Konšel vyhrál Zlaté prasátko i prvenství v žebříčku

Konšel vyhrál Zlaté prasátko i prvenství v žebříčku

Brno – Loni Jiří Grepl, letos Jakub Konšel. O čelo žebříčku se rozhodovala na Zlatém prasátku, poslední prestiži roku, která možná byla i posledním velkým turnajem ve Slatině. Hřiště s bohatou historií totiž možná bude muset ustoupit novým projektům. Na místě, kde se psalo hodně historie českého pétanque, přidali další kapitolu hráči Konšel-Vavrovič-Morávek, kteří ve finále porazili Grepla s Kaucou a Reslem. Bronz si odvezli krumsínští hráči Pánek-Pořízka-Kobza, životní účast v nejlepší čtyřce si připsali Horáková s Horákem a Barákem.

„Přijeďte si zahrát na poslední velký turnaj pořádaný naším klubem, neboť MČ Brno Slatina nám v rámci 20-letého výročí našeho klubu připravila dárek v podobě ‚modernizace‘ prostoru, v němž se turnaje odehrávají, plánovanou na rok 2019. Díky této ‚revitalizaci‘ se již turnaje podobného typu a rozsahu na Černozemní pořádat v příštích letech nejspíš nebudou,“ napsalo Slope Brno před turnajem smutné oznámení. „Některá města v České republice areály pro pétanque budují a rozšiřují. Podporují tak rozvoj mezigenerační a nenáročné sportovní zábavy, určené všem, kteří mají rádi pohyb na čerstvém vzduchu a netráví volný čas u televize nebo internetu. V Brně – Slatině tyto prostory plánujeme v příštím roce ‚revitalizovat a modernizovat‘ tak, že turnaje podobného rozsahu pořádat už nebude možné,“ dodalo Slope.

Nejednomu pamětníkovi prvních ročníků turnaje O zlaté prasátko v tu chvíli asi probleskly vzpomínky, kdy se během turnaje opékalo prase. Vybavily se blátivé a mrazivé ročníky, ale také ty, které probíhaly za babího léta tak jako letos. Jestliže se osud turnaje neodmyslitelně spojeného se zabíjačkovými hody a burčákem nachýlil, je to velká škoda pro celý český pétanque. Nyní nezbývá než doufat, že písková hřiště i legendární centrál nevezmou za své.

Boj o čelo žebříčku

Letošní jubilejní ročník přilákal na 50 týmů z Česka a Slovenska. Účast a konkurence byla solidní, z české špičky chyběli především mladí hráči, kteří reprezentovali Česko na mistrovství Evropy juniorů a espoirs. Startovní listina nabízela také minisouboj o čelo žebříčku. Nejlepší pozici měl Jakub Konšel, ale sesadit ho mohli ještě oba Jirkové Korešovi, Jindřich Kauca a Veronika Slobodová.

Konšel s Vavrovičem a Morávkem ale nenechali nic náhodě a úvodními pěti koly švýcara propluli jako nůž máslem. Konkurovala jim jen trojice Grepl-Resl-Kauca, kteří také nepoznali porážku, i když hned v prvním kole museli otáčet špatně rozehraný zápas. Nakonec vyhráli těsně 13:12. V pátém zápase o postup se setkaly týmy Michálkových a Korešových s Netušilem, vyhrát mohl jen jeden z nich. Bez velkého boje to byl druhý jmenovaný a zdálo se, že Brňané jsou ze hry. Jejich dosavadní soupeři ale v posledním kole všichni zabodovali, a tak Michálkovi nakonec do postupující šestnáctky postoupili s náskokem tří buchholzových bodů. Jeden naopak chyběl trojici Šrubařová-Skopal-Matuška, která skončila sedmnáctá.

Bedřichovicko-řečkovický válec!

