Češi a Češky do 23 let vezou z Evropy dva bronzy

Češi a Češky do 23 let vezou z Evropy dva bronzy

Saint Pierre Lès Elbeuf, Francie – České výpravy mužů i žen do 23 let vezou z mistrovství Evropy bronzy z Poháru národů. Zlato v hlavní soutěži obhájily Francouzky, mezi muži všechny šokovali vítězstvím Finové. Ti v základních kolech neurvali ani jedno vítězství, ale v důležitých zápasech chytli druhý dech a přidali se k Italům, dosud jediné zemi, která na nejvyšším stupni vítězů dokázala nahradit Francouze. Ti letos zůstali bez medaile.

Muži

České barvy reprezentovali Lubomír Srnský, pro kterého to byl rozlučkový šampionát v této kategorii, Petr Vavrovič, Lukáš Michalička a Jiří Ježek. Šampionát začínal střelbou na přesnost, na kterou nastoupil Lukáš Michalička. „Původně měl jít střílet Péťa, ale tomu se moc nechtělo. Říkal, že mám větší šanci, tak jsem šel,“ popisoval vrchlabský střelec, který si na svůj účet připsal kvalitních 30 bodů a jeden trefený košon ho dělil od přímého postupu do střeleckého čtvrtfinále.

„Na první kolo jsem šel naprosto bez jakýchkoliv nervů, protože pro mě střelba nebyla tak důležitá jako hlavní turnaj, no a taky to tak vypadalo. Jediné, co mě mrzelo, byly košony, protože jsem ani jeden netrefil. Vlastně jeden jo, ale dostal jsem kartu za centimetrový přešlap vzadu. S košony mám problém dlouhodobě, ani na MČR jsem žádný netrefil,“ popisoval své první nadějné vystoupení Michalička. „Do opravek jsem pak šel s tím, že by z toho mohl být mega úspěch, no a taky to tak dopadlo, smutných 18 bodů…“ dodal zklamaně. V konečném součtu mu postup utekl o čtyři body.

Ve čtvrtfinále zklamal svým výkonem přední francouzský střelec Tyson Molinas, který nastřílel jen 20 bodů a vyřadil ho Angličan. Naopak 48 a 50 bodů postupně nastřílel Španěl Jesús Antonio Eschacho Alarcón a nepolevil ani ve finále, kde přestřílel Monačana Josého Riviéra poměrem 39:31.

Základní část

Na úvod šampionátu se hrál čtyřkolový švýcar, po kterém ale nikdo nevypadl, hrálo se jenom o nasazení do skupin na dvě prohry. Češi tak trochu experimentovali se sestavami a na úvod si připsali prohru 5:13 s Francií a 11:13 s Dánskem. Zbylé dva zápasy jim vyšli lépe. Nejprve porazili Finy 13:4 a poté Poláky 13:8. Celkově se umístili na 11. místě ze šestnácti, s týmů se dvěma výhrami měli nejhorší buchholz. Tabulce vládli Španělé, kteří ani jednou neprohráli. Naopak na posledním místě se krčili Finové, jediný tým, který nevyhrál ani jedno utkání. V tu chvíli ještě asi nikdo nečekal, jakou paseku tento tým nadělá druhý den.

Skupiny na dvě prohry

Výsledky úvodního kola nám do skupiny na dvě prohry přiřkly Belgii, Polsko a Turecko. Právě soupeř z Malé Asie nás prověřil na úvod a bohužel z toho byla těsná prohra. „Ze začátku byl zápas dost vyrovnaný, ale pak jsme dokázali odskočit na 11:5. Jenže jsme utkání nedokázali ukončit v náš prospěch a prohráli jsme 11:13. Troufnu si tvrdit, že nás to rozhodilo i do následného zápasu proti Polákům, kde nám nešlo vůbec nic a rychle jsme prohráli s kanárem,“ analyzoval Petr Vavrovič. Po dvou porážkách tak bylo jasné, že Česko bude dále bojovat v Poháru národů.

Mezitím ze šampionátu vypadlo i Španělsko, které nejprve překvapivě nestačilo na outsidera z minulého dne Finsko a následně v baráži podlehlo 12:13 Švédům. Postoupit se naopak povedlo Slovákům, kteří v základní části skončili předposlední.

