Pétanque ples? To tu ještě nebylo!

Pétanque ples? To tu ještě nebylo!

Během loňské zimy, kdy nás provázel nepříjemný lockdown, jsem se rozhodl zpříjemnit dlouhý čas několika rozhovory s lidmi z našeho pétanque světa. Mnoho příznivých ohlasů a reakcí mě potěšilo a také se ke mně dostalo několik dotazů, zda v těchto povídáních budeme pokračovat. Pokud je o tyto rozhovory se zajímavými lidmi zájem, tak proč ne. Zimní období je dlouhé a něco jistě připravíme. Ale ještě než oslovím další nové tváře, tak dám prostor již dříve vyzpovídanému Milanu Mikyškovi, protože jsem zvědavý, kam posunul své připravované vize.

Milane, když jsme připravovali první rozhovor do Pétanqueru, tak ses zmínil o tom, že chceš pétanque ještě trochu víc oživit. Posunulo se něco od té doby?

Když jsme společně vytvořili první rozhovor, mluvili jsme o turnajích v Terezíně, protože mi přijde škoda nevyužívat tak hezký prostor v období, které není pro náš sport moc přívětivé. A proto po covid pauze znovu startujeme v listopadu 3. a 4. bitvu o Terezín, na kterou se moc těším. Zároveň jsme mluvili i o mojí historii, která byla dlouhá léta spojena se společenským tancem. A tady pétanque a tanec dostaly nový rozměr v podobě uspořádání 1. Pétanque plesu.

Ivoš: No tak to je skvělé, konečně se této myšlenky někdo ujal. Za mě velká škoda, že se to dodnes nepodařilo uspořádat, i když se o tom několikrát v minulosti mluvilo.

Kdy a v jaké souvislosti tě napadla tato myšlenka?

Tuhle myšlenku nosím v hlavě už několik let. Vlastně jsi mi ji potvrdil i ty, když jsme se o plese poprvé bavili, že před dávnými léty jsi společně se Zbyňkem Krupicou a Jaroslavem Kravkou ples plánoval, ale bohužel se nakonec nepodařil uskutečnit. O to víc chci tuhle akci dotáhnout k úspěšnému konci. Myslím, že ke každému sportu, který má i reprezentaci a spoustu skvělých hráčů, se patří sejít i na této společenské akci a poznat se také jinak než jen na turnajích.

Ivoš: Nelze než souhlasit a jsem rád, že když už jsme to tehdy s kluky nedotáhli, tak jsme se stali aspoň inspirací.

Pro kolik lidí je tato akce plánovaná a jaký je program? Který den si máme zakroužkovat v kalendáři?

Pétanque ples se bude konat 26. března 2022 v krásném prostředí Masarykova kulturního domu v Mělníku. Kapacita je na počtu 270 míst k sezení, ale pokud bude větší zájem, kapacita se dá ještě navýšit. Co se týče programu, těšit se můžete na kapelu, tanec, soutěže, projekce a ostatní si nechám ještě chvíli pod pokličkou a budu to postupně odkrývat. Vzhledem k tomu, že jsem tančil, jistá překvapení se dají očekávat 🙂 Jsem přesvědčený, že to bude večer plný zábavy. Jedno řeknu už teď tobě: TOMBOLA BUDE!

Ivoš: No tak to je skvělé! Tombola je úplný základ, zvlášť pro tak hravou komunitu lidí, jakou my všichni představujeme. A kapacita je slušná, to vypadá na velkou a parádní akci!

Počítáš s nějakou aktivní účastí nás ostatních pétanquerů? Hudební nebo i jiné?

Představu zahrnout některé pétanquery do programu určitě mám a aktuálně to je v jednání. V naší komunitě je hodně šikovných lidí, kteří jistě budou mít co nabídnout ze svého umění.

Ivoš: Možná přijde i kouzelník?

Vzhledem k tvé aktivní taneční minulosti se nabízí otázka, zda se můžeme těšit na nějakou tu taneční exhibici?

Zvážím to. Byla  to jedna z myšlenek, ale nechme to jako překvapení, možná půlnoční. Třeba zrovna využiju některé hráče, aby mi s tím překvapením pomohli 🙂

S kterou naší hráčkou by sis rád zatancoval sólo?

Pochopitelně s mojí Agátkou a také se Simonou Horáčkovou, s kterou hraju všechny turnaje. Každopádně co se tance týče, nedal bych košem žádné z našich hráček.

Ivoš: Tak gentleman se v Milanovi nezapře 😉

Milane, co všechno má vlastně tanec a pétanque společného?

Spoustu věcí. Když tyto dva sporty srovnám, tak oba potřebují pohybovou paměť, soustředění, taktiku, techniku, koordinaci pohybů a v neposlední řadě i dobrou fyzičku. I na taneční soutěži totiž někdy strávíte celý den, když se vám daří. S tím je spojená i fyzická a psychická připravenost. Nelze vynechat i samotnou komunitu, která je stejně jako ta naše hodně osobní a kamarádská.

Jeden velký rozdíl tu však je. Jeden tanec, který na soutěži trvá 1,5 minuty, vydá energii jako běh na 400m. Když si představíte, že tanečník, který je úspěšný a protančí se až do finále, může absolvovat za jediný den i 30 – 40 těchto 1,5 minutových tanců, je to pořádná fyzická porce.

Ivoš: No po pravdě třeba mě několik tanečních kreací na plese vyčerpá mnohem víc než slušně obsazený turnaj 😀 Tanečníky obdivuju.

Koho z pétanquerů bys tipoval na skvělé tanečníky?

S dobrou sklenkou mělnického vína bude tančit skvěle jistě každý. Myslím, že v každém klubu je aspoň jeden člověk, který má tanec v těle. Tohle je skvělá otázka na anketu, samotného mě zajímá, jak se na to dívají ostatní. A myslím, že to budou i šokující jména, která by jen tak někoho nenapadla.

Ivoš: Tak tady se hned nabízí anketa, kdo z kterého klubu to je a kdo se stane hvězdou a ozdobou parketu. SVÉ TIPY PIŠTE DO KOMENTÁŘŮ!

Víš, který tanec je považován za nejpomalejší a zároveň nejtěžší na světě?

Řekl bych, že je to jednoznačně anglický slowfox. Tanec, který by neměl nikdy zastavit pohyb. Říká se, že je to tanec dlouhých a ještě delších kroků. Samozřejmě se nabízel i waltz, ale ten je, co se týče pohybu, mnohem jednodušší. 26. března možná uvidíme právě i slowfox.

Ivoš: Je tomu tak. Je vidět, že jsi odborník na slovo vzatý. Tak v tomto tanci musí mít asi výhodu ti s dlouhýma nohama 😉

Milane, plánuješ nám někde dávat informace a novinky, na co všechno se mohou na této zcela bezpochyby skvělé akci těšit?

Ano, jednoznačně se o všech novinkách všichni dozví na facebookové skupině Pétanque v ČR a zároveň bude na tento ples vytvořena událost, kterou budu pravidelně s každou novinkou aktualizovat. Jistě se budu ještě na Facebooku na hodně věcí ptát, abych měl dostatek inspirace a možností pro vylepšení celé akce.

Pevně věřím, že i situace kolem pandemie nám nezkříží plány, ale i na tuto situaci jsem myslel a již existují možnosti náhradního termínu. Moc se těším, že se sejdeme 26. března 2022 v Mělníku a společně všichni protančíme střevíce.

Ivoš: Tak my se těšíme také a hlavně díky za realizaci této myšlenky.

Žádné komentáře

Přidej komentář