Po osmifinále se vykrystalizovalo, že už ve čtvrtfinále přijde na pikantní souboj Korešových s týmem Kuby Konšela. Přímý souboj o čelo žebříčku. Kdo vyhraje, má k němu hodně blízko. Ve velmi kvalitním a vyrovnaném utkání nakonec koncovku lépe ustál pražsko-lipnický tým. Vedle nich Michálkovi ztratili téměř vyhraný zápas proti Krumsínu, když v posledním náhozu zaházeli všechny koule. Do semifinále nepostoupila ani trojice Vlk-Vlk-Hejl ml., která překvapivě nestačila na hráče z Bedřichovic a Orla Řečkovice.

Semifinále, které se hrálo již za tmy, nenabídlo žádné velké drama. Bedřichovičtí Horákovi s Barákem už nedokázali přidat další velký skalp do své sbírky a podlehli týmu Jirky Grepla, stejně jako Krumsínští nestačili na Konšela a spol.

„Tradiční české finále. Tma a nikde ani noha,“ glosoval před začátkem závěrečného zápasu diváckou (ne)kulisu Konšel. Chybějící fanoušci ale jeho tým očividně nerozhodili, hráči v modrých reprezentačních mikinách finále zvládli a mohli se radovat z výhry. „Moje první vyhraná prestiž!“ jásal Petr Morávek. Bronzové medaile vybojovali hráči z Krumsína.

 

Výsledky

Jakub Konšel
(POP Praha)

Petr Vavrovič mladší
(PC Sokol Lipník)

Petr Morávek
(PC Sokol Lipník)

Jiří Grepl
(Carreau Brno)

Jindřich Kauca
(PC Kolová)

Jan Resl
(POP Praha)

Miloslav Pánek
(Hrode Krumsín)

Zbyšek Pořízka
(Hrode Krumsín)

Ladislav Kobza
(Hrode Krumsín)

Foto: Slope Brno, Jan Michálek

Jak se vám turnaj líbil?

Organizace
0
Systém
0
Konkurence
0
Prostředí
0
Občerstvení
0
Ceny
0
Průměr
 yasr-loader

2 Komentáře

 1. Honzo, děkuji za článek! Ne, že by to bylo až tak důležité, ale o prvenství jsme se přetahovali už jen s Jirkou Korešem st. Tady musím zmínit ohromné gesto fair-play, kdy nám kluci (myslím tím Jirky s Radkem) ve čtvrtfinále uznali košonka v autu a tedy anulovaný nához. Košon po mé střele evidentně letěl ze hřiště, ale od Péti V., který opravdu neměl šanci uskočit, se odrazil zpět a zůstal ve hře. Vzhledem k vývoji náhozu i stavu zápasu by to pro nás dost možná byla konečná a Prasátko a zřejmě i celá sezóna by tak měla jiného „hrdinu“. Za toto opravdu smekám klobouk! Kluci ukázali, že jsou velcí hráči nejen ve smyslu hry samotné.

  Už jen malá technická poznámka na závěr 🙂 Týmy, ve kterých hraji, nejsou týmy Kuby Konšela, ale v případě Prasátka tým lipnických Petrů Morávka a Vavroviče, doplněných Konšelem. Všichni tři lipničtí Peťové v poslední době neskutečně vyrostli ve velké (dobře, čolek ne tak moc 🙂 ), kvalitní a spolehlivé hráče a je radost a čest mít je v turnajích po boku na své straně. Díky za to a doufám, že do budoucna se zase objeví nějací podobní hráči, kteří do špičky přinesou svěží vítr.

  JK

  Reply
 2. To je samozřejmě jen novinářská zkratka. Kdybych všechny týmy vypisoval celé pořád dokola, nezbude už místo na nic jiného 🙂 A pro větší orientaci ve vývoji turnaje se vždy snažím držet jedno „vůdčí“ jméno z týmu. Snažím se ale nikomu nenadržovat 🙂
  Jinak, Kubo, gratuluji k prvenství!

  Reply

Přidej komentář