Extraliga se dramatizuje, v první lize postupují Vědomice a Loděnice

Extraliga se dramatizuje, v první lize postupují Vědomice a Loděnice

Poslední červencový den roku 2021 patřil třetímu kolu MČR klubů. První liga dohrála základní skupiny, z kterých vzešly dvojice pro semifinále. O postup do nejvyšší soutěže se v říjnu utká Sokol Velim se Saharou Vědomice, 1. KPK Vrchlabí B vyzve Loděnici. V extralize porazil Hrode Krumsín I nejtěsnějším rozdílem Vrchlabí a Sokol Lipník zároveň vyzrál na Carreau Brno. Díky tomu svítí prvním čtyřem týmům v tabulce na ukazateli shodně čtyři body. Finále tedy bude rozhodně stát za to.

1. liga

Začněme první ligou. Již v minulém kole byla dohrána východní skupina B, z které své soupeře vyhlíží vítězná Velim a druhé Vrchlabí B. Před třetím kolem měla skupinu A nejlépe rozehranou Loděnice. Kulová osma v předcházejících ročnících vždy bojovala do poslední chvíle o postup ze skupiny a dvakrát za sebou jí to těsně nestačilo. Letos ale klub z Bohnic nezačal dobře a po dvou úvodních prohrách nestačil ve třetím kole doma ani na silnou Loděnici v poměru 5:26. Odpoledne Loděnice stvrdila postup z prvního místa výhrou 19:12 nad Petank Clubem Praha. O druhém postupujícím se rozhodovalo v utkání mezi Saharou Vědomice a SKP Řepy. Řepy, především díky oběma vyhraným trojicím, dokázaly na nově zrekonstruovaných domácích hřištích porazit Vědomice poměrem 17:14. Z následné minitabulky ale nakonec vyšla nejlépe Sahara, která se o postup do extraligy utká s Velimí. Loděnice půjde na Vrchlabí B.

Extraliga

Osm týmů v nejvyšší soutěži se výkonnostně rozdělilo na dvě skupiny – o titul bojuje Carreau, Vrchlabí, Krumsín I a Sokol Lipník, zatímco o udržení svádí souboje Krumsín II, Osika, Stolín a Kostomlaty. Třetí kolo nabídlo pro každý tým vždy souboj s týmem v horní i spodní části tabulky. Telegraficky projděme nejprve souboje mezi horní a spodní částí: Hrode Krumsín I vs. Sokol Kostomlaty 26:5, 1. KPK Vrchlabí A vs. Hrode Krumsín II 26:5, Carreau Brno vs. PEK Stolín 27:4 a Sokol Lipník vs. PK Osika 23:8. Rozdíl v síle je z výsledků patrný. O to více jsou ale vyrovnané souboje ostatní.

Co se soubojů o titul týče, na programu byly v sobotu dvě zajímavá utkání. Ve Stolíně začínalo Carreau proti Sokolu Lipník trojicemi. V zápase mixů Lipník získal slibné vedení, Brňané střídali a začali stahovat. Časový limit je ale donutil hrát riskantně, na poslední nához pak museli zahrát čtyřku. Neúspěšně, 7:12. V druhém zápase trojic Carreau odskočilo pětkou na 10:5. Tzv. „rukavice“ na 10:10 se ale následně povedla i Lipníku, který poté po bodech dokráčel i k druhé výhře 13:10. Lipník tak potřeboval k celkovému vítězství ještě troje jednotlivce. Ze čtyř rychle odehraných jedniček získal jednu. Jakub Konšel přidal druhou, když proti I. Michálkovi za stavu 10:11 zahrál do minimálního prostoru plasérskou trojku. Dílo následně dokonal Petr Fafek, který v závěru porazil Jirku Grepla těsně 13:11. Závěrečné dvojice pak už jen dotvořily skóre na 19:12 pro Lipník.

Krumsín I přivítal na svých hřištích obhájce titulu z Vrchlabí. Poprvé v sezóně se mohli domácí opřít o výkony špílmachra Fany Kaplánka, který ze sestavy vytlačil kapitána Roberta Janečka. Ten mohl spokojeně sledovat, jak jeho svěřenci získali převahu v úvodních jednotlivcích v poměru 4:2. Následné trojice dopadly nerozhodně a tým z Krkonoš tak musel vyhrát všechny dvojice. Brnu se to proti Krumsínu ve druhém kole povedlo, horalové ale jeden zápas ztratili. Výhra Krumsína 16:15 zajistila bezprecedentní situaci na horních příčkách extraligové tabulky.

Všechny čtyři týmy mají nyní shodně čtyři body a v podstatě shodnou šanci na titul. V závěrečném kole odpoledne se utká Lipník s Krumsínem a Vrchlabí s Brnem. Pokud dopolední utkání (která jsou všechna mezi horní a spodní částí tabulky) nedopadnou překvapením, máme zaděláno na pořádné drama! Projděme si všechny potenciální kombinace. Pokud vyhraje Lipník a Vrchlabí, mistrem bude Vrchlabí. Pokud vyhraje Lipník a Brno, mistrem bude Lipník. Pokud vyhraje Krumsín a Vrchlabí, mistrem bude Krumsín. Pokud vyhraje Krumsín a Brno, mistrem bude Brno. No, kdyby na pétanque měli někdy přijít nějací diváci, 9. října 2021 v Lipníku bude velmi dobrá příležitost.

To vše bude platit ale jen v případě, že se týmy z nižších příček nevzepřou favoritům. A jak dopadly průběžné boje o udržení? Nejlépe je na tom PK Osika, která ve Stolíně porazila domácí těsně 17:14, čímž získala důležitý druhý bod do tabulky. Naopak Kostomlaty na první výhru stále čekají, Krumsín II nad nimi doma vyhrál 20:11. V posledním kole budou hrát Kostomlaty s Osikou a Stolín s Krumsínem II. Poslední zmiňované utkání bude s velkou pravděpodobností přímým soubojem o setrvání v extralize. Máme se tedy na co těšit.

1 komentář

  1. Vystizny a vycerpavajici pruvod I. a extra ligou, diky Vladire zzdravi andel Evzen lovec zen

    Reply

Přidej komentář