Český pétanque, to jsou samí Petrové a Jany

Český pétanque, to jsou samí Petrové a Jany

Naše česká pétanque rodina je takovým malým vzorkem celé společnosti. V mnoha oblastech to platí v plném rozsahu. Týká se to i křestních jmen? Zrcadlí naše jména zastoupení v celorepublikovém měřítku?

Ježkovy voči, vždyť vono je to tady samá Jana!

V současnosti evidujeme u registrovaných hráček 124 různých jmen. Z 15 nejčastějších českých ženských jmen se v rámci naší komunity nejčastěji objevuje 8 jmen, pozadu oproti celorepublikovým počtům zůstávají Anny, Lenky, Kateřiny, Lucie, Veroniky, Terezy a Martiny. Pomyslný žebříček vedou ve společnosti i v pétanque Jany, z celkového počtu 264 944 (stav k roku 2016) jich pétanque hraje 20. Záchrannou je, že jméno Jana je velmi flexibilní a nabízí mnoho různých variant, na hřištích tak můžeme hrát i proti Janičkám, Janinkám, Jáňám, Jančám, Jaňulím, Jaňulkám, Jančulkám, Jájám, Jájkám, Jankám, Januším, Januškám a nebo třeba Honzinám.

Na druhém místě se v rámci ČR drží s minimálním odstupem Marie, na hřištích jich ale můžeme potkat jen 7, což stačí až na sdílenou sedmou příčku. V pétanque opanuje druhou pozici 13 Han, kterým v Česku patří čtvrté místo. 11 hráček pak nosí jméno Alena, kterým celkově patří až desáté místo.

Zajímavostí je, že všechna zmíněná jména z čela obou ženských žebříčků mají hebrejský původ. Co původně znamenají? Jana, neboli jóchanán, znamená „milostivý dar Hospodinův“ a vychází z ní i varianta Johana. Nejznámější Janou je zřejmě Jana/Johanka z Arku. Hana, neboli Hannah, znamená v arabském jazyce „blažená, šťastná“, v japonštině pak „květina“. S Alenami je to složitější, o původ tohoto jména se totiž vedou spory. Bývá považováno za odvozeninu z ženských jmen Helena („světlo v temnotách, pochodeň“) či Magdaléna („magdalská, věž“), nebo za poženštění mužského jména Alan („svornost“) či Aleš.

Nejčastějším jménem jiného než hebrejského původu je v celorepublikovém měřítku řecká Lenka, mezi pétanquerkami Blanka, která odkazuje k latinskému „blanca“, tedy „bílá“ či „běloskvoucí“. Blanky se v žebříčku mimochodem nejvíce vymykají. Zatímco ve společnosti jde až o 50. nejčastější jméno, mezi námi jim patří sdílená čtvrtá příčka s 10 nositelkami tohoto jména. Stejný počet zástupkyň mají Jiřiny, kterým v celé ČR patří 28. místo, a Kateřiny, které jinak drží 7. pozici.

Hned 60 hráček může být beze strachu oslovováno svým křestním jménem, protože nikdo jiný s tímto jménem pétanque nehraje. Překvapující je, že jde někdy o poměrně častá jména jako Martina (15. nejčastější jméno v ČR), Pavla (34.) nebo Simona (54.). Nejexotičtěji znějícími jmény jsou pak například Beatrice, Brigita, Inka, Larissa či Zhijing.

Petr na 50 způsobů

Mužům v Česku dominuje jméno Jiří, kterému šlapou na paty Janové, Petrové, Josefové a Pavlové. Mezi pétanquery jsou ale Jirkové se 47 nositeli až na druhém místě, ještě o 3 více zástupců mají Petrové, jejichž řady verbují především na Lipníku. Stejně jako Jana je i Petr jméno velmi tvárné, kromě obligátních Petrů tak pétanque hrají Péťové, Peťové, Petříci a Petříčci, Peťánci a Peťánkové, Peťulové, Peťani, Pitrisové nebo třeba pofrancouzštění Pierrové.

Jinak se mužské žebříčky vzájemně příliš neliší, z patnáctky celkově nejčastějších jmen vypadli v pétanque prostředí jen Václavové a Jakubové, které předskočili Vladimírové a Karlové.

