Konec jedné velké éry. ČAPEK opustili průkopníci českého pétanque

Konec jedné velké éry. ČAPEK opustili průkopníci českého pétanque

V tichosti a nenápadně se v loňském roce uzavřela soutěžní kariéra jednoho z nejúspěšnějších českých pétanque klubů. Po 26 letech řady Čapku opustil klub ČPK Poděbrady.

Dá se bez nadsázky říct, že Poděbrady stály u kolébky českého pétanque. Parta basketbalistů měla i díky vzájemné družbě s francouzským městem Moissac možnost vycestovat do Francie , kde se seznámila s pétanque již začátkem osmdesátých let minulého století. Na kolonádě v lázeňském městě Poděbrady se poté započaly hrát turnaje, kterých se účastnilo někdy i na 40 lidí. Obliba a nadšení pro tuto hru rostla, a tak se v roce 1988 několik baskeťáků a jejich kamarádů domluvilo a založilo Český Pétanque Klub (ČPK Poděbrady), který měl zastřešit celý organizovaný pétanque v Česku. K tomu nakonec nedošlo, jelikož byl na schůzi ve Slavkově u Brna domluven vznik České asociace pétanque klubů (ČAPEK), v jehož čele alespoň stanul Karel Liska právě z klubu ČPK.

Díky zkušenostem a herní praxi měli hráčky a hráči z Poděbrad náskok a tak není divu, že sbírali většinu turnajových vítězství, včetně těch mistrovských. K výkonnostnímu růstu jistě přispěl i Jean Mari, který se spolu s manželkou v té době usadil v blízkých Libicích nad Cidlinou a chodíval si pravidelně zahrát.

Dominance v roce 1996

Poděbradští stáli také u prvních úspěchů na poli reprezentace. Hned prvního mistrovství světa v Belgii se účastnili právě hráči z ČPK Poděbrady. Reprezentační zkušenost zažilo v devadesátých letech hned 13 mužů a 3 ženy z tohoto klubu. Mezi ty nejaktivnější patřili Karel Liska, Milan Šimák, Pavel Roubín a Václav Znamínko. Na mistrovský titul dosáhlo celkem 16 členů tohoto klubu. ČPK Poděbrady jsou držitelem jednoho primátu, když v jednom roce (1996) dokázaly vyhrát všechna vypsaná mistrovství ČR.

Hraní na kolonádě bylo později přesunuto ke sportovní hale v městské části Kluk, kde klub vybudoval 16 hřišť a kde se také odehrála řada turnajů, zejména těch mistrovských. Tento úspěšný klub vyznával filozofii klubového hraní. V dobách největší slávy se účastnili všech turnajů čistě v klubovém složení. Z tohoto slevili až později, kdy už klubové nadšení opadalo.

Odcházení

Díky rodinným a pracovním povinnostem, celkové únavě a ztrátě motivace postupně ubývalo turnajů i aktivního hraní jednotlivých členů. Posledním mohykánem poděbradského klubu se stal Jan Karbulka, který se také zúčastnil posledního turnaje – 12. září 2021 MČR jednotlivců.

Bohužel nemáme podrobné záznamy všech výsledků turnajů z počátků asociace, zmapované máme výsledky až od roku 1999. Od té doby Poděbradští zvítězili ve 41 turnajích, z toho 21 mistrovských. Nejúspěšnějším byl Pavel „Boubas“ Roubín se šesti turnajovými vítězstvími. V čele klubu ČPK stáli tři muži. V první fázi Karel Liska, později Jan Karbulka a Ivan Šmic. Celkově bylo v klubu ČPK registrováno 30 mužů a 9 žen, vesměs velice úspěšných.

ČPK je tedy již minulostí, nicméně jeho stopa v historii českého pétanque je nesmazatelná a jména Karel Liska, Milan Šimák, Pavel Roubín, Václav Znamínko, Petr Němec, Vratislav Lébl, Jaromír Strych, Richard Ambrož, Jan Karbulka a řada dalších zůstanou navždy pojmem. Dámy a pánové, díky a ať se daří.

