Sibiřský Lipník odvál šance obhájců

Sibiřský Lipník odvál šance obhájců

Lipník – Jaro přivítali vítězstvím už třikrát v řadě. Tentokrát však domácí borci z Lipníku Fafek-Morávek-Vavrovič ml. nevyhráli a ani to jaro nedorazilo. V sibiřské chumelenici Jarních lipnických koulí zvítězila trojice Bílek D.-Vorel-Resl, která zdolala domácí trio Vavrovič st.-Fafková-Mandíková. Bronzovou medaili získali Konšel s Michaličkou a Vojtěchem Bílkem. 

„Nějací zájemci o Jarní lipnické koule? Na dnešní turnaj se uvolnilo 25 míst,“ psala ráno pořádající Pavla Beranová přikládaje fotku zasněženého lipnického areálu. Populární turnaj, který má podle svého názvu paradoxně vítat jaro, totiž začali kvůli polárním podmínkám houfně opouštět nahlášené trojice.

Přesto se nakonec našlo devadesát šílenců, kteří turnaj naplnili třiceti týmy. „Oblékl jsem si výbavu na běžky, Vojta Zikmunda nandavá řetězy, Pavla Beranová sype hřiště solí a jedeme hrát pétanque. V březnu neznám tvrdší sport,“ glosoval na sociálních sítích Jan Kára, který to měl z Nymburku co by kamenem či sněžnou koulí dohodil.

Já zase po ranním vyhlédnutí z okna čekal s nadějí telefonát od manželů Mrázkových, že to balí a na turnaj mě tedy neodvezou. Jenže jeli. Nezavolaly ani Blanka s Kačkou Froňkovy, se kterými jsem měl hrát, a tak jsem tedy navlékl termoprádlo, štulpny, péřovku a rukavice z Islandu a vyrazil dobývat severní pól. V Lipníku jsem se pak musel začít smát, že i ony hypnotizovaly telefon a čekaly, až to zruším. 

Se smíšenou náladou dorazil i Dan Bílek. „Kdyby bylo na mě, tak bych to odpískal, ale mladí chtěli strašně jet,“ vykládal v teple klubovny, kde byli zalezlí skoro všichni. Venku na bílých hřištích se rozhazovali jen největší srdcaři – v čele s manžely Lukášovými a Krkonoši ošlehaným vrchlabským mládím.

Severní vítr je krutý

Nakonec ale museli do mrazu všichni. „Tak už ten curlingový turnaj zahajte!“ zvolal kdosi z davu a Pavla Beranová s Petrem Fafkem v beranici odstartovali čtyřkolový boj o postup do šestnáctky. Plán zněl jasně, vyhrát zápasy co nejrychleji a jít se ohřát dovnitř. Někomu se to dařilo, my si hned ve třech zápasech vystřihli extranához a o půl milimetru navíc nedosáhli na druhé vítězství nutné k postupu. Avšak nebyl nepostup právě výhrou? Mohli jsme se tím minimálně konejšit a zbytek turnaje sledovat v teple zpoza okna.

Na turnaji se nedařilo ani manželům Demčíkovým s Alenou Korešovou a ani sněžný trénink neposunul manžele Lukášovy mezi nejlepší šestnáctku. Skončili sedmnáctí. Do vyřazovacích bojů se nepodíval ani Vladimír Kunert, který základní část odehrál v kraťasech a sandálech.

Dršťková polévka či vývar a následný guláš naopak musel chutnat domácí trojici Fafek-Morávek-Vavrovič, která vyhrála všechny čtyři zápasy a z prvního místa směle vyrážela ke čtvrté obhajobě na tomto turnaji. Druhým do té doby neporaženým týmem byla trojice Beranová-Koreš-Kauca.

Když obhájci zamrznou na počítadle

Zatímco v Anglii se kvůli sněhu rušily zápasy nejvyšší fotbalové ligy, v Lipníku vypukly vyřazovací boje. Osmifinále proběhlo bez překvapení, ale čtvrtfinále již nabídlo souboj dvou adeptů na výhru. Obhájci totiž narazili na Jakuba Konšela s vrchlabskou omladinou. Dlouho se zdálo, že lipničtí jsou na domácí půdě vskutku k neporažení, když vysoce vedli, jenže koncovku vůbec nezvládli. „Když ve dvou náhozech dostaneš devět bodů, tak nemůžeš vyhrát,“ komentoval vyřazení Petr Morávek.

Ta největší překvapení přineslo až semifinále. Do té doby neporažený tým Jiřího Koreše nečekaně nestačil na další domácí trojici ve složení Fafková-Mandíková-Vavrovič starší a padl také Konšel s Michaličkou a Bílkem. V duelu otce se synem byl totiž úspěšnější Dan Bílek s Janem Reslem a Janem Vorel, který ve slávistické čepici nevěděl, zda se dříve radovat z postupu do finále, či smutnit nad průběhem fotbalového derby pražských „S“, ve kterém Slavie prohrávala 0:3.

Nakonec smutnit nemusel. Slavie derby vyrovnala a Vorel se svými spoluhráči zvládli finále a zvedli nad hlavu trofeje za první místo. Dan Bílek tedy nemusel litovat, že ho kluci ráno přemluvili a do Lipníku dojel. Třetí příčku vybojoval tým Jakuba Konšela. Hráči na stupních vítězů si kromě pohárů odnesli také čtvrtinu vybraného startovného. „Velká gratulace bednařům a jenom o něco menší všem, kteří se dnes turnaje zúčastnili,“ shrnula výstižně Jana Lukášová. „Děkuji všem devadesáti šílencům, kteří dorazili k nám na Lipník. Neskutečné. Ráno jsem nevěřila, že se vůbec sejdeme v dostatečném počtu na bodovaný turnaj. Pétanque je opravdu diagnóza,“ dodala Pavla Beranová.

Výsledky:

1. MÍSTO

Daniel Bílek
(1.KPK Vrchlabí)

Jan Resl
(POP Praha)

Jan Vorel
(Petank Club Praha)

2. MÍSTO

Jana Fafková
(PC Sokol Lipník)

Sylva Mandíková
(PCP Lipník)

Petr Vavrovič starší
(PC Sokol Lipník)

3. MÍSTO

Vojtěch Bílek
(1.KPK Vrchlabí)

Lukáš Michalička
(1.KPK Vrchlabí)

Jakub Konšel
(POP Praha)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« z 5 »

Foto: Jan Michálek, Vojtěch Zikmunda, Petr Vavrovič mladší

Jak se vám turnaj líbil

Organizace
0
Systém
0
Konkurence
0
Prostředí
0
Občerstvení
0
Ceny
0
Průměr
 yasr-loader

2 Komentáře

Přidej komentář