Sluníčko, moře, pétanque. I tak může vypadat listopad!

Sluníčko, moře, pétanque. I tak může vypadat listopad!

Agadir, Maroko – Již počtvrté se účastníci z Francie, Švýcarska, Maroka a České republiky sešli na listopadovém turnaji Pétanque par 4, tentokrát v marockém Agadiru. Přilákala je atmosféra pohodového turnaje, skvělé ubytování a gastronomie, ale také možnost zahrát si s Philippem Quintaisem nebo si od něj nechat poradit na bezplatné stáži pro účastníky.

Agadir vystřídal Marrakéš

Tři ročníky v Marrakéši vystřídalo přímořské středisko Agadir. A byla to skvělá volba. Hřiště totiž vznikla přímo na promenádě u moře. Stačilo vyjít z areálu luxusního hotelu Iberostar a ocitli jste se v ráji pétanque. Zápasy často sledovali turisté i místní, kteří se procházeli na břehu moře. A když zrovna neprobíhal turnaj, bylo snadné se nechat zlákat na procházku podél hučících vln až do centra. Agadir je velmi bezpečné město a i když je na pláži celá řada obchodníků, kteří vám nabízejí různé vyřezávané výrobky, textil nebo projížďku na velbloudovi, stačí naznačit, že nemáte zájem a nijak dále nenaléhají.

Supermelée s Quintaisem

Skvělou tradicí a lákadlem den před hlavním turnajem je supermelée, které ho se účastní i šampióni. Letos (a již potřetí) mezi nimi byl Philippe Quintais a také mistr Francie Jean-Pierre Le Lons. Ve čtvrtém kole si Philippa nalosovala do týmu Magda Sjögren. „Byla jsem z toho trochu nervózní, ale Philippe je velmi příjemný a bezprostřední,“ vyprávěla hráčka z SKP Kulová osma. Supermelée je ideální příležitostí, jak se seznámit s ostatními hráči, vyzkoušet si hřiště, ale i vyhrát zajímavé ceny, mezi kterými jsou různé pobyty ve čtyř a pětihvězdičkových hotelech, koule na pétanque, vyjížďky na velbloudech a další lákadla.

Turnaj žen a mužů

Velkou změnu zaznamenal systém turnaje. Místo čtyřčlenných týmů se letos konaly dva paralelní turnaje – trojice mužů a dvojice žen s možností střídat jednoho hráče nebo hráčku. Během tří dnů si každý zahrál s každým o postup do čtvrtfinále a poslední dva dny probíhaly závěrečné boje. Ve finále zvítězil tým, kterému dělal kapitána Francois Poirier, finalista Marseillaisy, nad reprezentací hendikepovaných FFSA, jež známe dobře i z turnajů v České republice. Mezi ženami si nejlépe poradila dvojice s Marie-Jo Gomez, životní partnerkou Philippa Quintaise. Všichni vítězové získali pobyt zdarma na tomto turnaji v roce 2019.

Stáž se šampióny

Středeční dopoledne bylo vyhrazené bezplatné stáži s Philippem Quintaisem a Jean-Pierre Le Lonsem. Zájem byl obrovský a tak se organizátoři v čele s Ericem Nevraumontem rozhodli pro příští rok udělat malou změnu a rozdělit hráče na více skupin, kterým se šampióni budou věnovat individuálně. Letos však ještě byli všichni pohromadě a stáži vládla velmi uvolněná atmosféra, ve které se oba šampióni navzájem špičkovali až do závěrečné soutěže týmu „Quintais“ a týmu „Le Lons“.

Pétanque nejsou dostihy

Turnaj v Maroku není založen na sportovním výkonu od 9 ráno do půlnoci. Hraje se maximálně 4 – 5 zápasů s časovým limitem, který hlídá mezinárodní rozhodčí Patrick Grignon a mezi utkáními je dostatek času na aperitiv, malé občerstvení nebo výborný oběd ve formě švédských stolů ve venkovní nebo vnitřní restauraci. Soutěž se nehraje každý den a kdo si chce od koulí odpočinout a podívat se do města nebo zajít na masáž arganovým olejem či do hammamu, najde na to dostatek času. Celý pobyt je all-inclusive a je těžké nepřibrat na váze, když je v nabídce tolik vynikajícího jídla a výborného marockého vína.

Kde bude 5. ročník v roce 2019?

Po 3 letech v Marrakéši byl podle mého Agadir skvělou volbou. Zahrát si na hřištích u moře, mít možnost se vykoupat nebo se jenom nadýchat vzduchu tohoto lázeňského města či sledovat více či méně zkušené surfaře, to je vždy pro obyvatele z vnitrozemí něco nezapomenutelného. Kde se uskuteční 5. ročník však ještě není rozhodnuto. Možná v Agadiru, možná v Marrakéši, možná v jiném marockém městě, jak o tom mluví hlavní organizátor Eric Nevraumont ve videu.

V každém případě u toho v listopadu 2019 můžete být i vy!

2 komentáře

Přidej komentář