Naše česká pétanque rodina je takovým malým vzorkem celé společnosti. V mnoha oblastech to platí v plném rozsahu. Týká se to i křestních jmen? Zrcadlí naše jména zastoupení v celorepublikovém měřítku?
Ježkovy voči, vždyť vono je to tady samá Jana!
V současnosti evidujeme u registrovaných hráček 124 různých jmen. Z 15 nejčastějších českých ženských jmen se v rámci naší komunity nejčastěji objevuje 8 jmen, pozadu oproti celorepublikovým počtům zůstávají Anny, Lenky, Kateřiny, Lucie, Veroniky, Terezy a Martiny. Pomyslný žebříček vedou ve společnosti i v pétanque Jany, z celkového počtu 264 944 (stav k roku 2016) jich pétanque hraje 20. Záchrannou je, že jméno Jana je velmi flexibilní a nabízí mnoho různých variant, na hřištích tak můžeme hrát i proti Janičkám, Janinkám, Jáňám, Jančám, Jaňulím, Jaňulkám, Jančulkám, Jájám, Jájkám, Jankám, Januším, Januškám a nebo třeba Honzinám.
Na druhém místě se v rámci ČR drží s minimálním odstupem Marie, na hřištích jich ale můžeme potkat jen 7, což stačí až na sdílenou sedmou příčku. V pétanque opanuje druhou pozici 13 Han, kterým v Česku patří čtvrté místo. 11 hráček pak nosí jméno Alena, kterým celkově patří až desáté místo.
Zajímavostí je, že všechna zmíněná jména z čela obou ženských žebříčků mají hebrejský původ. Co původně znamenají? Jana, neboli jóchanán, znamená „milostivý dar Hospodinův“ a vychází z ní i varianta Johana. Nejznámější Janou je zřejmě Jana/Johanka z Arku. Hana, neboli Hannah, znamená v arabském jazyce „blažená, šťastná“, v japonštině pak „květina“. S Alenami je to složitější, o původ tohoto jména se totiž vedou spory. Bývá považováno za odvozeninu z ženských jmen Helena („světlo v temnotách, pochodeň“) či Magdaléna („magdalská, věž“), nebo za poženštění mužského jména Alan („svornost“) či Aleš.
Nejčastějším jménem jiného než hebrejského původu je v celorepublikovém měřítku řecká Lenka, mezi pétanquerkami Blanka, která odkazuje k latinskému „blanca“, tedy „bílá“ či „běloskvoucí“. Blanky se v žebříčku mimochodem nejvíce vymykají. Zatímco ve společnosti jde až o 50. nejčastější jméno, mezi námi jim patří sdílená čtvrtá příčka s 10 nositelkami tohoto jména. Stejný počet zástupkyň mají Jiřiny, kterým v celé ČR patří 28. místo, a Kateřiny, které jinak drží 7. pozici.
Hned 60 hráček může být beze strachu oslovováno svým křestním jménem, protože nikdo jiný s tímto jménem pétanque nehraje. Překvapující je, že jde někdy o poměrně častá jména jako Martina (15. nejčastější jméno v ČR), Pavla (34.) nebo Simona (54.). Nejexotičtěji znějícími jmény jsou pak například Beatrice, Brigita, Inka, Larissa či Zhijing.
Petr na 50 způsobů
Mužům v Česku dominuje jméno Jiří, kterému šlapou na paty Janové, Petrové, Josefové a Pavlové. Mezi pétanquery jsou ale Jirkové se 47 nositeli až na druhém místě, ještě o 3 více zástupců mají Petrové, jejichž řady verbují především na Lipníku. Stejně jako Jana je i Petr jméno velmi tvárné, kromě obligátních Petrů tak pétanque hrají Péťové, Peťové, Petříci a Petříčci, Peťánci a Peťánkové, Peťulové, Peťani, Pitrisové nebo třeba pofrancouzštění Pierrové.
Jinak se mužské žebříčky vzájemně příliš neliší, z patnáctky celkově nejčastějších jmen vypadli v pétanque prostředí jen Václavové a Jakubové, které předskočili Vladimírové a Karlové.
Zatímco většina ženských jmen měla původ v hebrejštině, hebrejští jsou mezi nejčastějšími mužskými jmény jen Jan, nesoucí stejný význam jako Jana, Josef („ať Hospodin přidá“) a Michal („Bohu podobný“). Petr vychází z řeckého slova petros a znamená „kámen, skála“. Jiří je složenina řeckých slov gé (země) a érgon (práce), geórgos tak znamená „rolník, zemědělec“. Variantou je ale i staroslovanský původ, kde ruské slovo jurkij znamená „mrštný, hbitý, obratný“. Většina dalších jmen z TOP 15 má původ slovanský, který tak zřejmě nemá důvod vysvětlovat. Z latiny pak pochází Pavel (paulus – nepatrný) a Martin, který odkazuje k bohu války Martovi. Zástupcem aramejského původu je Tomáš, kde tómá znamená „dvojče“. A máme tu také zástupce germánského, Karel totiž vychází ze slova karlaz, což znamená „svobodný muž“. Pod vlivem slávy císaře Karla Velikého si pak toto slovo našlo cestu i do češtiny, kde označovalo „krále“.
Celkově mezi registrovanými hráči najdeme 125 různých mužských jmen. Stejně jako u žen máme i mezi muži jmenné solitéry, ačkoli jde v celorepublikovém měřítku o častá jména. Na hřištích tak můžeme narazit na jediného Stanislava (24. nejčastější jméno v ČR), Vlastimila (39.) nebo Ivana (46.). Spolu s nimi registrujeme dalších 57 hráčů, kteří by svého jmenovce hledali v českém pétanque marně. Nejexotičtěji znějícími jmény jsou pak například Amos, Axel, Benjamin, Franjo, Heinz, Helmut, Hugo, Christo, Jochen, Leander, Miroš, Romolo nebo Vasil.
Žádné komentáře