Bronzový Pohár národů

Češi se ve čtvrtfinále utkali s Estonci, které jasně přehráli poměrem 13:4. V semifinále si ale vylámali zuby na Španělech, kteří celý Pohár národů vyhráli. Na Čechy tak zůstal bronz. Ačkoli je to první medaile z této akce, přesto už naši hráči dosáhli na větší úspěch, když se například probojovali do čtvrtfinále.

„K lepšímu umístění nám podle mě chyběla vyrovnanost. Dokázali jsme soupeře zničit opravdu kvalitní hrou, ale pak tu byly okamžiky, kdy jsme se na nic nezmohli. Byl to můj druhý šampionát espoirs a musím říct, že ten minulý, kde byl ještě Tomáš Michálek, byl opravdu výkonnostně lepší. Tenkrát jsme hráli mnoho těžkých zápasů a dost z nich jsme i vyhráli,“ bilancoval Lukáš Michalička.

Finská pohádka

V hlavním turnaji se příliš daleko po postupu ze skupin nedostali Slováci, kteří ve čtvrtfinále utrpěli vysokou prohru 1:13 od zvedajících se Finů. Stejný výprask dostali i Poláci od Monačanů a s turnajem se rozloučila i Francie, největší favorit, která nestačila na Švédy. Ti následně podlehli Němcům, zatímco Fini vyřadili i Monačany a stanuli ve finále. V něm dokonali svoji severskou pohádku, když porazili Němce kanárem a stali se zcela nečekanými mistry Evropy.

Tak nečekaný obrat ve výkonech a výsledcích je dojemný, nicméně se nabízí otázka, zda jde o dobře nastavený systém, kdy se tým, který čtyřikrát prohraje, může stále stát mistry Evropy. „Dle mého to byl divný systém, protože mohl vyhrát i tým, který skončil po švýcaru poslední, což se nakonec i stalo,“ smál se Petr Vavrovič. Finské vítězství ale rozhodně nezpochybňuje: „Pokud bych si měl vybrat, kdo mě nejvíc zaujal, nebude to celý tým, ale finský střelec. Hrál výborně, obzvlášť druhý a třetí den, kdy se hrály skupiny na dvě prohry a poté čtvrtfinále. Ve finále střílel dvanáctkrát, z toho dal šest carreau a pouze jednou minul.“

Výsledky – muži

Teo Ekström
(Finsko)

Niklas Palmqvist
(Finsko)

Antti Pasanen
(Finsko)

Elmo Yli-Vainio
(Finsko)

Leon Gotha
(Německo)

Paul Möslein
(Německo)

Marco Kowalski
(Německo)

Pascal Müeller
(Německo)

Ivar Liljegren, Gaëtan Ardourel
(Švédsko, Monako)

Rasmus Wirström, Christophe Mancini
(Švédsko, Monako)

Robert Ulfsson, José Riviere
(Švédsko, Monako)

William Silfverberg, Nicolas Riviere
(Švédsko, Monako)

Ženy

Ženský tým se oproti loňsku proměnil ve dvou jménech. Místo vrchlabských Martiny Havlové a Petry Provazníkové se v českém dresu představily albrechtické hráčky Anna Poláchová a Klára Děcká. Ty doplnily již zkušenější hráčky Kateřina Froňková a Kristýna Krajánková. „S Aničkou i Klárou se nám hrálo dobře, vytvořily jsme tým, který mohl porazit téměř kohokoliv, a to hlavně díky tomu, že jsme držely i s Ivetou Hájkovou za jeden provaz,“ řekla ke složení týmu Krajánková. „Ačkoli jsme každá z jiného koutu Česka, tak si myslím, že jsme ve hře měly vcelku stejné názory a vždy jsme se domluvily,“ přidala se k pozitivnímu hodnocení sestavy Froňková. Češky si z posledních dvou ročníků přivezly stříbrnou a bronzovou medaili z Poháru národů a alespoň stejný výsledek chtěly zopakovat i letos.

