Putovní Ovál zatím zůstává doma v Nymburce

Putovní Ovál zatím zůstává doma v Nymburce

Nymburk – První turnaj pořádaný klubem Mimo Done v jejich domovském městě dopadl na jedničku. Nemalá očekávání, která vyvolala zejména propagace turnaje na sociálních sítích, se organizátorům povedlo nejen naplnit, ale místy dokonce překonat. Na zakázku vyrobenou putovní trofej ve tvaru atletického oválu, na kterém se v sobotu hrálo, sice slavně vybojovali Lubomír Srnský s Františkem Kaplánkem, domů si ji ale překvapivě neodvezli. Působivé řezbářské dílo zůstává zatím v Nymburce, údajně je třeba na něj doplnit název turnaje a jména vítězů (neoficiální zdroje však tvrdí, že trofej si vzal domů Vojtěch Zikmunda, každý večer se s ní mazlí a odmítá se jí vzát). Stříbrnou příčku obsadili Jiří Froněk s Petrem Vavrovičem ml. Třetí místo získali Michal Habásko s Jiřím Korešem ml., když v nejdelším zápase turnaje (souboj trval přes devadesát minut) porazili Kateřinu Froňkovou a Jindřicha Kaucu.

Osmaosmdesát dvojic, taková byla účast na turnaji pojmenovaném “Koule Elišky Přemyslovny”. Proč pořadatelé zvolili právě tento název? “Eliška Přemyslovna je spojovaná s Nymburkem, ve kterém našla azyl před švagrem Jindřichem Korutantským, když kvůli němu musela uprchnout z Prahy. Tak jsme i my v sobotu poskytli zázemí hráčům všemi nymburskými silami.”, vysvětlil nám Honza Kára z Mimo Done.

Nutno dodat, že to se hostitelskému klubu povedlo na výbornou. Stoly se snídaní se prohýbaly pod množstvím lahodných koláčů a buchet, půvabné barmanky Sára a Bára nabízely hráčům po celý den tekuté občerstvení včetně výborné kávy a komu nestačil k obědu výběr ze dvou vynikajících polévek, mohl si dopřát voňavou klobásku, hermelín vlastnoručně nakládaný tajemníkem pořadatelského klubu, nebo třeba sekanou s bulgurem, který pro hráče připravila osobně První dáma Mimo Done Magdalena Zikmundová.

Dorazili všichni, někteří však později

Rekordní hráčská účast zapříčinila lehké zdržení zahájení turnaje. Všechny přihlášené týmy sice dorazily, ale ne každý to stihl včas.

Hrálo se švýcarským systémem na čyři kola s postupem do KO 32. Týmy, které se do vyřazovací části nevešly, mohly změřit síly v souběžně hraném “melé” B turnaji. Tvrdý a hladký škvárový povrch atletického oválu mnohé hráče pořádně potrápil. “Nebýt tu tak krásně, sebereme se a jedeme domů. Ale počasí je nádherné, jídlo vynikající, tak to pojmeme jako piknik,” svěřovaly se dvě hráčky u stánku s občerstvením.

Festival pétanque posloužil i jako seznamovací akce. Turnaje se zúčastnilo mnoho začínajících i neregistrovaných hráčů. Možnost tréninkové stáže pod vedením předních českých pétanquerů, naplánovaná na neděli, přilákala úctyhodný počet juniorů a člověk zde mohl potkat i zkušené hráče pétanque, kteří obvykle na turnaje příliš často nevyjíždějí. Například předloňský vítěz nejvyšší klubové soutěže 1. KPK Vrchlabí vypravil do Nymburka hned třiadvacet hráčů, přičemž patnáct z nich dokázalo postoupit ze základní části. Po celou dobu turnaje včetně finále pak bojoval na každém hřišti alespoň jeden hráč podkrkonošského klubu.

Souboje střelecké i rodinné

Obě semifinále vzhledem k obsazení slibovala lákavou podívanou. Na hřišti číslo dvě se diváci mohli pokochat střeleckým soubojem mezi Fanou Kaplánkem, kterému sekundoval Lubomír Srnský a Jiřím Korešem ml. s Michalem Habáskem. Dynamický zápas, ve kterém oba týmy vsadily na útočnou hru, se nakonec vydařil lépe vrchlabsko-krumsínské dvojici, která zvítězila těsně 13:11.

