Český pétanque nečeskýma očima – Jamnik, Friedel, Slüter

Český pétanque nečeskýma očima – Jamnik, Friedel, Slüter

V rámci projektu rozhovorů se nám závěrem představí zástupci slovinského, německého a holandského pétanque. Věřím, že vám povídání se Sabine Friedel, Kajou Jamnik a Johannesem Slüterem přinese něco nového, zajímavého a třeba i poučného stejně jako u všech předešlých rozhovorů a poskytne aspoň malinkou, symbolickou náplast na dnešní dobu, kdy si o pétanque můžeme jen psát či povídat. A jelikož je toto povídání zároveň tím posledním, rád bych poděkoval všem osloveným za jejich odpovědi, čas, vstřícnost a pochopení, se kterým k tomu přistoupili. A teď už aspoň doufám zase na viděnou a brzkou shledanou na hřištích.

KAJA JAMNIK

Dalším z cizinců, které můžeme potkávat na českých turnajích nebo na seriálu Centrope je mladá slovinská reprezentantka Kaja Jamnik. Tato usměvavá a sympatická mladá hráčka je rodačkou z Lublaně, kde také žije a pracuje. Studium managementu lidských zdrojů nedokončila, jak sama udává, kvůli nedostatku motivace. Pracuje jako administrátorka a operátorka v klientském centru pojištovny Generali. Kaja je svobodná, má ráda kočky a mezi své záliby řadí četbu, sledování seriálů, hraní badmintonu a samozřejmě pétanque. Je členkou klubu Športno družstvo Sloga Ljubljana a také ženské reprezentace. Je společenská a ráda s přáteli ve volných chvílích zajde na drink. Jejím nejoblíbenějším jídlem jsou špagety carbonara spolu s vychlazenou kolou a její slabinou jsou steaky 🙂

S pétanque se Kaja seznámila v době, kdy jí bylo 8 let, ale pořádně se mu začala věnovat až ve dvanácti. Kajin otec byl mimochodem jedním z prvních hráčů ve Slovinsku a Kaju bral s sebou na hřiště nedalekého klubu, které měli pouhých 200 metrů od domu. Tam se setkávala celá řada mladých hráčů, kteří hráli mezi sebou, a Kajina hra se tak postupně zlepšovala a pétanque se nadobro usadil v jejím srdci. V roce 2007 se zúčastnila v Bratislavě víkendové pétanque školy a od té doby se pétanque stal nedílnou součástí jejího života. Nejdále se s pétanque podívala do Thajska na mistrovství světa, které se hrálo v Bangkoku.

Kaja je trojnásobnou vítězkou turnaje Centrope Slovensko, kde se jí podařilo po boku svých spoluhráčů zvítězit v letech 2009, 2015 a 2016. Spolu s Jožem Skrbinkem jsou se třemi vítězstvími nejúspěšnějšími hráči tohoto turnaje. V celkovém přehledu vítězů Centrope Cupu jí patří sdílené 21. místo. Ale jejím největším úspěchem je třetí místo ve střelbě na přesnost na mistrovství Evropy ve Francii v roce 2018 a jejím největším přáním je tuto soutěž vyhrát a také k tomu přidat s ženskou reprezentací některou z medailí.

Jaký největší rozdíl vnímáš mezi turnaji v Česku a ve Slovinsku?

Hlavní rozdíl vidím v tom, že máte mnohem více hráčů, takže turnaje jsou větší výzvou.

Co se ti líbí na českých turnajích a kam jezdíš nejraději?

Odpověď na první část otázky je obsažená již v mojí předešlé odpovědi. Nejradši mám turnaj O pohár města Brna – Vars cup kvůli atmosféře.

Koho považuješ za nejlepšího českého hráče a hráčku?

Nemám vyloženě oblíbené hráče z České republiky, ale kdybych měla vybrat, tak Jiří Koreš mladší a Veronika Slobodová.

Který turnaj ze své země bys doporučil k návštěvě našim hráčkám a hráčům?

