Vrchlabí dominantně obhájilo extraligový titul, z postupu se radují Kostomlaty a Krumsín B

Vrchlabí dominantně obhájilo extraligový titul, z postupu se radují Kostomlaty a Krumsín B

VědomiceNechybělo mnoho a finále MČR klubů 2020 proběhlo v původním termínu v říjnu loňského roku. Na konci září ale začala koronavirová čísla letět nahoru a pár dní před očekávaným vrcholem ligové sezóny přišla nekompromisní stopka. Osm dlouhých měsíců se hřiště ve Vědomicích cítila opuštěna tak, že začala pěstovat rostlinky ve velkém. Roundup ale nezklamal a tak se mohl pétanque po tvrdé práci místního týmu pořadatelů opět rozběhnout. Situaci navíc ještě komplikují současná vládní nařízení o dokládání bezinfekčnosti a rozdělení hřišť na sektory. Vědomičtí ale vše bez problémů zvládli. V úvodu jsme zavzpomínali na našeho kamaráda Pepu Procházku, který nás o den dříve bohužel navždy opustil.

Extraliga

Extraliga byla před finále v podstatě rozdělena na dvě skupiny. Zatímco Vrchlabí, Sokol Lipník a Carreau Brno bojovalo o titul, zbylých pět týmů mělo na svém kontě jednu či dvě výhry a nikdo z nich si tak nemohl být jistý setrváním v nejvyšší soutěži.

Nejlepší výchozí pozici ve hře o titul mělo zatím jediné neporažené Vrchlabí. V úvodním klání se krkonošský tým utkal s POP Praha. Výhra 26:5 vyšachovala ze hry o titul Carreau Brno a bylo jasné, že se o celkovém vítězi rozhodne v přímém souboji mezi Vrchlabím a Sokolem Lipník, který dopoledne porazil Stolín poměrem 19:12. Situace ale byla ve skutečnosti ještě trochu komplikovanější. Za předpokladu, že Brno vyhraje obě svá utkání, by Lipník kvůli následné minitabulce musel porazit Vrchlabí minimálně o 11 bodů, čili alespoň 21:10. Brno svoji úlohu splnilo, dopoledne pokořilo domácí Saharu Vědomice a odpoledne Osiku Plzeň shodně 21:10, čímž si v podstatě zajistilo celkovou druhou příčku.

V rozhodujícím souboji tak Lipník proti Vrchlabí potřeboval velký přísun bodů a hned v úvodních trojicích mohl dát svému cíli dobrý základ. Trojice Srnský, V. Bílek a L. Michalička ale ubránila důležitý těsný výsledek 9:8 na časový limit. Horalům se začalo lépe dýchat a v následujících jednotlivcích nabrali čtyři výhry ze šesti. Další dvě vyhrané dvojice pak stanovily konečný výsledek 19:12 pro Vrchlabí, které tímto obhájilo extraligový titul bez jediné prohry.

Dominanci krkonošského týmu v celé sezóně potvrzuje fakt, že souboj s Lipníkem byl pro ně jediným utkáním, které musely rozhodnout až závěrečné dvojice. Ve všech ostatních případech bylo hotovo již dříve.

PC Sokol Lipník prohrál v celé sezóně pouze s Brnem a Vrchlabím a bere konečnou třetí příčku. Čtvrté místo si v přímém souboji proti Stolínu zajistil POP Praha výhrou 19:12. Krumsínu, jednomu z papírových favoritů celé soutěže, nevyšel úvod sezóny a před finále byl s jedním bodem na kontě reálně ohrožen sestupem do 1. ligy. Na závěr ale moravští zabrali a posunuli se po výhrách 22:9 nad Osikou a 29:2 nad Vědomicemi na konečné páté místo. PEK Stolín v sezóně vyhrál dvě klíčová utkání, což mu zajistilo šestou příčku a jistotu pokračování mezi elitou. S tou se naopak loučí sedmá Osika Plzeň a osmá Sahara Vědomice.

Play-off 1. ligy

Kdo je ale nahradí? Tuto otázku mělo zodpovědět souběžně hrané play-off 1. ligy. V prvním semifinále se o postup utkal vítěz východní skupiny Kulový blesk Olomouc s týmem z Kostomlat nad Labem kapitánky Aleny Vaníčkové. Papírový favorit byl jasný. Zatímco pro Kostomlaty je to vůbec první sezóna v MČR klubů, Kulový blesk byl od roku 2016 pravidelným účastníkem extraligy, kam se chtěl po klopýtnutí v sezóně 2019 opět rychle vrátit zpátky.

Jenže Kostomlaty začaly výborně, v atypickém rozpisu kol překlopily mírnou výhodu na svoji stranu dvěma vyhranými dvojicemi. Olomouc poté nesmazala ztrátu v jednotlivcích, které dopadli nerozhodně, a bylo tak jasné, že musí vyhrát obě zbývající trojice. A nebylo k tomu daleko. Potenciálně dvouhodinové zápasy uťal časový limit, po němž se po výsledcích 9:8 a 9:7 radoval nováček z Kostomlat a skvělým týmovým výkonem dokráčel v nejkratším možném čase mezi elitu.

V druhém semifinále se utkal vítěz západní skupiny CdP Loděnice kapitána Hynka Vyorala s krumsínským béčkem, jenž je v nadpoloviční většině zastoupen rodinou Drmolových. Tento souboj je ve skutečnosti reprízou semifinále 1. ligy z ročníku 2018. Tehdy sice vyhrál Krumsín, jenže kvůli pravidlu o maximálně jednom týmu z jednoho klubu v extralize stejně postoupila Loděnice. Na letošní sezónu ale toto pravidlo již neplatí a tak šlo nyní konečně o ostrý souboj kdo s koho. Úvodní zápasy jednotlivců ještě nerozhodly o ničem. Pak ale začal úřadovat Krumsín, který ovládl všechny zbývající zápasy dvojic i trojic a po zásluze postupuje do extraligy, kde doplní svůj A-tým. Pikantní souboj mezi oběma krumsínskými týmy proběhne dle pravidel hned na úvod následující sezóny v červencovém dvoukole.

Tým Michala Drmoly se následně stal šampionem 1. ligy, když ve finále porazil Kostomlaty nejtěsnějším rozdílem 16:15. Třetí místo si po výhře 20:11 nad Loděnicí zajistil Kulový blesk Olomouc.

Po neděli 13. června, kdy končí registrace do ročníku 2021, začne ligová komise pracovat na rozpisu. Během jednoho či dvou týdnů by pak mělo být jasno, kde se budou všechna kola hrát. Úvodní dvojkolo o víkendu 10. – 11. července je v plánu odehrát buď na jednom místě, či nejhůře v blízkých areálech tak, aby se nemuselo mezi sobotou a nedělí cestovat na větší vzdálenosti.

4 Komentáře

 1. Zdar, čím se to stane, že výsledky jsou dříve na neoficiálním webu než na stránkách Asociace?

  Reply
 2. Tím, že k nahrání souboru na stránky potřebuju druhý notebook, kde mám přihlašovací údaje na FTP, ten jsem neměl včera k dispozici:-)

  Reply
 3. Velká gratulace Vrchlabí. Vyhrál skutečně ten nejlepší tým a tak to má být:) Budu držet palce ať Vám cesta do „Evropy“ tentokrát vyjde.

  Reply
 4. OK, to je pochopitelný důvod. Přesto to asi nikdo nečte neboť tam ČAPEK jsou neaktuální tabulky i detailní excelová aktualizovaná je do 1.kola. V krajním případě nabízím pomoc při zadávání dat a aktualizaci.

  Reply

Přidej komentář