tak jsou nejúspěšnějšími cizinci v Česku. Slováci mají na kontě 57 úspěchů, Němci 47, Maďaři a Švédi po 22, Belgičané 16, Francouzi 12, Izraelci 7, Rakušané 6, Nizozemci 4, Dáni a Monačané 3, po dvou Estonci, Rusové a Španělé a jedno vítězství na českých turnajích zaznamenal Alžířan.

Kompletní seznam vyhraných turnajů – kluby

TOP Hráč a TOP klub

V přiložených pdf souborech uvádíme podrobné statistiky o vítězích a klubech z jednotlivých kategorií MČR.

MČR trojic
MČR muži
MČR ženy
MČR dvojic
MČR jednotlivců
MČR mix
MČR 55+
MČR juniorů
MČR ve střelbě
MČR klubů

Kdo kraluje jakému turnaji?

Pro gurmány, které zajímá, jak se komu vede na jednotlivých turnajích, přikládáme excelový soubor, ve kterém jsou v liště sešitů kromě výše uvedených statistik, i statistiky vítězů každého turnaje, který se do konce letošní sezóny odehrál. Plno z nás ví, že na slatinských turnajích dominoval Milan Hašek, v Kolové drtil soupeře Pavel Valenz, v Lipníku jsou nepřemožitelní domácí a v Náměšti byl jednu dobu k neporažení Tomáš Michálek, ale jak to vypadalo na dalších turnajích? Odpovědi najdete v souboru níže. Přejeme příjemné bádání ve vítězné historii českého pétanque.

Kompletní statistika všech českých turnajů