Na hřiště číslo jedna se mezitím upřely zraky krvelačných fanoušků rodinných dramat a rozpolcené Blanky Froňkové, aby si vychutnali střet Kateřiny Froňkové, která se s Jindřichem Kaucou postavila svému otci Jiřímu Froňkovi s Petrem Vavrovičem ml. I v tomto zápase nakonec rozhodla především úspěšnost na střele, kde Vavrovič dokázal Kaucu překonat (naopak taktika psychologického nátlaku, kterou se snažil na svou dceru aplikovat Jiří Froněk, když během hry hlasitě komentoval její špinavé nohy, výsledky nepřinesla). Lipnicko-loděnický dublet zavřel zápas s tříbodovým náskokem.

Rychlé finále vs. nekonečný souboj o bronz

Jiří Froněk s Petrem Vavrovičem nastoupili k finálovém utkání proti Kaplánkovi a Srnskému plni odhodlání (Jiří Froněk se nechal několikrát slyšet, že tento turnaj přijel vyhrát) a v první polovině zápasu se zdálo, že se mu to skutečně může podařit. Obě dvojice se doslova překonávaly jak na plase, tak na střele a nekompromisně se přetahovaly o každý bod.

Atraktivitu zápasu dokreslovala bouřlivá atmosféra na tribunách. Kvalitní pétanque okouzlil i fanoušky, kteří s tímto sportem doposud neměli žádné zkušenosti. “Tyyyyyjoooo, dobře ty! To byl výstřel, viděli jste to?”, dožadovala se hlasitě uznání pro Fanu Kaplánka po jednom z efektních káček barmanka Bára. Každá povedená koule (a to byly v úvodu zápasu skutečně téměř všechny) se dočkala ocenění v podobě potlesku a pochvalných výkřiků z publika. Za stavu 7:6 pro tým Luboše Srnského však začal Jiří Froněk na plase ztrácet šťávu a zápas nabral nečekaně rychlý spád. Srnský s Kaplánkem vyprovodili Froňka s Vavrovičem s výsledkem 13:6.

Nejdelším duelem dne se stal souboj o třetí místo mezi Kateřinou Froňkovou s Jindřichem Kaucou a Jiřím Korešem ml. s Michalem Habáskem. Během více než devadesátiminutového dramatu došlo několikrát k vystřelení košonu a hráči projevili neuvěřitelnou houževnatost a touhu po vítězství. Ta se nakonec ukázal být silnější na straně Habáska a Koreše. “Bylo to nekonečný. Košon jsme vystřelili snad pětkrát, nebo šestkrát,” svěřil se Jiří Koreš.

Vítězem turnaje B se stal prezident pořádajícího klubu Martin Zikmunda se spoluhráčkou Evou Riegerovou. Náhoda? Nemyslíme si. Cenu pro nejlepšího juniora si zaslouženě odnesl Vojta Bílek, který se spolu s Danem Bílkem s turnajem rozloučil ve čtvrtfinále.

Výsledky:

1. MÍSTO

Lubomír Srnský
(1. KPK Vrchlabí)

František Kaplánek
(HRODE Krumsín)

2. MÍSTO

Petr Vavrovič ml.
(PC Sokol Lipník)

Jiří Froňek
(CdP Loděnice)

3. MÍSTO

Jiří Koreš ml.
(HAVAJ CB)

Michal Habásko
(AURA Havlíčkův Brod)

 

 

 

 

 

 

 

Jak se vám turnaj líbil?

Organizace
16
Systém
16
Konkurence
17
Prostředí
14
Občerstvení
15
Ceny
13
Průměr
  Načítání, prosím počkejte yasr-loader

5 komentářů

  1. Díky Vendy za článek, snažili jsme se, aby to se to povedlo. Měli jsme i ohromnou kliku na počasí, to byla polovina pohody nejen na hřišti ale i na piknikových dekách…Povrch byl docela tvrdý, ale na čem hrají ve Francii v každém parku pod platany? Moc se to neliší. Věřím, že to všichni vzali jako výzvu, nikoliv důvod nepřijet příště!

    Reply
    • Ahoj Martine, tak to se vůbec nemusíš bát. Dobrý hráč musí umět hrát na každém povrchu! Já příště přijedu, i kdyby padaly trakaře a mezitím budu trénovat kopce. Myslím, že valná většina hráčů to má podobně. Pétanqueři milují výzvy! (A co teprve koláče a klobásky…). S počasím máš pravdu, ale nejspíš by to bylo super i kdyby pršelo. Nejsme přece z cukru (zvlášť když se podávají ty koláče a klobásky).

Přidej komentář