Krejčínová s Marhoulem budou poprvé reprezentovat

Krejčínová s Marhoulem budou poprvé reprezentovat

Loděnice – Sám si uspořádat, sám si vyhrát. Tak by se dalo charakterizovat tažení Jana Marhoula za první reprezentační zkušeností. Tu si vybojoval, když o víkendu na domácí půdě zvítězil v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2020 v jednotlivcích. Do lotyšské Rigy s ním zavítá druhý reprezentační nováček Lenka Krejčínová, která dominovala ženské větvi kvalifikace.

Kvalifikace jednotlivců se dosud konala jen jednou a to před dvěma lety v Kolové. Vyhráli ji Sylva Mrázková a Jan Michálek. A zatímco mezi ženami byla Mrázková jednou ze žhavých kandidátek na výhru, ne-li ta největší, mezi muži byli papíroví favorité jiní. Nejnepřekvapivějším vítězem by byl zřejmě Jakub Konšel, který letos posbíral již tři mistrovské tituly. Svoji formu ostatně potvrdil, když v základní skupině porazil právě Jana Michálka a to rychlým kanárem.

Skupiny na dvě prohry nepřinesly žádné překvapení a všichni favorité postoupili. Smůlu měl jedině dravý junior Michal Zdobinský, který i přes nasazení dostal velmi těžkou skupinu. V Loděnici to umí, loni zde s Petrem Morávkem ovládli kvalifikaci dvojic. I tentokrát začal skvěle, když si v úvodním zápase poradil se zkušeným Michalem Habáskem, ale v baráži proti stejnému soupeři už vítězství zopakovat nedokázal a vypadl.

Bratrovražedné utkání

KO16 už nabídla pěknou řádku zajímavých duelů. Ten nejtěsnější proběhl mezi dvěma výbornými plaséry Ivem Michálkem a Vojtěchem Lukášem. Oba soupeři se tahali o každý bod a přeplasovávali nepřeplasovatelné. Dlouhý a vypjatý zápas se dostal až do dramatického stavu 12:12, ve kterém Lukáš dvakrát minul a Ivo urval vítězství.

Pikantní utkání pak proti sobě sehráli bratři Michálkovi, kteří si zopakovali předloňské semifinále. Tak jako tenkrát se do rychlého vedení dostal mladší Tomáš, ale starší Jan se nevzdal a i tentokrát otočil zápas na svoji stranu. „Není to nic veselého hrát jedničky proti bráchovi, ale postoupit bohužel mohl jen jeden z nás,“ nebyl z výhry dvakrát šťastný starší z bratrů.

Šestnáctka znamenala konec pro Petra Vavroviče mladšího, který má letos na kontě několik vyhraných turnajů včetně MČR jednotlivců. Zatímco v sobotu vyhrál po boku Tomáše Michálka ořešské Golden Prague Boules, v neděli ne a ne najít svoji tradiční formu a jeho výkon nestačil na domácího Marhoula. „Myslím si, že Honza může kvalifikaci klidně vyhrát,“ pasoval „Pasíka“na favorita turnaje ještě před začátkem Ivo Michálek a měl pravdu, Marhoul zde opravdu předváděl výborné výkony.

Největší favorit z kola ven

Ve čtvrtfinále byly k vidění dva velmi vyrovnané duely. V tom prvním se do příjemného vedení dostal Jan Michálek, po sérii nepřesných plasů a smolných střel se na něj ale dotáhl Michal Habásko. V závěru utkání mohli oba hráči několikrát dohrát, vždy jim k tomu ale chyběla jedna přesná koule. Za stavu 12:11 pro Habáska nahodil Michálek košonek nechtěně na osudných šest metrů a po třech přesných plasech mohl jen čekat, zda se soupeř zmýlí. Nestalo se, havlíčkobrodský univerzál potvrdil své kvality a třemi přesnými střelami se kvalifikoval do semifinále.

Podobně vypjatý zápas sehrál Marhoul s Františkem Kaplánkem, který předtím vyřadil Jiřího Koreše mladšího. Kaplánek předváděl skvělý výkon a dohazoval dokonce na konec, ale psolední koulí udělal Marhoulovi dva body. Ten pookřál a následnou trojkou a dvojkou zvrátil utkání na svoji stranu. S turnajem se v této fázi rozloučil Jakub Konšel, který nečekaně nestačil na nejrychleji hrajícího Lubomíra Srnského. Posledním, kdo se kvalifikoval mezi čtyři nejlepší byl Jiří Grepl, který díky přesnému plasu zvládl duel s klubovým spoluhráčem Ivem Michálkem.

Ani v semifinále neubral Srnský na rychlosti a po hřišti doslova běhal. Koule střídala kouli, na dlouhé rozmýšlení nebylo čas. Dlouho to vypadalo, že rychlohra může přinést ovoce, ale v závěru zaházel Srnský koule doslova splašeně a Marhoul si celkem příjemně doházel konec a postup do finále. V druhém utkání se zdálo, že finále nemine Michala Habáska, který dominoval zápasu s Jiřím Greplem. Ten se ale i přes vysoké vedení soupeře nevzdal a vybičoval se k mocnému obratu, který poslední kouli dotáhl do vítězného konce. Vyhrál 13:12.

Věděl jsem, že to dám!

