Svědek byl svědectvím, že pétanque je sport pro všechny

Svědek byl svědectvím, že pétanque je sport pro všechny

Ořech – Zahájení nové venkovní sezóny je spjato s turnajem v Ořechu. Na původní turnaj s názvem MDŽ Open, který se hrál od roku 2001, navázal o šest let později turnaj s novým názvem, tedy SVĚDEK – Světový den koulí. Letos se v sychravém předjarním počasí sešlo 57 dvojic. Tuzemské účastníky doplnili Ingo Wonsack a Detlef Schwede, tradiční účastníci všech turnajů v Ořechu z Německa.

Dana a Vláďa Glaserovi všechny účastníky hezky přivítali a kromě informací o samotném turnaji neopomněli připomenout všem přítomným několik tradičních informací, na které se už hráči těší a bez kterých by Ořech nebyl Ořechem. I když ke zklamání několika přítomných nezazněla věta o nošení koulí do klubovny ve futrálu. Hlavní rozhodčí Leša poté ještě připomněl hygienická doporučení vydaná federací a nápaditá pétanque komunita ihned nahradila sportovní podávání rukou přátelským dotykem loktem.

Velké mezigenerační vítězství

Po dlouhé zimní přestávce se již všichni těšili na souboje hrané venku. V těžkém, mokrém a místy blátivém terénu nebyla nouze o překvapení. Snad o největší se zasloužila dvojice seniorů z SK Pétanque Řepy. Hana Koňasová s Josefem Procházkou totiž v základním kole zvítězili nad Kateřinou Froňkovou a Petrem Vavrovičem ml., tedy úřadujícími mistry smíšených dvojic.

„Naší soupeřce Kateřině nešlo přibližování a vynikající střelec Petr se do střely moc nedostával, protože musel přibližovat. A tak se zrodil neskutečně překvapivý výsledek. Za stavu 6:6 jsme dali dvojku. V další hře jsme měli bod a ještě jednu kouli k dispozici, když byl soupeř vyházený. Tu jsem nevyužil, protože hodit to potřebných deset cm od košonku nedokážu. Brali jsme raději devátý bod a věřili, že v posledním náhozu náš soupeř neudělá trojku, natož čtyřku. A taky že nedal. Jeden bod nám od košonku Petr odstřelil a svou poslední koulí přidal druhý bod, kterým jen korigoval výsledek na 9:8 pro letité seniory z SK Pétanque Řepy!“ zapáleně popisoval Josef Procházka, který se po hřišti pohybuje na invalidním vozíčku.

„Kdy se stane, že nasazené číslo 40 v jakémkoli sportu porazí nasazenou jedničku, byť jen českou a velmi mladou! Jsem rád, že jsem to s Hankou zažil na 99,9 % alespoň jednou v životě. Tak nádherná hra je pétanque, kde senioři v pokročilém věku zažijí doslova neskutečný orgasmus, který si už hodně dávno ani nepamatují,“ rozplýval se nadšením Procházka při pomyšlení, jak úspěšné hráče právě zdolali. „Naši soupeři tento turnaj dvojic v Ořechu vyhráli. V žebříčku jim patří druhá a šestnáctá příčka, navíc jsou oba ročník 1999 a je jim nádherných 21 let. Mé spoluhráčce Hance 79 a mně 74 a patří nám až 322. a 366. příčka! To je takový zázrak, jako kdyby švýcarští tenisté Federer s Wawrinkou prohráli ve čtyřhře s naším Forejtkem a Kolářem, kteří v Davis Cupu podlehli Slovákům,“ jásal senior z Řep.

„To je na pétanque krásné, že se mohou plně měřit mladí se seniory a své plnohodnotné místo mezi námi nachází i hráči handicapovaní,“ komentoval nečekané vítězství také Ivo Michálek.

Další dvě kola už ale duu z Řep nevyšla. „Byli jsme mokří a promrzlí, protože skalp vítězů z minulého roku byl sice neskutečný, ale vůbec nás nezahřál. Navíc jsme hráli vždy až do limitu. A každý zápas je jiný. Člověk porazí dva super borce z české špičky a pak také umíme prohrát s nelicencovanými kuličkáři na turnaji seniorů,“ zmínil Pepa Procházka proměnlivost výkonů.

14. vítězství pro Marhoula

Během dne jsme byli svědky velmi vypjatých a napínavých zápasů, jako by se ani nejednalo o úplný začátek sezóny. Pro vítězství si dokráčel Jan Marhoul z CdP Loděnice spolu s Lubošem Srnským z 1.KPK Vrchlabí, kteří ve finále pokořili manželskou dvojici Chmelařových z SKP Kulová osma. Stupně vítězů zkompletovala dvojice ze Sokola Lipník Petr Fafek a Petr Morávek.

Pro Honzu Marhoula to byla již 14. výhra z turnajů, Luboš jich má na svém kontě devět. Historicky nejúspěšnějším hráčem tohoto turnaje zůstává Pavel Valenz z klubu Varan Karlovy Vary se třemi vítězstvími. Na vítěze čekaly poháry a věcné ceny a také prize money, které jsou v Ořechu tradicí. Zahájení nového ročníku se povedlo a i přes nepřízeň počasí odjížděli účastníci turnaje spokojení.

„Doma mě nezahřála ani horká polévka, ani elektrická dečka v posteli a po večeři ani dvě decky vína. Až slivovice na dobrou noc,“ dodal Pepa Procházka, kterého ale mohla hřát i jedna významná výhra.

Výsledky

Jan Marhoul
(CdP Loděnice)

Lubomír Srnský
(1. KPK Vrchlabí)

Yvetta Chmelařová
(SKP Kulová osma)

Ivo Chmelař
(SKP Kulová osma)

Petr Fafek
(PC Sokol Lipník)

Petr Morávek
(PC Sokol Lipník)

 

Foto: Yvetta Chmelařová

Jak se vám turnaj líbil?

Organizace
0
Systém
0
Konkurence
0
Prostředí
0
Občerstvení
0
Ceny
0
Průměr
 yasr-loader

Žádné komentáře

Přidej komentář