Mistrovství začalo střelbou na přesnost, mezi kruhy se postavila Kristýna Krajánková. Úvodní vystoupení se jí ale příliš nepovedlo, nastřílela 14 bodů, což stačilo na předposlední místo. Naopak přímo do čtvrtfinále postoupila Slovenka Kristína Gemainerová, která nastřílela 25 bodů, a prvnímu střeleckému kolu vévodila Španělka Sara Díaz Reyes s 51 body. Krajánková v opravce nastřílela jen 8 bodů a bohužel skončila na posledním místě. Do finále se nakonec dostaly Francouzka Emma Picard a Němka Eileen Jenal, která svoji sokyni přestřílela 28:23 a stala se evropskou mistryní.

Tři výhry stačily na bronz v Poháru národů

Mistrovství se zúčastnilo 10 týmů, které v zápasech každý s každým bojovaly o čtyři postupová místa přímo do semifinále. Další čtverka pak bojovala o medaile v Poháru národů a poslední dva týmy vypadly.

Češky na úvod těsně porazily Švýcarky 13:11, ale následně podlehly Španělkám 4:13. Proti Maďarkám holky uhrály výsledek 11:13 a prohrou 6:13 dopadlo utkání s Angličankami. Když poté český tým nestačil na favorizované Francouzky, šance na postup do semifinále mistrovství Evropy byly ty tam. Holky ale bojovaly alespoň o umístění ve druhé čtyřce, kterému se přiblížily po výhře 13:6 nad Turkyněmi. Češky si ještě připsaly jednu výhru nad Němkami, další dvě prohry s Belgičankami a Slovenkami je nakonec zanesly na celkové šesté místo a postup do Poháru národů. V něm bohužel nestačily na Turkyně a tak si na krky mohly pověsit jen bronzové medaile.

„Podle mě jsme hrály tak jako střídavě oblačno – občas to bylo super a občas to vůbec nešlo. Je to škoda, protože si troufám říct, že jsme měly na víc,“ hodnotila vystoupení Froňková. „Jsem ráda, že se nám podařilo postoupit, i když jsme nezískaly potřebné body se slabšími týmy, ale překvapivě jsme porazily tři silnější celky,“ byla o kapku spokojenější Krajánková.

Bezchybné Francouzky

Na dotaz, který tým holky nejvíce zaujal, měla Kristýna Krajánková jednoznačnou odpověď – Francie! „Všechny holky výborně střílely i umisťovaly, prostě perfektní tým i výkon,“ rozplývala se. Také Kačka Froňková vyzdvihla sílu Francouzek. „Španělsko a Francie proti nám hrály nejlépe, byly to takové dva nejrychlejší zápasy. Jinak mi ale přišlo, že celková kvalita tohoto roku, alespoň teda u žen, byla mnohem nižší než v předchozích letech,“ poznamenala hráčka Lipníku.

V hlavní soutěži Francouzky opravdu dominovaly. Během úvodních devíti kol si nepřipsaly ani jednu prohru, ale na kahánku měly v semifinále, kde zvítězily proti Němkám tím nejtěsnějším rozdílem 13:12. Ve finále si pak poradily s Belgičankami a potřetí v řadě se staly evropskými mistryněmi.

Příští rok bude mít český tým opět jiné složení, věkově se totiž do kategorie espoirs již nevleze Kristýna Krajánková. „Jsem ráda, že jsem se třikrát zúčastnila mistrovství Evropy v této kategorii a doufám, že odchodem do „důchodu“ moje kariéra ještě nekončí a ještě někdy zažiji atmosféru vrcholných turnajů. Díky všem za pomoc a podporu,“ rozloučila se s šampionátem do 23 let hráčka Chrupeku.

Výsledky – ženy

Emma Picard
(Francie)

Celine Lebosse
(Francie)

Caroline Bourriaud
(Francie)

Alison Rodriguez
(Francie)

Jessica Meskens
(Belgie)

Kiany Deschouwer
(Belgie)

Laura Streel
(Belgie)

Lauranna van Loo
(Belgie)

Luzia Beil, Sara Díaz Reyes
(Německo, Španělsko)

Eileen Jenal, Laura Llull Homar
(Německo, Španělsko)

Dominique Probst, María Crístina Máňez Pérez
(Německo, Španělsko)

Jennifer Schüeler, Tamara Sánchez Navarro
(Německo, Španělsko)

Žádné komentáře

Přidej komentář