Ve finále už ale na svůj výkon nedokázal navázat. „Vyhrát kvalifikaci jedniček je pro mě nejvíc,“ tvrdil a touha po prvním reprezentačním startu, nepočítáme-li EuroCup, mu možná svazovala ruce. I Marhoul stál před branami prvního reprezentačního startu, svým výkonem si za ním šel sebejistěji. A skutečně, nakonec zvítězil 13:6 a za rok bude Česko reprezentovat na mistrovství Evropy jednotlivců v Rize.

„Konečně se to po 12 letech podařilo!“ cítil satisfakci za všechny ty dny tréninku Marhoul. Na otázku, zda čekal, že by mohl vyhrát, odpověděl, že moc ne. „Je fakt, že letošní sezóna se mi povedla, ze své hry mam dobrý pocit a už nemám ze žádného hráče přehnaný respekt jako dřív. Čekal jsem, že budu vysoko, ale že vyhraji jsem asi úplně nečekal,“ vysvětloval. A koho že tedy tipoval na vítěze? „Po tom, co mě ve finále trojek i dvojek porazil Kuba Konšel, jsem čekal, že se zase sejdeme ve finále a zase mě porazí. Takže určitě Kubu.“

„Když jsem ale v 16 porazil docela hladce Péťu Vavroviče, říkal jsem si – jo, to je dobrý. Když pak v 8 Luban vyřadil Kubu Konšela, tak jsem věděl, že to dám,“ popsal chvíli, kdy si uvědomil, že může vyhrát. Nyní se může radovat z výhry a z možnosti obléct reprezentační dres. „Popravdě si to asi ještě úplně neuvědomuji. Myslím, že to přijde, až budu stát na hřišti v Lotyšsku,“ popsal své pocity.

Výsledky

Jan Marhoul
(CdP Loděnice)

Jiří Grepl
(Carreau Brno)

Michal Habásko
(Aura Havlíčkův Brod)

 

Ženy

O hráčku, která pojede reprezentovat do Rigy, se utkalo 12 žen ve čtyřech skupinách. Asi nejtěžší skupina byla ta poslední, ve které se kromě ženských reprezentantek Sylvy Mrázkové a Lucie Venclové sešla ještě Jana Lukášová. Ta nakonec doplatila na silnou konkurenci, místo ní postoupily současné české mistryně. Z nasazených se pak postoupit nepodařilo už jen Blance Froňkové, která se nedokázala prosadit přes Danu Šplechtovou a Lenku Krejčínovou.

Sylva Mrázková, která byla asi největší favoritkou, si ve čtvrtfinále poradila s Markétou Palicou a její reprezentační spoluhráčka Lucie Venclová zvládla utkání s Pavlou Beranovou. Do semifinále se probojovaly i Dana Tomášková, která deklasovala svoji jmenovkyni Danu Šplechtovou 13:2, a Lenka Krejčínová, které se podařilo porazit Kateřinu Froňkovou těsně 13:10.

Semifinále přineslo hodně vyrovnané duely, které přinesly nečekané výsledky. Venclová, která letos neodehrála mnoho zápasů, nestačila na Krejčínovou, která si naopak hned tak nějaký turnaj utéct nenechá. „Bála jsem se úvodních zápasů, ty mi vždycky dělají velký problém, ale nejtěžší utkání bylo samozřejmě s Luckou, ze které mám vzhledem k jejím úspěchům respekt,“ popisovala nejsložitější zápas hráčka Kulové osmy, která ale svůj respekt přemohla a ostřílenou hráčku porazila 13:11. Vypadla i Sylva Mrázková, která v neméně vyrovnaném utkání podlehla Daně Tomáškové 10:13.

Čekala jsem repre v jiném sportu

Finále bylo hodně napjaté a do poslední chvíle nebylo jasné, kdo vyhraje. Obě hráčky byly krůček od své první reprezentační zkušenosti a ani jedna nechtěla udělat chybu, která by je o tuto možnost mohla obrat. Obě hráčky by si reprezentační dres za svoji píli a naházené hodiny zasloužily, ale vyhrát mohla jen jedna. Tou šťastnější byla nakonec Lenka Krejčínová.

„Reprezentovat jsem chtěla vždy, ale čekala jsem, že se to podaří v jiných sportech. Dělala jsem atletiku a když jsem se stala s Opavou volejbalovou mistryní, zdálo se, že si zareprezentuji. Jenže na mistrovství jsme nakonec neodjela, protože jsme se mezitím z Opavy odstěhovala. V poslední době jsem přemýšlela, že zkusím štěstí na MČR v lukostřelbě, ale k tomu už se teď asi nedostanu,“ prozradila svoji bohatou sportovní kariéru Krejčínová, která svoji první repre zkušenost nakonec zažije s koulemi v ruce.

Úplně neznámé prostředí ji ale nečeká. „Mistrovství Evropy jednotlivců jsem loni sledovala a fandila Sylvě,“ řekla kudrnatá hráčka, která za rok nebude sledovat evropský šampionát přes obrazovku, ale bude se aktivně účastnit jeho průběhu.

Výsledky

Lenka Krejčínová
(SKP Kulová osma)

Dana Tomášková
(UBU – United Balls of Únětice)

Lucie Venclová
(1. KPK Vrchlabí)

 

1 komentář

  1. Chci poděkovat pořadatelům, jmenovitě Davidu Vondroušovi a Radimu Nagyovi, za perfektně připravené hřiště pro finálový zápas.

    Reply

Přidej komentář