Doporučila bych vám “tour doubles” protože každý, bez ohledu na zemi nebo licenci, si může zahrát. Každý rok máme tři takové turnaje a právě tam je největší a nejkvalitnější účast. Taky bych vám doporučila náš každoroční přátelský turnaj na trávě v srpnu.

 

SABINE FRIEDEL

Sabine Friedel je německá hráčka, kterou můžeme potkávat i s manželem kupříkladu na turnajích v Ořechu. Rodačka z Drážďan, kde také dnes žije, se již na střední škole aktivně zapojovala do společensko-politického života. Po absolvování gymnázia studovala na univerzitě v Drážďanech, ale část studií prožila také v New Yorku, na což velmi ráda vzpomíná. Stejně jako na dobu, kdy pracovala v Berlíně. V současné době pracuje ve státním parlamentu v Sasku, kde se věnuje politice a plně využívá své vystudované obory, tedy politologii, sociologii a právo.

Pétanque považuje Sabine za skvělý relax a koníček, který mohou společně se svým manželem Andreasem provozovat, i když jak zdůrazňuje: „hrát v týmu s partnerem je velmi složité, neboť se v zápasech často řeší i jiné než pétanqové problémy.“ 🙂 Jejich police doma neobsahují mnoho vítězných trofejí, prostě si s manželem hru užívají. Mezi její další koníčky a záliby patří sledování dokumentárních pořadů, zejména těch o přírodě a zvířatech. K přírodě má Sabine vřelý vztah, ráda relaxuje při krmení ptáčků na své zahradě.

Mezi její oblíbené jídlo nutno zařadit zeleninu všeho druhu, kdyby ale měla jmenovat tu nejoblíbenější, vyhrála by brokolice, květák a bílé zelí. Tedy samé zdravé věci, ale aby Sabine nevypadala tak moc vzorně, tak přidává příhodu, kdy ve svých 16 letech byla přichycena při krádeži čokolády v supermarketu, kterou musela samozřejmě vrátit… ale dvě krabičky cigaret zůstaly neobjeveny 🙂 Byl to ovšem první a poslední škraloupek této dámy, dnes už vzorně platící vše.

Jaký největší rozdíl vnímáš mezi turnaji v Česku a v Německu?

Před deseti lety jsme zjistili, že čeští hráči jen plasují a jen málokdy střílí. “Hrát na Čecha” se zařadilo do naší terminologie. Ale ať vás to neplete, Češi plasují tak dobře, že nepotřebují střílet 😀 Teď je to ale jinak a změna za posledních deset let je opravdu impozantní.

Co se ti líbí na českých turnajích a kam jezdíš nejraději?

Mám ráda pohostinnost a milé přivítání, kterého se nám vždy dostane. A taky časový limit, který dovoluje hrát KO 32 nebo KO16. U nás si někdy zahrajeme tři zápasy a pak je rovnou semifinále. A nejradši mám Centrope Cup v Liblicích!

Koho považuješ za nejlepšího českého hráče a hráčku?

No, tak to je těžké, protože neznám moc českých hráčů a spoustu z těch, co znám, znám od pohledu, ale ne jménem. Tak vám radši řeknu, komu jsem vděčná, že se mnou udržuje kontakty, jezdí do Německa a volá nás do Čech na turnaje. Vilém Meduna a Veronika Slobodová. A mimochodem, oba dva hrají dobře 🙂

Který turnaj ze své země bys doporučil k návštěvě našim hráčkám a hráčům?

Je to daleko, ale nejlepší německý turnaj je “The Holstentor-Turnier” v Travemünde, který se koná v srpnu. Hraje se podél Baltického moře a je tam 1500 hráčů z Německa, Holandska, Francie, Anglie, Polska a Skandinávie. Je tam spousta zábavy.

