Bouřlivý Slavkov zkrotili Srnský, Ondryáš a Kaplánek

Bouřlivý Slavkov zkrotili Srnský, Ondryáš a Kaplánek

SlavkovPark slavkovského zámku se uprostřed Grand Prix Austerlitz proměnil v jeden velký rybník, prestižní turnaj však přesto nakonec proběhl úspěšně a zná tak nové vítěze, kteří převzali pomyslné žezlo po slovenských reprezentantech kralujících minulý rok.  Složený tým Lubomír Srnský, František Kaplánek a Jiří Ondryáš ve finále porazil čistě krumsínský triplet Martin Pírek, Vladimír Marcián a Michal Rolínek. Třetí místo získalo trochu nevšední, ale čistě brněnské mužstvo (byť částečně taktéž v barvách Hrode Krumsín) ve složení František Harašta, Luboš Šlapanský st. a Petr Juráň. Krumsín tak měl své zástupce na všech medailových pozicích. 

Slavkovský turnaj je jeden z nejstarších u nás, koná se od roku 1999. Jednou za deset let ho však údajně postihne horší počasí. Pokud to platí doslova, máme jistotu dalších devíti krásných ročníků, neb letošní rozmar skutečně stál za to. Podle odborníků se sice klima již nezvratně mění a jižní Morava za 50 let může vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří.  Během turnaje se to tak však nejevilo, což je ale pro klimatické změny bohužel spíše potvrzením, než argumentem, že se nic neděje. Prudké lijáky jsou totiž také jejich důsledkem. Loni prostě výjimku z neúprosného suchého pravidla odnesl Vars Cup, letos GP Austerlitz.

Na turnaji sice chyběli hráči Carreau Beno, kteří úspěšně hájili české barvy na EuroCupu, i ze zahraničí však Ivo Michálek, pétanque statistik, doplnil zajímavé údaje z historie slavkovských klání: Za celou svoji historii turnaj zaznamenal 48 vítězů z 19 klubů resp.zemí. Hned 11 hráčů a 2 hráčky zaznamenali po dvou vítězstvích, takže jen těžko lze ukázat na někoho, komu tento turnaj takříkajíc sedí. Ale přesto lze vyzdvihnout naše přátele ze Slovenska, kterým se tu podařilo posbírat celkem 9 vítězství a přitom nikomu z nich se nepodařilo zvítězit opakovaně. Vůbec turnaj sedí zahraničním účastníkům, krom již zmíněného Slovenska se daří i zástupcům Polska, Maďarska a Belgie, kterým se podařilo zvítězit shodně šestkrát. Nejúspěšnější český klub na tomto turnaji je SKP Hranice VI.-Valšovice, taktéž se 6 vítězstvími.

Bouřka turnaj nezastavila

Obloha se nad zámeckým parkem otevřela během druhého kola základní části, hra však nebyla přerušena a tak se dohrávalo spíše vodní polo než pétanque. Teprve později jury zabrzdila další klání a rozhodla o zrušení pátého kola základní části a naopak postupu do vyřazovací 32 namísto 16. Některé týmy totiž daly turnaji již po třetím kole vale. Taktéž byl zrušen dodatečný nához po limitu, což bohužel někteří účastnící přeslechli a zejména v prvním kole vyřazovací části to působilo nemilé různice.

Do semifinále dokráčeli pozdější vítězové, když si jen s vypětím všech sil i s pomocí pověstného „moderního petanque“ Jiřího Ondryáše poradili ve velmi pěkném zápase se silným tripletem Korešů a Radka Netušila a v semifinále nastoupili proti týmu Petra Juráně, který naopak smetli velkým rozdílem.

V druhém semifinále zvítězil krumsínský triplet nad družstvem Petra Morávka, které ve čtvrtfinále dokázalo otočit zápas s týmem Aleny Vaníčkové z nelichotivého stavu 12:2. Tím se však vyčerpali a ač Petr Morávek své spoluhráče Martina Bartoše a  Blanku Froňkovou mocně povzbuzoval, nedokázali nakonec najít na semifinálové soupeře recept.

Krumsín kraluje

Ve finále obě mužstva předváděla minimálně na úvod velmi kvalitní výkony. Nakonec se však projevila patrně větší únava týmu Martina Pírka a tak zvítězil složený tým borců na vítězné vlně. V zápase o třetí místo si vítězství pohlídali zkušení moravané pod vedením Petra Juráně.

I přes nepřízeň počasí celý turnaj probíhal v příjemné atmosféře, kterou samozřejmě jitřily sportovní neúspěchy a také neshody stran posledního náhozu zmíněné výše. Pro pořadatele je však letošek jistě cenná lekce, neb turnaj bohužel „dělá“ počasí, ať už je příprava jakákoliv.

 

Výsledky

František Kaplánek
(Hrode Krumsín)

Lubomír Srnský
(1.KPK Vrchlabí)

Jiří Ondryáš
(FRAPECO)

Martin Pírek
(Hrode Krumsín)

Vladimír Marcián
(Hrode Krumsín)

Michal Rolínek
(Hrode Krumsín)

Petr Juráň
(Hrode Krumsín)

František Harašta
(SLOPE Brno)

Luboš Šlapanský st.
(SLOPE Brno)

 

Jak se vám turnaj líbil?

Organizace
0
Systém
0
Konkurence
0
Prostředí
0
Občerstvení
0
Ceny
0
Průměr
 yasr-loader

1 komentář

  1. Chtěl bych ocenit fair play počin týmu Pavla Beranová, Dana Klúčiková a Jiří Ulmann na Slavkovském turnaji. V KO o postup do 16ky zbývaly uvedenému týmu k odehrání 4 koule, když do konce limitu zbývaly cca 2 minuty. Pokud by hráči týmu Pavly Beranové hráli vypočítavě a využili za stavu 9:8 minutu na každý odhod, k další hře by již nedošlo a v pohodě by si pohlídali vítězství. Zachovali se však sportovně, koule odehráli v rozumné době a došlo tak na další nához. Přestože nakonec vyhráli 10:8, smutek nad prohrou vystřídal dobrý pocit z fair-play přístupu soupeřova týmu, za což jim tímto děkuji.

    Reply

Přidej komentář