5 Komentáře

 1. Nevím jaký úpadek máš na mysli,ale na tebe
  to většinou v pohodě stačilo.
  Ale to,ať si každý přebere.
  Spíš bych chtěl poděkovat autorovi za hezký
  vzpomínkový článek.
  KOULÍM ZDAR

  Reply
  • Díky, jsme rádi, že jsme ho mohli s tátou dát dohromady a že některé z vás potěšil 🙂

 2. Ahoj, díky za článek o skvělém klubu se skvělou partou. Měl jsem tu čest je doprovázet na pár MS v 90. letech. Ostatně málokdy se na ně kvalifikoval kdo jiný. Potvrzuji, že to byla parta neskutečná. Jak v pétanque, tak i mimo něj. Dovolím si tu jen upravit pár informací. Za první oficiální datum v historii ČAPEK se dá považovat památné „nulté“ MČR 22.10.1994 v Ratibořicích u Třebíče (kde jsem tehdy jediný zápas prohrál a od té doby se chlubím osobně nepřekonaným titulem „vicemistr republiky“ :)) Důležitější ale bylo večerní faktické založení ČAPEK na schůzi v Třebíči. A to za přítomnosti POP Praha, PQC Ratibořice a TOP Orlová (to když se na turnaji najednou ocitli nějací Míčkovi, že prý o tom četli v Blesku). Schválily se tu stanovy, zvolil prezident (Pavel Lukeš) a první VV. To vše s hlavním cílem – zajistit ověření stanov na MV a připravit první sezónu včetně kvalifikace a účasti na MS v Bruselu. Stanový byly potvrzeny 18.1.1995. A ještě na slavnostním zahájení sezóny 25.2.1995 ve Velkých Němčicích se účastnily pouze tyto 3 původní kluby, plus zástupci zatím neoficiálních PCBD Brno, a Žhavých koulí H. Brod. Tam se také dohodlo i konání 1. MČR trojic v Orlové, které bude i kvalifikací na MS v Bruselu. To proběhlo 23.-25. 6. 1995. a zcela se tu zmařily naděje „otců zakladatelů“ na aktivní účast na MS V Bruselu. Proč? Protože vyhrály Poděbrady, které se mezitím přihlásili do ČAPEK a na dlouhá léta právem opanovali nejvyšší příčky českého pétanque. Byli u toho už i Vrchlabáci, Fňáky, Havlbrod .. a musel bych zapátrat, jestli jsem na nějaký klub nezapomněl. Na „naše“ první MS 1995 v Bruselu jely 2 týmy: HERCIK, ROUBÍN, AMBROŽ, LISKA a ŠIMÁK, NĚMEC, ZNAMÍNKO, WULDE. Odtud taky pochází jejich památní fotka ze zápasu s Foyotem, Schatzem a Fazzinem (13:1). Na tomto MS vznikl i jeden problém se stávajícím prezidentem ČAPEK, který byl pak na následné VH v Poděbradech odvolán. Tehdy se stal novým prezidentem Karel Liska. Mimochodem Jean Mari se do Libic u Poděbrad nastěhoval v roce 1996 a byl držitelem licence č. 98665

  Reply
 3. Ještě se sluší přidat, že prvního výrazného úspěchu na mezinárodním poli dosáhly poděbradské ženy, a to už na MS 1996 ve finském Pori. Podaly perfektní výkon a obsadily celkově 11.místo v konkurenci 33 družstev z celého světa. K největším úspěchům se řadila obzvláště porážka favorizovaných Belgičanek, které naše ženy tímto připravily o přední umístění. Ovšem opravte mě pokud to tehdy nebyly HORÁKOVÁ, TURÍNOVÁ, ZNAMÍNKOVÁ. Tady jsi fakt nejsem jistý.

  Reply

Přidej komentář