Povedené turnajisko Sakura aneb Vzhůru do Užhorodu!

Povedené turnajisko Sakura aneb Vzhůru do Užhorodu!

Užhorod (Ukrajina) – Pokud se někdy vydáte do metropole Zakarpatské Rusi, připravte se na atmosféru zahraničního turnaje nepříliš srovnatelného s českými poměry. Byť za stanem pořadatelů nevlála česká vlajka, provázek se prohýbal pod více než desítkou národních barev, zahrnující i závodníky z Maroka, Švýcarska, USA, Dánska, Ruska a dalších.

Jak titulek napovídá, třídenní užhorodský Sakura Cup, kterého se zúčastnila šestice českých hráčů Kára, M. Preuss, Šebek, Mat. Zikmunda, Brázda a Klír, se podepsal nejen na játrech účastníků, ale i na pokřivení češtiny. Šebek s Preussem v průběhu pěti dnů zásobovali zbylou čtveřici slovy obohacenými koncovkou „-isko“ a „-iště“, čímž vytrvale živili stoupající ponorkovou nemoc. Lidé znalé této šestice už předem věděli, že „reprezentační“ skupina v tomto složení zanechá na tradičním ukrajinském turnaji nezapomenutelnou českou stopu.

Festival otevřel turnaj jednotlivců

Organizátoři zvolili formát tří turnajů: pátečních jedniček, sobotních dvojic a nedělních trojic. Vše se odehrálo na zhruba 45 hřištích. Páteční jedničky se tak hrály systémem skupin na dvě prohry s limitem 30 minut, přičemž polovina skupin vždy čekala na další kolo a vystřídala závodníky na hřištích. Krátká hra, která u většiny účastníků končila na limit, se střídala s příjemnými oddechovými pauzami, kdy jste mohli jít sledovat další závodníky. Do KO 32 z prvních míst skupin postoupili Vladimír Brázda a Matěj Zikmunda.

Viktor Šebek, Michal Preuss a Jan Kára si z druhého postupového místa museli vybojovat ještě KO64. Na Káru čekala v tomto důležitém duelu ukrajinská legenda Sergey Denisenko. S Károu vedli vyrovnaný zápas až do stavu 12:10 pro Denisenka. Ten ale poslední střelou odsunul svoji kouli a Károvi stačilo dohodit poslední třináctý bod a hru uzavřít.

V dalších kolech postupovala česká skupina systémem co kolo, to jeden odpadlík. Matěj Zikmunda narazil na půvabnou Marianu, nad kterou vedl nejprve 6:0, aby potom prohrál 6:13. V KO32 se zasekl i Šebek, o kolo dál Michal Preuss. Do KO8 postoupili pouze Brázda s Károu. Tam ale cesta celé výpravy skončila a z prvního dne si tak Češi uzmuli dvě 5.-8. místa. V konkurenci 104 hráčů, což byl historický rekord užhorodského turnaje, to byl první den velice pěkný výsledek.

Chvíli koule, chvíli hrad s bazénem

Už od středy ale nešlo jen o pétanque. Na programu výpravy byly i návštěvy kulturních a gastronomických zákoutí Užhorodu. Klasickou ladou, která ve městě funguje jako osvědčený model taxi, se výprava vydávala do barů s rotujícími pípami a místní kuchyní. Průkopníkem těchto objevů byl Viktor, který hned první den ochutnal uzené prasečí uši a zhruba desítku místních piv.

Viktorovým protipólem byl Tomáš Klír, vyznávající hlavně kulturu a procházky. Díky němu se výprava dočkala i návštěvy místního hradu, zříceniny, skanzenu a plaveckého bazénu. O to, kolik je před ostatními Tomáš rychlejší v motýlku, ale zaostával na hřišti, když jako jediný z výpravy během tří dnů neprolomil postup do vyřazovací části.

Rekordně nízký buchholz

Do sobotního turnaje dvojic se přihlásilo něco přes 60 týmů. České dvojky Kára-Zikmunda, Klír-Brázda a Šebek-Preuss měly rozdílné soupeře. Dvojice Klír-Brázda potkávala pravidelně kvalitní dublety a s dvěma výhrami v pětikolovém švýcaru neměla šanci na postup do šestnáctky. Snadné soupeře měla dvojice Kára-Zikmunda, která si vybojovala čtyři výhry. S prohru v prvním kole a nízkým buchholzem soupeřů ale skončila na 17. místě jako první nepostupující. Mít v pěti kolech pouze 10 výher soupeřů, to je umění.

Nejlépe si vedla dvojice Šebek – Preuss, která procházela švýcarem ladně jako lada ukrajinskými uličkami. Se čtyřmi výhrami postupovala z horních pozic a vybojovala si postup do osmičky. Na úvod čtvrtfinále předvedl Šebek nejhezčí porte celého turnaje. Ve chvíli, kdy se jeho ukrajinská soupeřka připravovala v kruhu na hod první koule, Viktor za jejími zády opatrně otevíral užhorodské lahvové. Zátka se za hlasitého zvuku elegantně vznesla v perfektní oblouk, který končil metr před soustředěnou ukrajinskou plasérkou. Nic ji však nevyvedlo z míry a další postup nadějné dvojice ukončila. Z druhého dne si tak Češi odnesli další 5.-8 místo.

Dvě tváře českých týmů

Nedělní trojice začaly nevšedně. Během výletu se česká skupina nemohla dohodnout na jejich složení, a tak se vrchlabskou metodou hodu šesti koulí i s košonem na hřiště složení rozlosovalo. Trojice Kára-Preuss-Šebek tvořila punkový triplet pijící pivo, žvýkající tabák a mluvící během zápasu převážně  s koncovkami -isko a -iště (např. Dobrý lázenisko jsi jim tam střelil, Maníčiště). Trojice Klír-Brázda-Zikmunda tvořila sportovní triplet, pro Klírovu užhorodskou smůlu předem odsouzený k nepostupu.

Čtyřkolový švýcar s třemi výhrami zajistil Šebkovi a spol postup z posledního 16. místa. Je dobré zmínit, že například porazili skórem 13:8 trojici Dánek hrající v rukavicích, spodem a s rekreačními koulemi. V osmifinále na ně čekal mužský reprezentační výběr Ukrajiny. Ten se jim povedlo k velkému překvapení porazit. Jinak tomu bylo ve čtvrtfinále, kdy ukrajinsko-marockým soupeřům nestačili a v turnaji skončili opět na 5. – 8. místě.

Při odevzdávání klíčů zapůjčeného bytu se hostitelé zmínili, že na Ukrajině teď probíhají restituce a rodina Preussů byla významnou famílií v prvorepublikovém Užhorodu. Větou „Takže příště bydlíme u mě,“ česká výprava zakončila výlet a vydala se směrem k dvouhodinovému čekání na slovenských hranicích.

Foto: PC Mimo Done, Alexandra Ševčenko

1 komentář

Přidej komentář