 

JOHANNES SLÜTER

Nizozemský pétanque v mých rozhovorech zastupuje Johannes Slüter. Hráč, který několikrát navštívil naše turnaje, nám pověděl něco o sobě a také o našem pétanque. Johannes se narodil v městečku Coevorden v severovýchodním Holandsku. Mimochodem toto zhruba 35000 městečko pravděpodobně dalo nepřímo název kanadskému městu Vancouver, které je pojmenované po britském kapitánovi a průzkumníku Georgeovi Vancouverovi. Jeho předkové mohli přijít do Anglie právě z Holandska z Coevordenu. Van Coevorden tak mohl být předobraz Vancouveru.

Johannes nadále žil v Holandsku na mnoha jiných místech, až se usadil v Drachtenu, kde žije nyní. Po studiu potravinářských technologií pracoval v několika potravinářských firmách, v současnosti pracuje pro firmu Ausnutria, která vyrábí prášky na bázi dětské výživy. Johannes se věnoval v mládí fotbalu, ale po zranění kolena byl přinucen s ním skončit. V té době objevil pétanque, kterému po několika herních odpoledních zcela propadl. Jeho největším úspěchem je účast v osmifinále dvojic i trojic národního šampionátu v roce 2019. Ale jak Johannes praví, každé poslední vítězství je jeho malým osobním rekordem.

Johannes kromě pétanque miluje jízdu na závodním silničním kole a především hry se svými dvěma dcerami Nikki a Sofií. Pochutná si nejvíc na palačinkách se slaninou a také na české nefalšované topince se spoustou česneku. Johannes patří k těm lidem, kteří se po ránu pomaleji rozjíždějí, což má vliv i na pétanque, protože u něj vždy hrozí prošvihnutí začátku turnaje, zvlášť když začíná před desátou hodinou. Všeobecně raději hraje trojice než dvojice, jednou se mu dokonce stalo, že v turnaji dvojic se ptal soupeře, kde mají třetího hráče. Johannes pétanque miluje a při hře se vždy řídí svými zásadami: 1. Zkus zahrát co nejlépe, 2. Bav se hrou, 3. Užívej si hru, 4. Pokud se body 1, 2 a 3 sejdou, výsledky se dostaví!

Jaký největší rozdíl vnímáš mezi turnaji v Česku a v Holandsku?

Největší rozdíl vidím v turnajích. Myslím, že v Česku máte žebříček ze všech turnajů, to my nemáme. Rozdíl je také v tom, že všechna naše mistrovství jsou rozdělena na mužské a ženské a hrají se dvoudenně. První den se hraje pět zápasů a do druhého dne postoupí jen 16 nejlepších, kteří hrají KO.

Co se ti líbí na českých turnajích a kam jezdíš nejraději?

Nejradši mám velké turnaje, kde jde vašim hráčům o hodně bodů. Tam bývá skvělá atmosféra. Turnaj v Brně na hradě Veveří je můj nejoblíbenější. A také turnaj jednotlivců v Chrudimi je velmi dobře zorganizovaný. I když je to menší turnaj, je hezké si tam zahrát.

Pokud mohu, tak si dovolím jednu malou radu pro české hráče – vždy dokážete víc, než si myslíte. Podle mě je mnoho českých hráčů lepších, než si o sobě myslí.

Každopádně si hraní pétanque v Česku užívám. Někdy člověk prohraje, někdy vyhraje. Vždy ale u vás v dobré atmosféře. Máte skvělé turnaje, které jsou dobře zorganizované, a líbí se mi také, jak umíte respektovat zahraniční hráče.

Koho považuješ za nejlepšího českého hráče a hráčku?

Nejlepšími hráči u vás jsou podle mě Jakub Konšel a Veronika Slobodová bez jakýchkoliv pochybností. Máte víc dobrých hráčů, ale tihle dva mají velmi silnou a pozitivní mentalitu a dobrou taktiku.

Který turnaj ze své země bys doporučil k návštěvě našim hráčkám a hráčům?

Pro české hráče bych doporučil Martini Masters Groningenu (srpen) a Haarlem Pétanque weekend (září). Na obou turnajích se v sobotu hrají trojice a v neděli dvojice. Jsou to pro mě dva nejdůležitější a nejlépe zorganizované turnaje s hráči na vysoké úrovni.

Žádné komentáře

Přidej komentář