Zatímco většina ženských jmen měla původ v hebrejštině, hebrejští jsou mezi nejčastějšími mužskými jmény jen Jan, nesoucí stejný význam jako Jana, Josef („ať Hospodin přidá“) a Michal („Bohu podobný“). Petr vychází z řeckého slova petros a znamená „kámen, skála“. Jiří je složenina řeckých slov (země) a érgon (práce), geórgos tak znamená „rolník, zemědělec“. Variantou je ale i staroslovanský původ, kde ruské slovo jurkij znamená „mrštný, hbitý, obratný“. Většina dalších jmen z TOP 15 má původ slovanský, který tak zřejmě nemá důvod vysvětlovat. Z latiny pak pochází Pavel (paulus – nepatrný) a Martin, který odkazuje k bohu války Martovi. Zástupcem aramejského původu je Tomáš, kde tómá znamená „dvojče“. A máme tu také zástupce germánského, Karel totiž vychází ze slova karlaz, což znamená „svobodný muž“. Pod vlivem slávy císaře Karla Velikého si pak toto slovo našlo cestu i do češtiny, kde označovalo „krále“.

Celkově mezi registrovanými hráči najdeme 125 různých mužských jmen. Stejně jako u žen máme i mezi muži jmenné solitéry, ačkoli jde v celorepublikovém měřítku o častá jména. Na hřištích tak můžeme narazit na jediného Stanislava (24. nejčastější jméno v ČR), Vlastimila (39.) nebo Ivana (46.). Spolu s nimi registrujeme dalších 57 hráčů, kteří by svého jmenovce hledali v českém pétanque marně. Nejexotičtěji znějícími jmény jsou pak například Amos, Axel, Benjamin, Franjo, Heinz, Helmut, Hugo, Christo, Jochen, Leander, Miroš, Romolo nebo Vasil.

Počty jmen v českém pétanque

Jana
20
Hana
13
Alena
11
Blanka, Jiřina, Kateřina
10
Eva, Ivana, Marie, Petra
8
Jarmila, Jaroslava, Klára, Šárka, Věra
7
Eliška, Lenka, Renata
6
Anna, Lucie, Zuzana
5
Dagmar, Dana, Helena, Jitka, Kristýna, Monika, Veronika, Zdeňka
4
Barbora, Irena, Iva, Jindra, Karolína, Michaela, Naděžda, Nikola, Soňa, Tereza, Václava, Vendula, Vlasta
3
Adéla, Alexandra, Alice, Alžběta, Anežka, Gabriela, Hedvika, Ingrid, Iveta, Kamila, Ludmila, Magda, Markéta, Marta, Milena, Olga, Pavlína, Radomíra, Romana, Stanislava, Sylva, Zdenka
2
Adriana, Agáta, Andrea, Apolena, Beatrice, Bohumila, Brigita, Bronislava, Danuše, Denisa, Dominika, Dorota, Elena, Emilia, Emílie, Emilly, Erika, Františka, Inka, Johana, Jozefína, Julie, Květa, Larissa, Magdalena, Marcela, Margita, Mária, Mariana, Martina, Maryana Khrystyna, Michala, Milada, Miloslava, Miroslava, Nella, Nika, Nina, Pavla, Radka, Radomila, Regina, Rozálie, Sandra, Sára, Silvie, Simona, Svatava, Taťana, Teresa, Terezie, Valerie, Vanda, Viktória, Viktorie, Vlastimila, Yvette, Yvonne, Zhijing, Zlatuše
1
Petr
50
Jiří
47
Jan
42
Pavel
38
Martin
30
Jaroslav, Josef
25
Miroslav
22
Milan
19
Vladimír, Zdeněk
17
Michal, Tomáš
16
František
15
Karel
14
Lukáš
12
Daniel, David, Jakub, Václav
11
Ondřej
10
Ladislav, Oldřich, Vojtěch
8
Adam, Filip, Ivo, Kamil, Luboš
6
Jaromír, Jindřich, Libor, Robert, Roman, Zbyněk
5
Matěj, Miloslav
4
Antonín, Luděk, Radek, Radim, Rudolf, Vít
3
Aleš, Bohuslav, Boleslav, Dominik, Lubomír, Marek, Matyáš, Miloš, Patrik, Peter, Radomír, Šimon, Štěpán, Vladislav
2
Alex, Amos, Arnošt, Artur, Axel, Benjamin, Bernd, Bohumil, Boris, Cyril, Dalibor, Dan, Drahomír, Dušan, Evžen, Franck, Franjo, Heinz, Helmut, Henri, Hubert, Hugo, Hynek, Christo, Igor, Ivan, Jáchym, Jean, Johannes Lambertus, Jochen, Jonáš, Jozef, Julius, Kryštof, Leander, leoš, Lubor, Lumír, Marian, Markus, Matouš, Michael Ray, Miroš, Oskar, Pawel, Prokop, Radomil, Radovan, Robin, Romolo, Rostislav, Rubi, Samuel, Simon, Slavomír, Theodor, Thierry, Thomas, Tobias, Vasil, Viktor, Vilém, Vítek, Vítězslav, Vlastimil, Vratislav, Zbyšek
1

Žádné komentáře

Přidej komentář